Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kad tužilac krije kriminal, strada čitavo društvo * Mandić: Prebiću ti i tu drugu nogu Škrelja: Hramljem, ali ne kao vi u mozgu * Oštetio radnike, ostao dužan 262.500 za porez * Otkazi i bez disciplinskog * Trudo, Džonson i Makron ismijavali Trampa? * Koprivica: Gvozdenović je politički kriminalac * „Uspavani vukovi” – najveća teroristička prijetnja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Neđeljko Rudović, nezavisni poslanik:
- Crna Gora neće moći ni milimetar da napreduje u evropskim integracijama bez prihvatljivih izbora.

Vic Dana :)

Rješava mali Mujica ukrštenice i zapeo na jednom pitanju. Ne ide i ne ide i na kraju pita starog:
- Tata, tata znaš ovo: italijanski fizičar Volta?!
Kaže stari:
- Pa Đontra sine, Đontra Volta!
Imao Perica kelj za ručak. Pošto mu se malo prosulo, pozove on mamu:
- Mama, prosuo mi se kelj.
- Je li puno, sine?
- Ne, ali bolje išta nego ništa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2020-08-09 POGUBNE PRIVATIZACIJE FABRIKE CELULOZE I PAPIRA
Fabrika celuloze u Beranama Gigant otišao u staro gvožđe Bivši radnici navode da su ostaci Fabrike celuloze i papira prepušteni na milost i nemilost zubu vremena i da podsjećaju na scene iz filmova strave i užasa. Napominju da su određena lica godinama iz pomenute fabrike odnosila sve što se moglo unovčiti kod otkupljivača starog gvožđa
Dan - novi portal
Da se beranska privreda nalazi u potpunom kolapsu potvrđuju i napušteni i ruinirani pogoni Fabrike celuloze i papira. Oni svjedoče da privatizacije nekad uspješnih privrednih kolektiva nijesu dale najavljivane rezultate od strane onih koji su u tranzicionim procesima postajali vlasnici fabrika u kojima je nekad radilo na hiljade beranskih radnika. Bivši radnici navode da su ostaci Fabrike celuloze i papira prepušteni na milost i nemilost zubu vremena i da podsjećaju na scene iz filmova strave i užasa. Napominju da su određena lica godinama iz pomenute fabrike odnosila sve što se moglo unovčiti kod otkupljivača starog gvožđa.

– Određene kriminalne grupe su, pod zaštitom moćnika, uspjele da unište sve ono što su brojne generacije upornim radom godinama stvarale. Tako bivši fabrički pogoni predstavljaju spomen kosturnicu beranske privrede. Očigledno da je neko po pripremljenom scenariju namjerno htio da uništi beransku privredu, jer da nije tako, neko bi stao u zaštitu Fabrike celuloze i papira koja je, kao veliki gigant, praktično nestala sa lica zemlje – navode bivši radnici.

Pomenuta fabrika je svojevremeno bila nosilac privrednog razvoja beranske i drugih susjednih opština, zapošljavajući u jednom momentu preko 2.500 hiljade radnika. Zatvorena je 1989. godine kao prva fabrika u Crnoj Gori nakon antibirokratske revolucije. Radnici su tada otišli na biro rada bez ikakvih nadoknada. Fabrika biva ponovo otvorena 1996. godine pod imenom Beranka, gdje je svoje uposlenje našlo 250 radnika. Radila je samo povremeno i to smanjenim kapacitetom, pravdajući to nedostatkom obrtnih sredstava, da bi aprila 2004. godine ponovo bio uveden stečaj. Iste godine fabriku je na javnoj licitaciji, za nešto manje od milion eura, kupila firma Tigoimpeks, na čelu sa Radojem Gomilanovićem, kada je i preimenovana u Novu Beranku. Sa proizvodnjom se otpočinjalo u više navrata, ali se sve završavalo samo na pokušajima, bez nekog kontinuiranog rada. Od septembra 2007. godine, nakon pomora ribe u rijeci Lim, mašine u pogonima Nove beranke nalaze se u stanju potpunog mirovanja. Nakon toga Gomilanović je izjavljivao da je jedino preostalo da se u fabriku uvede stečaj. Potvrđivao je da se cjelokupna fabrička imovina nalazi pod hipotekom, te da će povjerioci mašine prodavati u staro gvožđe, kako bi naplatili svoja potraživanja.

Prije izvjesnog vremena, u okviru projekta „Veća transparentnost i odgovornost vlasti”, kojeg finansira Evropska unija, šest nevladinih organizacija sačinila je izvještaj o dešavanjima u bivšij Fabrici celuloze i papira. U ponuđenom izvještaju se navodi da je ova firma primjer preduzeća koje je krajnje neuspješno privatizovano kroz stečajni postupak. U izvještaju se tvrdi da je poslije zatvaranja fabrike primjenjivan obrazac destruktivne privatizacije kroz stečaj, koji nije karakterističan samo za Berane, već za čitavu Crnu Goru. U ponuđenom dokumentu se navodi da vlasnici koji su kupovali imovinu fabrike nijesu imali za cilj da pokrenu proizvodnju, nego da za sebe ugrabe protivpravnu korist.

– Računica novih vlasnika je u ovim slučajevima bila jasna. Kompanije su prodate po deset puta manjoj cijeni u poređenju sa stvarnom vrijednošću imovine. Obnavljanje proizvodnje im od samog početka nije bilo u planu, iako je to osnovni razlog privatizacije preduzeća. Sa kupljenim kompanijama, tj. njihovom imovinom, novi vlasnici su imali i ostvarili drugačije planove. Neke djelove imovine su prodali i unovčili, dok su na ostatak stavili hipoteke za kredite koje ne vraćaju. Na ovaj način, novim vlasnicima ne samo da se vratio ukupan iznos kupoprodajne cijene, već i milionska dobit, što je kompanije dovelo do potpunog uništenja. Za to vrijeme državni organi niti su insistirali na sproveđenju obaveza definisanih ugovorima o privatizaciji, niti su preduzimali mjere da spriječe otuđivanje imovine – navodi se u pomenutom izvještaju.

D.J.




Nestao vrijedan kotao
U poslednje vrijeme sa Rudeša je odnešeno praktično sve što se moglo odnijeti. Nije rijetka pojava da pojedinci usred bijela dana, sa proizvodnih pogona, uz upotrebu specijalnog alata, skidaju različite metalne elemente. Između ostalog, u krugu bivše Fabrike celuloze i papira vršena je demontaža velikog kotla, pod izgovorom da on kao takav više nije upotrebljiv i da je prodat jednoj od fabrika u Srbiji koja se bavi proizvodnjom papira. Od tadašnjeg vlasnika fabrike Radoja Gomilanovića nije se moglo saznati o čemu se zapravo radi.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"