Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blokirane firme švercera duvana i Šarićevog ortaka * Tužilaštvo ispituje krađu tri mandata * Pred policajkom u Baltića ispalili 60 hitaca * Pokušao da likvidira rođake * Blokirane firme švercera duvana i Šarićevog ortaka * Sitnina * Kako smo iskeširali Cecin dernek
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milisav Popović, pisac i kolumnista „Dana”:
– Pišem onako kako želim da čitam.

Vic Dana :)

Žena ima muža koji se zove Budimir, a zovu ga Buda.
Zove je švaler telefonom i pita:
- Će da bude nešto noćas?
Ona mu tiho reče:
- Ako Bude bude, neće da bude, ali ako Bude ne bude, će da bude!


Kaže Perica mami: „Mama, tata je opet pijan!” „A otkud ti to znaš?” „Pa eno ga, opet brije ogledalo.”


Kako bi se zvao film „300” da u njemu glumi Čak Noris?
- Jedan!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2020-09-24 SINDIKATI SMATRAJU DA NEMA MNOGO RAZLOGA ZA PROSLAVU DANA RUDARA
Rudarski sektor odolijeva korona krizi - Foto: RUDNIK UGLJA Uprkos milionskom profitu, radnicima stagniraju plate Tri rudnika – Rudnici boksita, odnosno Uniprom metali, Rudnik uglja i Rudnik Šuplja stijena, prema podacima iz finansijskih iskaza dostavljenih Poreskoj upravi, zapošljavaju oko 850 radnika, dok je nekad samo Rudnik boksita imao 1.200 radnika
Dan - novi portal
Danas se obilježava Dan rudara. Vlasnici tri rudnika koja posluju u Crnoj Gori imaju razloga za slavlje, jer posluju pozitivno godinama unazad, dok radnici navode da nemaju mnogo razloga da slave današnji datum, jer im zarade stagniraju godinama.

Tri rudnika – Rudnici boksita, odnosno Uniprom metali, Rudnik uglja i Rudnik Šuplja stijena, zapošljavaju, prema podacima iz finansijskih iskaza dostavljenih Poreskoj upravi, oko 850 radnika, dok je nekad samo Rudnik boksita zapošljavao 1.200 radnika.

Rudarstvo je jedna od rijetkih djelatnosti koja je odoljela krizi izazvanoj pandemijom virusa korona. Ipak, Rudnik mrkog uglja u Beranama nije. Taj rudnik je u aprilu prekinuo proizvodnju, a jedini je poslednje dvije godine poslovao negativno.

Jedini rudnik koji je u državnom vlasništvu je Rudnik uglja. On je lani imao 9,55 miliona dobiti, a zapošljavao je 670 radnika. Za bruto zarade prošle godine su izdvojili 14,14 miliona, što je u prosjeku 1.758 eura bruto ili malo ispod 800 eura neto plate. Uniprom metali su zapošljavali 33 radnika, za čije su plate dali 698 hiljada, što je u prosjeku 1.762 eura bruto. U Rudniku Šuplja stijena, kojim gazduje Gradir Montenegro, radi 150 radnika, za čije plate je lani izdvojeno 2,78 miliona. U prosjeku bruto plate u Šupljoj stijeni su 1.544 eura.

Predstavnici sindikalnih organizacija Rudnika uglja i Rudnika olova i cinka Šuplja stijena ne kriju da ima dosta problema koje treba rješavati kada su u pitanju radnička prava i položaj, ali vjeruju da zaposleni u pomenutim kompanijama nijesu najugroženiji među radnicima u Crnoj Gori. Vjeruju da će se u narednom periodu raditi na poboljšanju položaja rudara, jer rade najteže moguće poslove.

– Zaposleni u našem rudniku u poređenju sa mnogim zaposlenim radnicima u drugim kompanijama nijesu u teškoj poziciji, ali to ne znači da mnoge stvari ne treba popravljati. Vjerujem da će se u tom pravcu u narednom periodu raditi – kazao je predsjednik sindikalne organizacije u Rudniku Šuplja stijena Sreten Ristanović uz čestitku svim rudarima povodom njihovog praznika.

Ristanović je pojasnio da organizovanog slavlja povodom Dana rudara u ovom rudniku neće biti, ali da su i sindikat i poslovodstvo obezbjedili novčane nagrade za zaposlene.

– Svim našim članovima obezbijedili smo po 50 eura za praznik, a poslovodstvo je obezbijedilo po 200 eura, kazao je Ristanović.

Predsjednik sindikalne organizacije u Rudniku uglja Miloš Obrenić stavlja akcenat na visinu zarada, kazavši da su zarade u ranijim godinama, kada je bilo više zaposlenih i kada je proizvodnja bila manja, bile veće. Za predsjednika organizacije Unije slobodnih sindikata Miladina Sekulića, pored visine zarada, sporna je i zaštita rudara na poslu. On kaže da prosjek zarada u iznosu od 725 eura mora biti veći.

– Zarade u Rudniku uglja nijesu niske u toj mjeri da se od istih ne može živjeti. One nisu na minimumu ili ispod minimuma, ali ih treba zbog težine posla povećati – kaže Sekulić i dodaje da je slična situacija i sa zaštitom na radu.

– Zaštita na poslu se mora unapređivati, jer rudari rade na teškim poslovima i to niko ne može negirati, kaže Sekulić i poručuje da rudari u narednom periodu moraju u boljem raspoloženju dočekivati praznik.

„Dan” je u vezi sa stanjemu rudarskom sektoru prilikom pisanja teksta kontaktirao i Rudnik uglja, ali nam nisu odgovorili na upite.

B.Je. – D.M.


U Nikšiću se odavno ne slavi
Dan rudara u Nikšiću, gradu gdje je prva tona rude iskopana daleke 1948. godine, odavno se već ne proslavlja kao nekada. Nikšićki Rudnik boksita, koji je prva rudarska firma u Crnoj Gori, svojevremeno je zapošljavao više od 1.200 radnika. Preduzeće više ne postoji, a na njegovim temeljima unazad nekoliko godina oformljeno je više manjih firmi koje u saradnji sa glavnom, Uniprom metali, čiji je vlasnik Veselin Pejović, vrše eksploataciju rude boksita na nekoliko kopova u Župi nikšićkoj.

Zaposleni su sindikalno neorganizovani, izuzev oko 100 onih koji rade u jami Biočki stan, u mjestu Seoca u Župi. Iz te organizacije juče nije bilo moguće dobiti komentar o sadašnjem statusu rudara, uslovima u kojima rade, te da li se sjećaju svog dana. Osim u Biočkom stanu, jamska eksploatacija pokrenuta je i u Zagradu, kao i u Đurakovom dolu, dok je na Štitovu i dalje površinski kop. Nikola Žugić, bivši sindikalac Rudnika boksita, za „Dan“ je juče kazao da ne slave Dan rudara.

– Ne slavi niko od poslodavaca ili barem nas radnike na to slavlje nijesu pozvali. Mi radimo koliko možemo, sa poslodavcem, koji je isti kao i svaki u ovom današnjem vremenu, niti smo prezadovoljni, niti nezadovoljni. Plate su redovne – rekao je kratko Žugić, koji je trenutno zaposlen u jami Đurakov do.

U tom sektoru zaposleno je oko 50 radnika, koji uglavnom imaju ugovore na određeno vrijeme, odnosno na po dva mjeseca. Na Zagradu je sličan broj radnika, a na Štitovu svega oko petnaest. Kompanija Uniprom metali imovinom bivših Rudnika boksita gazduje od oktobra 2015. godine. Pejović ju je tada na jednom od oglasa stečajne uprave platio 5,9 miliona eura.

B.B.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"