Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tri godine bez supervizije, a Radoje Žugić i kćerka doktoriraju kod Kneževića * Postupak pokrenut, određen sudija izvjestilac * Za mjesec dana počinili 160 pljački * Opštine traže novi rok za legalizaciju * Promovisan bihorski ćilim * Tri godine bez supervizije, a Radoje Žugić i kćerka doktoriraju kod Kneževića * Slavljenička noć sa zvijezdama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zvonko Pavićević, predsjednik Sindikata prosvjete:
Vlada ne da četiri miliona za povećanje plata prosvjeti.

Vic Dana :)

Ide Crnogorac i nosi CD-e u ruci. Naiđe drugi i pita ga:
- Šta ti je to?
- Ma neki diskovi sa klasičnom muzikom, ne slušaš ti to!
- Ma, daj da vidim!
- Pa dobro, ima Betovena, Baha, Mocarta...
- Pa znam Mocarta, on je komponovao muziku za „nokiju”!
Javlja se Mujo Radio Sarajevu i kaže: „Da vam kažem, hodam ja Čaršijom, kad odjednom ugledam na podu novčanik.”
Spiker: „Jesil‘ ga podignuo?”
Mujo: „Da.”
Spiker: „Jesil‘ ga otvorio?”
Mujo: „Da.”
Spiker: „Pa šta si vidio?”
„1.000 maraka, 500 eura i lična karta.
Spiker: „Pa šta piše na ličnoj?”
Mujo: „Muharem.”
Spiker: „I šta sad?”
Mujo: „Pa, ako može jedna pjesma za Muharema!”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2021-03-08 „DAN” OBJAVLJUJE EKSKLUZIVNU DOKUMENTACIJU PRETHODNE VLADE, KOJA UKAZUJE NA PROBLEME U INVESTICIONO-RAZVOJNOM FONDU
Sa jedne od sjednica bivše vlade Duška Markovića Marković tajno dao 30 miliona eura pomoći, koja nije uplaćena Doskorašnji izvršni direktor i predsjednik Odbora direktora vladinog Investiciono-razvojnog fonda (IRF) Zoran Vukčević proslijedio je početkom avgusta prošle godine ministru finansija Darku Radunoviću dopis u kojem ga je obavijestio da se taj državni fond „nalazi u teškoj situaciji” i da mu treba finansijska pomoć
Dan - novi portal
Vlada Crne Gore, na čelu sa tadašnjim premijerom Duškom Markovićem, 13. avgusta prošle godine tajno je odobrila 30 miliona eura pomoći Investiciono-razvojnom fondu (IRF). Taj novac, međutim, nikada nije uplaćen na račun IRF-a. „Dan” ekskluzivno objavljuje dokumentaciju koja to potvrđuje i koja pokazuje da se vladin fond, koji je u vremenu pandemije virusa korona trebalo da pomaže crnogorsku privredu, nalazio u teškoj finansijskoj situaciji.

Da IRF-u treba pomoć sada već bivša Vlada Crne Gore obaviještena je 7. avgusta prošle godine preko Ministarstva finansija, koje je prethodno dobilo dopis tadašnjeg izvršnog direktora i predsjednika odbora direktora državnog fonda Zorana Vukčevića, koji je naslovljen na ministra finansija.

– Tokom prethodnog perioda IRF je bio izložen velikom pritisku usljed značajne potrebe za različitim oblicima finansijske podrške, tako da od 25. marta 2020. godine imamo preko 1.200 zahtjeva. IRF je za sedam mjeseci odobrio 560 kredita, dok su za isti period prošle godine odobrena 253 projekta, a za cijelu 2019. godinu je odobreno 516 projekata. Trenutno je u obradi 380 projekata čija je vrijednost 90 miliona eura. Uzimajući u obzir sve ove informacije, IRF se nalazi u teškoj situaciji i posebno je važno da se ima u vidu da i pored značajne aktivnosti na međunarodnom planu do sada imamo samo izvjestan novi aranžman sa EIB-om u iznosu od 50 miliona eura – piše u dopisu Vukčevića od 7. avgusta prošle godine. Dodaje da je zato neophodna podrška Vlade, koja podrazumijeva „dokapitalizaciju IRF-a od države u vrijednosti od 50 miliona eura ili da se obezbijedi određena pozajmica od strane države u iznosu ne manjem od 30 miliona eura”.

– Na taj način bi se omogućilo da IRF obezbijedi nivo funkcionisanja zasnovan na održivosti, kad je u pitanju likvidnost i solventnost – piše u dopisu Vukčevića. Vlada nije dugo čekala da odgovori na informaciju Ministarstva finansija, na čijem čelu je tada bio ministar Darko Radunović. Informaciju su označili stepenom tajnosti „Interno”, tako da javnost o tome nije ništa znala. Dana 13. avgusta 2020. godine Vlada Crne Gore, na čelu sa Markovićem, odobrila je tajno 30 miliona eura „u cilju održavanja likvidnosti i ekonomske aktivnosti privrede”.

„Dan” je imao uvid u dokument koji je označen stepenom tajnosti „Interno”, a u kojem, između ostalog, piše: „Vlada je prihvatila Ugovor o oročenom depozitu između Vlade Crne Gore – Ministarstva finansija i Investiciono-razvojnog fonda”. Navodi se da se ovlašćuje ministar finansija Darko Radunović da potpiše Ugovor o oročenom depozitu.

– Zadužuje se Investiciono-razvojni fond da izda 10 mjenica i mjeničnih ovlašćenja Ministarstvu finansija na ime objezbeđenja odobrenih sredstava, piše u zaključku prethodne vlade.

Ubrzo nakon zaključka Vlade, došlo je do promjene vlasti u Crnoj Gori. Uplata od 30 miliona eura nikada nije izvršena na račun IRF-a, što je za „Dan” potvrđeno iz te državne finansijske institucije. Da novac nije stigao na račun vladinog fonda kazao je i bivši ministar Radunović.

- Ne mogu sa sigurnošću da potvrdim, ali mislim da pomenuti ugovor nijesmo potpisali. To se svakako u Ministarstvu finansija može provjeriti. Ideja je bila da sredstva odobrimo kao pozajmicu IRF-u za povećanje likvidnosti a u iščekivanju da dobiju kreditnu liniju u iznosu od 50 miliona eura od EIB-a, koju su bili već potpisali ili bili pred potpisivanjem, ali nisu valjda mogli da ih brzo povuku, a sredstva su bila potrebna za podršku malom i srednjem biznisu u sklopu trećeg paketa mjera... Mislim da su ipak uspjeli da povuku sredstva od EIB-a i nije došlo do realizacije. Koliko se sjećam o tome se radi - rekao je Radunović. Vl.O. – M.V.




Bonusi traženi za dobro poslovanje, a IRF u teškom stanju
„Dan” je prije nedjelju dana objavio dokumentaciju koja dokazuje da je bivši direktor IRF-a Zoran Vukčević tražio u februaru ove godine od tog državnog fonda otpremninu i neisplaćene bonuse za prošlu godinu vrijedne oko 125.000 eura. Vukčević je tražio bonuse za dobro poslovanje u 2020. godini, uprkos tome što u njegovom prošlogodišnjem dopisu sada bivšem ministru finansija Radunoviću piše da se „IRF nalazi u teškoj situaciji”. IRF je, nakon promjene vlasti u državi, dobio novi menadžment, na čelu sa izvršnim direktorom Irenom Radović i predsjednikom odbora direktora Velizarom Kaluđerovićem. Aktuelni Odbor direktora fonda Vukčeviću je ponudio radno mjesto savjetnika u Službi za prinudnu naplatu. IRF, prema saznanjima „Dana”, nije u dobroj situaciji, s obzirom na to da na računima tog fonda nedostaje novac koji je Ministarstvo finansija trebalo da uplati još prije nekoliko mjeseci.







”Zadužuje se Investiciono-razvojni fond da izda 10 mjenica i mjeničnih ovlašćenja Ministarstvu finansija na ime objezbeđenja odobrenih sredstava, piše u zaključku Vlade

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"