Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ostavke do 15. marta, opozicija da napusti Skupštinu * Vlasnik sakriven iza ofšor kompanije prodaje ostrvo * Mersudinu i brat i sestra direktori * Potrošili osam miliona, a sanacija nije početa * EPCG hoće struju duplo skuplju nego u Americi * Sto hiljada naljepnica za,,ulice laži Aleksandra Vučića'' * EU spremna da ponudi dodatne garancije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-03-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivica Stanković, vrhovni državni tužilac:
- Državno tužilaštvo nije željoteka da postupa po nečijim željama.

Vic Dana :)

– Zašto se u Crnoj Gori desio zemljotres?
– Crnogorac uzeo lopatu u ruke, a zemlja se nasmijala.


Upisao se Perica na plivanje i kaže treneru posle nekoliko minuta:
- Idem ja kući.
- A zašto ?
- Pa nisam više žedan!


Otišao Mujo da polaže vozački ispit, vraća se kući i Haso ga pita:
- Je li, jarane, jesi položio? –
Ne znam dok instruktori ne dođu iz bolnice - odgovori Mujo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija DRŽAVLJANI CRNE GORE, KOJI ŽIVE U INOSTRANSTVU, POZIVAJU GRAĐANE DA NE PRIHVATE POSKUPLJENJE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Jedna od poslovnica EPCG EPCG hoće struju duplo skuplju nego u Americi Ako uzmemo u obzir zvanične podatke, prema kojima je prosječna plata oko 500 eura, a januarski račun za električnu energiju oko 50 eura, za taj "luksuz" se u Crnoj Gori izdvaja blizu 10 odsto prosječnih mjesečnih primanja. Sa druge strane, korisnici električne energije u gradu Čikagu prolaze mnogo povoljnije. Račun za februar iznosio je 28,80 dolara, odnosno oko 25 eura, rekao je državljanin Crne Gore Boris Pejović, koji živi u Americi
Dan - novi portal
Cijena struje u Crnoj Gori više nego duplo je veća u odnosu na cijenu struje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), saopštilo za „Dan“ nekoliko državljana Crne Gore, koji žive u Americi.

EPCG je najavila i povećanje cijena električne energije, a sve nauštrb građana koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Sa druge strane, u Americi građani vrlo lako plaćaju električnu energiju. Sa platama od nekoliko hiljada eura nije im problem da mjesečno plate po 25 eura račun za struju. U Crnoj Gori, prema zvaničnim podacima, prosječan račun u januaru iznosio je oko 50 eura. Nekoliko državljana Crne Gore, koji sada žive u Americi, kazali su da građani Crne Gore ne treba da prihvate toliko uvećanje cijena električne energije.

– Najavljeno poskupljenje električne energije predstavlja novi u nizu udara na već urušen standard crnogorskih građana. Ako uzmemo u obzir zvanične podatke, prema kojima je prosječna plata oko 500 eura, a januarski račun za električnu energiju oko 50 eura, za taj „luksuz“ se u Crnoj Gori izdvaja blizu 10 odsto prosječnih mjesečnih primanja. Sa druge strane, korisnici električne energije u Sjedinjenim Američkim Državama, državi Ilinois, u gradu Čikagu prolaze mnogo povoljnije. Konkretno, na ličnom primjeru mogu posvjedočiti da je račun za februar iznosio 28,80 dolara, odnosno oko 25 eura – rekao je državljanin Crne Gore Boris Pejović, koji živi u Americi, gdje je i zaposlen. Dodao je da je za američki standard taj izdatak bukvalno neosjetan.

– Međutim, pretpostavlja se da crnogorski građani koji električnu energiju troše kao primarni vid ogreva, račun za struju plaćaju daleko skuplje od prosjeka. Tako da taj iznos može doseći alarmantan postotak izdatka u odnosu na mjesečni prihod. Dok na drugoj strani Atlantika, za vrijeme jedne od hladnijih februarskih zima, račun za gas, koji se koristi za ogrev, makar u mom slučaju iznosi oko 60 eura, odnosno 70 dolara. Dakle, jedan stanovnik u Čikagu svu brigu oko računa za mjesečni ogrev može riješiti jednom dnevnicom, dok crnogorskom građaninu treba nerijetko cijela nedjelja radnog angažmana, a nerijetko i više – kazao je Pejović, koji je Crnu Goru napustio iz političkih razloga.

Istakao je da je uz električnu energiju, bez koje bi bila nezamisliva današnja civilizacija, ono što još spada u osnovne ljudske, životne potrebe, svakako korišćenje naftnih derivata.

– U Sjedinjenim Američkim Državama cijene naftnih derivata variraju od države do države. Prosječno, cijene dizela se kreću uglavnom nešto više od tri dolara (2,5 eura) po galonu (3,8 litara), dok su cijene benzina jeftinije i u prosjeku iznose oko dva i po dolara (oko 2 eura) za skoro četiri litra goriva. Za razliku od Crne Gore, gdje se prema izjavama zvaničnika gorivo percipira kao „luksuz“, u SAD je ova sirovina prijemčljiva gotovo svima – objasnio je Pejović.

U Americi trenutno boravi i Ljubo Filipović, bivši potpredsjednik opštine Budva.

– Mi kao tročlana porodica plaćamo oko 30 dolara za struju i 15 dolara za vodu u Denveru, jednom od najskupljih gradova u Americi – rekao je Filipović.

Vl.O.




Jovović: Šanse su jednake za sve
Državljanin Crne Gore Ognjen Jovović, koji živi u Americi i koji je iz političkih razloga napustio Crnu Goru i prijetnji smrću zbog organizacije studentskih protesta prije nekoliko godina, rekao je da je prosječna plata u Americi oko 3.000 dolara.

– Za oko 100 dolara mogu neograničeno da se koriste metro i autobusi cijeli mjesec. Toliko košta mjesečna karta. Svako upražnjavanje sporta i rekreacije je besplatno, jer postoje dobro uređene javne površine koje se ne plaćaju. Teretana košta 35 dolara mjesečno. Radi 24 sata. Dobije se ključ i gdje god se osoba zadesi, a član je neke od teretana, može da je koristi – kazao je Jovović.

Dodao je da su u Americi jedino skupe advokatske i medicinske usluge.

– Ni porez nije mali. Ali, s obzirom na to koliko daju SAD, onda je normalno da toliko i uzimaju. Kapitalizam je to. Međutim, šanse su jednake za sve – rekao je Jovović.


Jovović: Šanse su jednake za sve
Državljanin Crne Gore Ognjen Jovović, koji živi u Americi i koji je zbog političkih razloga napustio Crnu Goru i prijetnji smrću zbog organizacije studentskih protesta prije nekoliko godina, rekao je da je prosječna plata u Americi oko 3.000 dolara.

- Za oko 100 dolara mogu neograničene da se koriste metro i autobusi cijeli mjesec. Toliko košta mjesečna karta. Svako uražnjavanje sporta i rekreacije je besplatno, jer postoje dobro uređene javne površine koje se ne plaćaju. Teretana kosta 35 dolara mjesečno. Radi 24 sata. Dobije se ključ i gdje god se osoba zadesi, a član je neke od teretana, može da je koristi - kazao je Jovović.

Dodao je da su u Americi jedino skupe advokatske i medicinske usluge.

- Ni porez nije mali. Ali, s obzirom koliko daje SAD, onda je normalno da toliko i uzima. Kapitalizam je to. Međutim, šanse su jednake za sve - rekao je Jovović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"