Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Slogom protiv bezakonja * Vlada štiti DPS i „Kovertu” krije od Brisela * U Americi primaju bonuse, u Crnoj Gori strahuju za plate * Pare za sanaciju završile kod direktora * Mario Hodžić krunisan u Nikšiću * Ni korak nazad dok ne dokažem katastrofalne posledice afere,,Krušik' * Damjanović došao kao gost
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovan Vučurović, poslanik Demokratskog fronta:
– Zakon o radu pisan je po mjeri poslodavaca, a od radnika prave robove tajkuna.

Vic Dana :)

Pita učiteljica malog Pericu:
– Ti jedeš čokoladu, tvoj brat jede čokoladu, koje je to vrijeme Perice?
– Vrijeme kada dođe rodbina iz Beča.


Ćale, jesi se ti nekad zaljubio u učiteljicu u školi?
- Jesam, sine, jednom!
- I, kako si se tada osećao?
- Pa, u početku je bilo super, a onda je tvoja mama saznala i prebacila te u drugu školu!


– Gdje si rođen? - pita Mujo Hasu.
– U Zenici.
– Koji dio?
– Kako koji dio, pa cio sam rođen u Zenici!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija RADNICI IZ GODINE U GODINU U SVE LOŠIJEM POLOŽAJU
Bilbord u Americi preko kojeg se radnicima nude razni stimulansi U Americi primaju bonuse, u Crnoj Gori strahuju za plate U Americi se čovjek tretira kao veoma cijenjen resurs, rekao je Boris Pejović. Sa druge strane, u Crnoj Gori radnici tako nisu tretirani. Plate su im male i neredovne, a o bonusima i ne razmišljaju
Dan - novi portal
Radnici u Crnoj Gori iz godine u godinu u sve su lošijem položaju, njihove radne obaveze se povećavaju kao i rizik da na vrijeme prime svoje zarade. U poslednje vrijeme rijetki su slučajevi da bilo koja kompanija u Crnoj Gori daje svojim zaposlenim bonuse, što je na Zapadu ustaljena praksa.

Da u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) mnogo više cijene zaposlene potvrdio je i državljanin Crne Gore Boris Pejović, koji živi i radi u toj zemlji.

– U Americi se čovjek tretira kao veoma cijenjen resurs. Kako je vrlo česta pojava deficita radne snage u određenim industrijskim, tehnološkim ili nekim drugim privrednim granama, odnosno poslovima, poslodavci su prinuđeni da ponude stimulativne uslove potencijalno zaposlenima. Tako postoji čitav niz beneficija. U uslovima kada postoji potreba za radnom snagom, kompanija koja nije spremna da radnika stimuliše određenim bonusima i benefitima teško može biti konkurentna na tržištu rada. Takođe i država vodi računa o zaposlenima koji obavljaju rizične poslove. Zaposleni u policijskim i vatrogasnim službama su prilično i zasluženo nagrađeni za obavljanje svojih zadataka – rekao je Pejović.

Vesko Pejak iz politike partije Alternativa kazao je da poslovna elita na Zapadu i poslovna elita u Crnoj Gori potiču iz različitih sredina.

– Na Zapadu je bilo vremena da poslovni ljudi shvate da njihov profit ne zavisi od „osjećaja“ vlasnika i mašina koje koriste – već zbog radnika. Radnik je još uvijek najvredniji dio preduzeća. To naši „privatnici“ nikako da shvate. Zato su rijetka preduzeća koja imaju dobru poslovnu atmosferu. Normalno je da radnik na kraju godine dobije bonus. Taj bonus je znak da je doprinio profitu preduzeća. Ako radnik ne dobije dio dobiti preduzeća, to znači da nije neko ko učestvuje u njegovom poslovanju. To na Zapadu znaju, pa se učinak radnika vezuje preko bonusa za preduzeće. Prostije rečeno – ako bolje radiš, imaš bolju platu. Jednostavan metod – istakao je Pejak.

Dodao je da u Crnoj Gori velika većina „privatnika“ misli da su vlasnici radnika.

– Postavljaju sebe u ulogu robovlasnika. Zato nerijetko čujemo da je poslodavac udario radnika, vikao na njega, prijetio mu otkazom ako ne uradi nešto. To je na Zapadu strogo kažnjivo. Kod nas do sada nije nijedan put. Poslodavci koji ulažu u radnike brzo shvate da im se taj novac brzo vraća. Manje brinu o atmosferi u preduzeću, ima manje bolovanja, mnogo bolje se radi i radnici su bolje motivisani. Ukupni troškovi preduzeća su manji. Ako su pametni, taj novac mogu da podijele svojim radnicima. Ne moraju da diraju ništa od svog profita – kazao je Pejak.

Vl.O.




Rad za 350 eura, bez slobodnog dana i uslovnog toaleta
Vesko Pejak rekao je da će sledeće godine na Crnogorskom primorju faliti oko 10.000 radnika.

– Gdje će ih naći? Ko je spreman da živi u kolektivnom smjestaju sa još dva do tri radnika, sa nekim neuslovnim toaletom, za platu od 350 eura? Da radi po 12 časova svakog dana bez dana slobodnog u toku sezone. Koliko ima radnika spremnih za to? Sve manje – kazao je Pejak.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"