Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Uzalud smjena, svi su vidjeli da je car go * Ubijen iz mitraljeza nakon poziva iz zatvora * Dva hotela pod hipotekom za 11 miliona * Minus u budžetu 250 miliona * Uzalud smjena, svi su vidjeli da je car go * Treći svjetski rat bio bi kraj civilizacije * Glasajte za Dražena Bakovića i Petra Bulatovića
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Bošnjak, poslanik Demokratskog fronta:
Ko god da je lider u opoziciji, svi smo gubitnici ako je DPS na vlasti.

Vic Dana :)

Šta kaže pljačkaš kad uđe u banku?
●Daj pare ili pucam.
A šta kaže fudbaler kad uđe u banku?
●Daj pare ili ne pucam!
Ulijeće policajac u svoju stanicu i sav radostan viče:
●Ljudi, pronašao sam struku ljudi koji su gluplji od nas, policajaca!
●Ko su ti? pitaju ga kolege.
●Željezničari, odgovara ushićeni policajac.
●Kako to da su oni gluplji od nas, pitaju ga kolege.
●Lijepo. Dođem ti ja jutros na željezničku stanicu i pitam jednog željezničara da mi kaže kad ima voz za Lapovo. On mi odgovara u pet i pet. Glupak, ne umije ni da sabira. mogao je odmah da mi kaže u deset.
Imala Fata šestoro djece i svako se dijete zvalo Mujo. Pitaju Fatu:
●Kako ih raspoznaješ?
●Lako, po prezimenima.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-06-04 DR SLOBODAN P. SELINIĆ: SRBIJA I JEZIČKI SUKOB U JUGOSLAVIJI 1967. GODINE
Borislav Mihajlović Mihiz (foto: Branko Lučić) Revolt grupe srpskih pisaca Feljton smo uradili po Selinićevoj knjizi „Srbija i jezički sukob u Jugoslaviji 1967”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2017. godine
Dan - novi portal
- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

SK Srbije i nacionalno orijentisani srpski pisci sasvim su različito pristupili „Deklaraciji“. Za vrh srpske partije „Deklaracija“ je bila problem koji je trebalo da riješi hrvatski vrh i na koji nije trebalo odgovarati iz Srbije. Za srpsku partiju hrvatsko rukovodstvo je bilo partner u rešavanju istog problema. SK Srbije je morao da vodi računa o osjetljivosti nacionalnog pitanja i da uvijek ima na umu strah od hipoteke i optužbe za velikosrpski hegemonizam, unitarizam, nacionalizam i šovinizam. Nije smio da napusti zvaničnu politiku SKJ po kojoj je svaka republička partija trebalo da se bavi deformacijama u svojoj sredini („da svako očisti svoje dvorište“), a ne da gleda preko „ograde“ u tuđe dvorište. Suprotno od toga, oni srpski pisci koji su bili nacionalno orijentisani, smatrali su da je „Deklaracija“ bila izraz sve jačeg hrvatskog nacionalizma, baziranog na antisrpskoj i anitjugoslovenskoj osnovi, na koji je trebalo odgovoriti iz Srbije, između ostalog i u cilju zaštite Srba u Hrvatskoj. Iz revolta zbog sve jačeg hrvatskog nacionalizma, među njima je bilo i onih koji su već bili razočarani u Jugoslaviju, ako su uopšte ikada u nju i polagali nade, poput Mihiza ili Živorada Stojkovića. Za Mihiza je Jugoslavija bila država koja je učila „nauk zajedničkog življenja, padajući stalno na tom ispitu, da ga ne položi do danas“. Sudbinu Srba i Srbije dožio je ovako: „Tukli smo u šest godina tri carstva [...] a ne usuđujemo se ni da proslavimo godišnjicu svojih pobjeda i prećutkujemo ih u nekom nametnutom i besmislenom stidu nezamjeranja drugima. Usput smo oslobodili svoje susjede i rođake, a oni nam to danas pamte samo kao uvredu i grijeh“. Za njega je jugoslovenstvo bilo demontaža srpskog naroda. Prizivao je vaskrs srpske nacije i želio demontiranje socijalizma i Jugoslavije. „Deklaracija“ je za njega bila prilika da „prstom ukaže na rast hrvatskog nacionalizma“.
Srpski nacionalisti su istupili javno sa „Predlogom za razmišljanje“ i to je za srpski partijski vrh značilo da se moraju sa njima obračunati, a ne gledati u tuđe dvorište, pa makar u njemu živjelo preko 600.000 Srba. Za SK Srbije nije bio problem u tome što „Deklaracijom“ nije bilo predviđeno da Srbi u Hrvatskoj imaju pravo na svoj jezik i pismo, jer su taj problem prepuštali Savezu komunista Hrvatske. Njihov problem i njihova odgovornost bio je odgovor srpskih pisaca na „Deklaraciju“.
Za grupu srpskih pisaca takva politika SK Srbije bila je zapostavljanje nacionalnih interesa. Dobrica Ćosić je zapisao da se srpska birokratska oligarhija u reakciji na „Deklaraciju“ ponašala „tradicionalno inferiorno, slugeranjski“. Zoran Gavrilović je smatrao da je „Deklaracija“ dovela do toga da je tkivo koje je cio vijek građeno na priči o jednom srpskohrvatskom jeziku presječeno autoritetom hrvatskih institucija. „Mi smo zbilja bili šokirani“, dodao je. Za Dobricu Ćosića, koji tada nije bio u zemlji, „Deklaracija“ je bila logična posledica „hrvatske hegemonije“ i konfederalizacije zemlje, popuštanjem pred naletima hrvatskog i slovenačkog nacionalizma i separatizma zasnovanog na antisrpstvu. Smatrao je da je „hrvatski savremeni nacionalizam“ bio duboko antisrpski, čak „isključivo antisrpski“, i da je bio „sinteza katoličanstva, radićevštine, mačekovštine, ustaštva, titoizma, krležijanstva, bakarićevštine, komunističkog birokratizma, kominternovske formule Jugoslavije i one dominantne i vjekovne hrvatske težnje za državnom samostalnošću i suverenitetom“. Od ranije prokaženi Miloš Moskovljević nije mogao javno da se oglasi, ali je svoj stav zapisao u dnevniku: „Prije godinu dana u rezoluciji Društva hrvatskih književnika povodom moga rečnika, govorilo se i o hrvatskoj varijanti književnog jezika, ali se jasno vidjelo kuda braća Hrvati nišane. Sad otvoreno traže poseban hrvatski književni jezik ali ne na kajkavskom hrvatskom dijalektu, već na jekavskom srpskom izgovoru. Politički cilj je jasan: da se kao hrvatski krajevi obilježe i BiH i Crna Gora sve do Drine i Dunava, kao što je bilo stvoreno pod Pavelićem. Jer kad Ustav proglasi jekavski izgovor za hrvatski književni jezik a Hrvati su priznata nacionalnost sa svojom republikom, onda po Ustavu imaju pravo da se odvoje što će izvršiti njihov HOP, tj. hrvatski oslobodilački pokret!“ Zoran Mišić je opisivao autoritet institucija koje su se potpisale ispod „Deklaracije“ kada ju je pročitao u „Telegramu“, a njihovih potpisa je bilo „više nego teksta“ „Deklaracije“.[...]
„Deklaracija“ je izazvala veliko nezadovoljstvo i kod onih pisaca u Srbiji koji nijesu bili zadojeni nacionalizmom, a brinuli su za zajedničku državu. Zuko Džumhur je opisivao da je, čuvši vijest o „Deklaraciji“ na televiziji 16. marta, koja je emitovana bez ikakvog komentara, bio „nesrećan“ i da je shvatio „da se ne radi o šovinizmu već o velikohrvatskom hegemonizmu“. Tu se hrvatska šapa pruža prema Bosni i Hercegovini. Uvijek su velikosrbi i velikohrvati željeli Bosnu i Hercegovinu.(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"