Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ni slova o privatizaciji i dokazima iz SAD * Dala ostavku, ali ostaje u DPS-u * Smjenjuju me jer sam Žugića tužila za mobing * Zadovoljstvo mi je što se sudi DF-u * Merkel može da odahne * Vučićevi košmari * U vlasti banalnosti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSA BEČIĆ, čelnik Demokratske Crne Gore:
Nema vršenja ni zakonodavne ni izvršne vlasti zajedno sa DPS-om. To smo obećali građanima onog trenutka kad smo osnovani i taj princip nikada nećemo promijeniti.

Vic Dana :)

Uhvatila mačka miša i taman da ga pojede, miš će njoj:
-Nemoj maco, namjestiću ti da pojedeš mog brata, ima bar 3 kile!
- Ma, meni se baš ti sviđaš.
- Nemoj, maco, namjestiću ti moju sestru, da samo znaš kako je bijela i debela!
- Ali, ti si baš sladak i ukusan.
- Nemoj, evo, namjestiću ti mog ćaleta, znaš da je k’o tenk!
- Hmmm… Njega već odavno sanjam u stomaku.
Može!
Pusti njega mačka, ali on odmah uleti u rupu.
Pouka priče: Obećavaj mački kule i gradove dok ne uđeš u rupu, a onda se pravi lud.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-07-02 PROF. DR KRINKA VIDAKOVIĆ PETROV: OD BALKANA DO TIHOG OKEANA
Bokeljska porodica u San Francisku Prikupljanje pomoći hercegovačkim ustanicima Feljton smo uradili po knjizi prof. dr Krinke Vidaković Petrov „Od Balkana do Tihog okeana‘‘, koju je izdao Institut za književnost i umetnost iz Beograda
Dan - novi portal
- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Društva s ekonomsko-socijalnim predznakom bila su „slovinska“ (zajednička s Dalmatincima), a ona s vjersko-kulturnim predznakom bila su „slavjanska“ (zajednička s Rusima), ali nije bilo nijedne samostalne srpske nacionalne organizacije. Hercegovački ustanak snažno je uticao na srpske iseljenike u Americi tako što je djelovao kao političko-nacionalni katalizator, doprinoseći jačanju veze iseljenika s maticom, podstičući njihovu nacionalnu svijest, mobilizujući ih da se udružuju i organizuju u nacionalne organizacije radi promovisanja srpskih interesa, kako u dijaspori, tako i u zavičaju.
Rad Vejna (Vojina) Vučinića „Political Currents Among Immigrant Srbs in California on the Eve of the Insurrections of 1875“ osvjetljava reakciju srpskih iseljenika na ustanak u Hercegovini i pruža uvid u odnos američke štampe San Franciska prema Istočnom pitanju. Američka glasila bila su glavni izvori informacija iseljenika o događajima na Balkanu, jer u to vrijeme nijesu dobijali štampu iz matice, niti su imali komunikaciju sa slobodnom Srbijom. Iscrpno informisanje američke štampe u San Francisku navelo je srpske iseljenike da postave ovu temu na sastancima „Slovinsko ilirskog zadružnog i dobrotvornog društva“. Na osnovu pisama sačuvanih u zaostavštini Pere Čingrije, pohranjenoj u dubrovačkom arhivu, Vučinić je utvrdio da je Čingrija održavao vezu sa srpskim iseljenicima u San Francisku, pogotovo poslije jula 1875. kada je u Dubrovniku osnovan odbor za prikupljanje pomoći za hercegovačke ustanike. Ova pisma i tadašnja američka štampa San Franciska, naročito „The San Francisco Press and Call“, „San Franncisco Chronicle“ i „San Francisco Daily Examiner“, glavni su izvor informacija o tome kako su Srbi u tom gradu reagovali na vijesti iz Hercegovine. Na osnovu ovih izvora Vučinić navodi kako je „Slovinsko ilirsko zadružno i dobrotvorno društvo“ u tom gradu osnovalo Slavjanski odbor, u čijem su sastavu bili Srbi i Hrvati, za pomoć braći u Hercegovini, kako su prikupljali novac i dostavljali ga Dubrovačkom odboru, i u svojim rodoljubivim govorima isticali žrtve i junaštvo braće u Hercegovini. [...]
Američka štampa pratila je ustanak protiv Turaka, nasilje protiv hrišćana u Hercegovini, težak položaj izbjeglica, reagovanje Srbije i Crne Gore, stavove evropskih sila prema previranjima u Turskoj. Dok su se mišljenja po pitanju Rusije razilazila, većina priloga bila je naklonjena hrišćanima (Srbima), a komentarišući odluke Berlinskog kongresa 1878. „San Francisco Chronicle“ je zastupao stav da bi najpravednija odluka bila da se Bosni, Srbiji, Hercegovini i Crnoj Gori dozvoli ujedinjenje u federaciju po švajcarskom modelu. Američka državna administracija pokazala je manje zanimanja za Istočno pitanje nego američka štampa. Mada je američki konzul u Bukureštu Luis Capkaj još 1867. predložio Stejt departmentu uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Srbijom, a Srbija pozitivno reagovala, ova namjera je ostvarena tek 1881. Zanimanje Amerike za Srbiju bilo je dugo svedeno na trgovačke interese, dok je obavještavanje o političkim prilikama u Srbiji bilo posredno: preko američkih izaslanika u drugim zemljama – Bukureštu, Atini, Istanbulu – i preko britanske štampe. Amerika je pratila stanje u Turskoj, a u okviru toga i položaj hrišćanskih naroda u njoj. Sa zaoštravanjem Istočne krize, kao što je istakla Ubavka Ostojić-Fejić, obraća se više pažnje na političke aspekte djelovanja ključnih evropskih aktera, te je tada objavljeno više priloga o toj temi.
Dok je Istočno pitanje zanimalo američku javnost kao važan evropski problem, američka državna politika toga vremena bila je usredsređena prije svega na Latinsku Ameriku i pacifistički prostor. Monroova doktrina, formulisana još 1823, odredila je strateški pravac američke spoljne politike za nekoliko sledećih decenija. Američko nemiješanje u djelovanje evropskih sila uravnoteženo je američkim zahtjevom da se evropske sile ne miješaju u njihove poslove u zapadnoj hemisferi. Američki prioriteti krajem 19. i početkom 20. vijeka bili su Panamski kanal, Latinska Amerika, Kuba i Filipini, Havaji i Japan. U tom spoljnopolitičkom okviru Balkan je igrao perifernu ulogu. Upravo stoga je i Amerika, uprkos svojoj moći i značaju, igrala malu ulogu u srpskoj spoljnoj politici, koja je bila usredsređena na sile čiji su interesi direktno bili povezani s balkanskim događajima.
Bio je to ipak prvi put da se američka javnost zainteresovala za Srbe na Balkanu kao i za srpske iseljenike u Americi, prvi put da su iseljenici organizovano reagovali na jedno pitanje koje se ticalo srpskih nacionalnih interesa na Balkanu, prvi put da su prikupljali pomoć za svoje sunarodnike i da su se prijavljivali kao dobrovoljci. Jedan broj izbjeglica iz Hercegovine naselio se u susjednim oblastima, ali je među izbjeglicama bilo i onih koji su se iselili u daleku Ameriku.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"