Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zaplijenio zemlju Šaranoviću, pa gradi hotel od 12 spratova * O državnom trošku poslao svastiku u Atinu * Prinudna uprava ako se ne dogovore do 21. jula * Kozmetičke izmjene ne povećavaju nezavisnost * Politički zemljotres u Britaniji * Braća Bitići * Mamin sin
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK CRNE GORE :
Evropa mora prepoznati da je Crna Gora daleko ispred na putu pregovaranja o prijemu, ali i mi moramo ispuniti zadatke u našoj kući.

Vic Dana :)

Sjedi Mujo u kafani s jaranima i žali se kako nema sreće u životu, al‘ zato njegova Fata ima i preko glave, pa ga Haso upita da objasni.
Mujo otpije gutljaj piva pa se požali:
- A vid‘ ‚vako... moja ti Fata pred Novu godinu nađe na putu zlatan prsten, a odma‘ drugi dan i lančić! A na samu Novu god‘nu našla bundu od krzna!
Haso zaklima glavom i upita:
- Pa dobro, jarane, je‘s ti nešto naš‘o?
Mujo zavrti glavom:
- Pa o tom ti i pričam, jarane... ja sam naš‘o samo jedne muške gaće u krevetu, a i te su mi bile prevel‘ke!
- Kako Japanac drži dijetu?
- Jede jednim štapićem!
Gugl je žensko sto posto!
Čim ima odgovor na sve.
Zašto plavuša stavlja iphone na pod?
- Da dobije iPod.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-07-05 PROF. DR KRINKA VIDAKOVIĆ PETROV: OD BALKANA DO TIHOG OKEANA
Sevastijan Dabović Izgradnja prve srpske crkve Feljton smo uradili po knjizi prof. dr Krinke Vidaković Petrov „Od Balkana do Tihog okeana‘‘, koju je izdao Institut za književnost i umetnost iz Beograda
Dan - novi portal
- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Nasuprot Austro-Ugarskoj stajala je Rusija, prema kojoj je stav bio dvostruko pozitivan. Rusija je viđena kao zaštitnica slovenskih naroda u Turskoj. Odnos Srpsko-crnogorskog literarnog i dobrotvornog društva prema Rusiji manifestovao se i u činjenici da su među jedanaest počasnih članova društva bila tri Rusa: O. S. Aksanov (predsjednik Slavjanskog društva u Moskvi), general M. G. Černjaev i episkop aleutsko-aljaskanski Nikolaj. Srbi u Americi obraćali su se Rusima po vjerskoj liniji – kao prijateljskom pravoslavnom narodu, koji je u Americi imao organizovanu pravoslavnu crkvu. Inicijativu za izgradnju prve srpske crkve u Džeksonu (Kalifornija) preduzeo je o. Sevastijan, prvi srpski sveštenik (monah) rođen u Americi (San Francisku) u bokeljskoj porodici Dabović. Dabović je školovan u Rusiji, a po povratku u Ameriku priključio se ruskoj pravoslavnoj crkvi, koja ga je najprije poslala na službu u Aljasku. Kada je crkva Svetog Save u Džeksonu završena, postavljena su zvona – poklon episkopa aleutsko-aljaskanskog Nikolaja, koji je osvetio ovaj hram decembra 1894. godine.
Srpsko-crnogorsko literarno i dobrotvorno društvo pokrenulo je 1893. svoje glasilo, list „Slobodu”, koje je do početka 20. vijeka bilo jedini srpski iseljenički list u Americi. Zatim su otvorili srpsku čitaonicu, koja je kasnije prerasla u knjižaru snabdjevanu srpskim knjigama i listovima iz zavičaja, što je doprinijelo boljem informisanju iseljenika. Srpska nacionalna homogenizacija bila je svakako podstaknuta hercegovačkim ustankom i potrebom za organizovanim aktivnostima radi pomoći braći u starom kraju, ali je proces okupljanja imigranata u društvu s etničkim predznakom istovremeno imao opšti karakter, jer su na isti način postupale i druge iseljeničke grupe u Americi. Srbi su u tome čak kasnili, što potvrđuju datumi osnivanja potpornih društava i glasila drugih etničkih grupa. Ovo se djelimično može objasniti činjenicom da su slovenski iseljenici iz Austro-Ugarske stigli u Ameriku poslije Iraca, Italijana, Njemaca i sjevernoevropskih emigranata. Među slovenskim doseljenicima, Srbi su poslednji pristigli u Ameriku i to u broju koji je znatno zaostajao za drugima, uključujući Hrvate i Slovence. Svaka etnička grupa nastojala je da očuva svoj identitet u tadašnjem američkom multikulturnom mozaiku, koji je prethodio politici amerikanizacije iseljenika.
Dok su u prvom talasu srpske imigracije u Ameriku bili stigli uglavnom primorci iz Boke i Dalmacije, u drugom talasu došli su Srbi iz svih ostalih djelova Austro-Ugarske: Like, Banije, Korduna, Vojvodine, Bosne, Hercegovine i Crne Gore. Ova druga emigracija bila je znatno brojnija, a odvijala se između 1890. i 1910. Za razliku od prvih doseljenika, koji su bili koncentrisani u Kaliforniji, novi imigranti naseljavali su se tamo gdje su nalazili posao, a to su bili rudnici, čeličane i industrijska postrojenja. Tako su početkom 20. vijeka bila četiri glavna srpska iseljenička centra u Americi: stari u San Francisku, i tri nova, u Pitsburgu, Čikagu i Njujorku. Za njih se vezuju razvoj najvažnijih srpskih iseljeničkih organizacija i javnih glasila.
Turska i Austro-Ugarska su za srpske iseljenike bile i ostale dvije glavne političke teme, koje su dolazile do izražaja na razne načine. Neprijateljski odnos između Srba i austrijskih vlasti na Balkanu prenesen je u Ameriku, gdje je nastavio da se razvija u istom ključu. Navodimo primjer kad je 1896. austrijski konzul u San Francisku pozvao Srbe da se uključe u obilježavanje rođendana austrijskog cara. Primivši dopis austrijskog konzula, Srpsko-crnogorsko literarno i dobrotvorno društvo ga je ignorisalo a zatim „odgovorilo” odlukom da društvo obilježi godišnjicu vladavine „svoje” dinastije Petrović-Njegoš. Drugi „odgovor” bila je odluka nakon prevrata 1903. u Beogradu da se podrži dinastija Karađorđevića, tj. njena anti-austrijska politika. Na ovakvo opredjeljenje nadovezali su se novi srpski doseljenici iz ostalih srpskih zemalja pod Austro-Ugarskom. Oni su za to imali jake razloge jer su uzroci njihovog iseljavanja bili ne samo ekonomsko-socijalni, već i politički. Mada su novi emigranti radili najteže, a najmanje plaćene poslove, oni su u Americi okusili slobodu okupljanja, ispovijedanja vjere i izražavanja svojih političkih stavova, koji su se prije svega odnosili na državu iseljenja, a ne na Ameriku.
Potporna društva, koja su nastajala među emigrantima u Americi toga doba, specifična su upravo po tome što su prvobitnu socijalnu funkciju povezali s očuvanjem etničkog identiteta, da bi kasnije počele da preuzimaju i političku ulogu. S povećanjem broja doseljenika rastao je i broj ovakvih društava, te su ona nastojala da se organizaciono povezuju u „saveze”. Cilj je bio da se stvori jedinstveni savez koji bi povezao srpske zajednice raštrkane širom SAD.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"