Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Polovina građana ne vjeruje Vladi * Borovu brataničnu zaposlili pred izbore * Policija 10 godina ignorisala zahtjeve tužilaštva  * Isplatili A2A iako nisu uzeli 32 miliona od EPCG * Oči svijeta uprte u Helsinki * Narodna * Narod krpi ko stigne
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIJOMIR PEJOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKE CRNE GORE :
Ministar Pavle Radulović okrenuo se sada Nacionalnoj turističkoj organizaciji, za koju želi da bude tutor lokalnim turističkim organizacijama.

Vic Dana :)

Šta plavušina mama kaže ćerki koja ide na sastanak?
– Ako nisi u krevetu do 12, dođi kući.


Dođe lik u teretanu i pita instruktora:
– Na koju spravu da idem da bih privukao što više žena?
– Na bankomat, on je tu ispred...


Šeta se zec šumom i ugleda jedan dugačak red. Odluči zec da vidi šta se dešava. Krene on da se progura na početak reda, govoreći:
– Izvinite, oprostite, izvinite...
Kad je konačno došao na početak reda, medo koji je stajao ispred njega kaže mu:
– Je`l ti mali, šta si došao ovamo? Mrš nazad.
I odgurne ga skroz na kraj reda.
Ali zeka ne odustaje. Ponovo to uradi, ali medo ga ponovo odgurne.
Ponovi se to tako nekoliko puta, kad na kraju zec popizdi i kaže:
– E sad ni neću da otvorim pekaru.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-07-12 PROF. DR KRINKA VIDAKOVIĆ PETROV: OD BALKANA DO TIHOG OKEANA
Savez sjedinjenih Srba „Sloga”, 1916. Nesmetano izražavanje i ispovijedanje vjere Feljton smo uradili po knjizi prof. dr Krinke Vidaković Petrov „Od Balkana do Tihog okeana”, koju je izdao Institut za književnost i umjetnost iz Beograda
Dan - novi portal
- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Uključivanje Pupina u političke aktivnosti iseljenika obilježava sledeću fazu političkog djelovanja Srba u Americi. Odluka Srbije da 1911. postavi Pupina za svog počasnog konzula u Njujorku bila je u skladu sa ocjenom da će SAD početi da igraju aktivniju ulogu u evropskim događanjima, a da bi u tom slučaju srpski i slovenski iseljenici u Americi dobili veću političku težinu. Srbija ni tada nije imala mogućnosti da finansira svog prvog diplomatskog predstavnika u SAD, ali je Pupin bio spreman da svoj novac i ugled uloži u odbranu srpskih interesa.
Period od Hercegovačkog ustanka do aneksije može se smatrati prvim razdobljem u političkoj istoriji srpskog iseljeništva u SAD. Za njega je karakterističan razvoj nacionalne ideje i njegovo artikulisanje u nacionalni program, a to se događalo paralelno s procesom nastanka prvih iseljeničkih organizacija i početnog razvoja srpske iseljeničke štampe. Nacionalna ideja razvija se najprije distanciranjem od prvobitnog „slovinskog” i „slavjanskog” zajedništva, a zatim borbom za suzbijanje srpskih pokrajinskih posebnosti koje su ometale nacionalno objedinjavanje. Pošto je glavnina srpskih iseljenika u SAD poticala iz Austro-Ugarske, odnos prema njoj bio je važan faktor u artikulisanju nacionalnog programa iseljenika i to u kontaktu i saradnji sa Srbima u matici. Sloboda okupljanja i izražavanja etničkih, vjerskih i kulturnih vrijednosti u SAD doprinijela je ovom procesu, koji se odvijao prije nastanka američke političke amerikanizacije. Potreba za izražavanjem etničko-nacionalnog identiteta bila je posebno jaka kod iseljenika jer su bili odsječeni od matice, a uključeni u novo američko okruženje, u kojem su u početku djelovali kao strano tijelo. Stimulativan efekat na ovaj proces imali su događaji koji su se odigravali na Balkanu, a posebno Hercegovački ustanak, Berlinski kongres, a potom aneksija. Politizacija iseljenika ispoljava se u njihovom odnosu prema Turskoj i Austro-Ugarskoj, a ona će kulminirati u godinama Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata. Nakon toga otvara se novo poglavlje obilježeno jugoslovenskom ideologijom u odnosu iseljenika prema matici, a procesom amerikanizacije u odnosu prema zemlji imigracije.
U periodu od Hercegovačkog ustanka do aneksije postepeno je građena organizaciona i komunikaciona infrastruktura neophodna za artikulisanje i razvoj nacionalnog identiteta, a koja je omogućila i političko djelovanje. To su bila potporna društva i savezi, crkveno-školske opštine, škole, kulturne asocijacije i periodična glasila. Razdoblje intenzivnog priliva emigranata iz Evrope bilo je istovremeno doba naglog razvoja iseljeničkih organizacija i inojezičkog novinarstva u Americi. Štampa toga doba odigrala je važnu ulogu u promovisanju nacionalne ideje i stvaranju srpskog iseljeničkog javnog mnjenja. Danas je srpska periodika, ono malo što je od nje sačuvano, dragocjen i ponekad jedini izvor obavještenja o stavovima iseljenika prema matici, o načinu na koji su artikulisali srpske interese, o spornim političkim i drugim pitanjima, kao i o odnosu prema matici i američkom okruženju.
U vrijeme kad su rani srpski iseljenici stizali u SAD, to je bila jedina zemlja gdje su, pored nade u ekonomski prosperitet, svi iseljenici, pa i Srbi, uživali slobodu okupljanja, izražavanja i ispovijedanja vjere, bilo koja da je bila. Najranija srpska iseljenička udruženja, kulturna i potporna, bila su označena pravoslavljem, a imenovana po hrišćanskim svecima. Ova laička društva bila su prethodnica crkveno-školskih opština, čiji je osnovi cilj bio da se prikupi novac za iznajmljivanje, kupovinu ili podizanje zgrada namijenjenih vjerskom obredu. O snazi želje da se podigne crkva i zadovolje vjerske potrebe malih srpskih zajednica svjedoče uslovi u kojima su one ostvarivale ovo nastojanje. Srpski iseljenici su u početku obavljali najteže najamne poslove, pa shodno tome imali i najniže prihode. Nijesu još znali jezik nove sredine, niti su ga u početku učili, jer su poimali svoj boravak u tuđini kao privremeni. Nijesu poznavali američke zakone i običaje, a pri tome nijesu mogli da računaju na bilo kakvu pomoć ni ustanova iz zavičaja, ni onih u Americi, te su sami, o svom trošku i po svom nahođenju, uspostavljali prve srpske iseljeničke institucije u SAD sa željom da se organizuju i sačuvaju svoj kulturni identitet.
U pogledu institucionalizacije srpskih vjerskih ustanova, Rusi će odigrati važnu ulogu, prije svega zato što su oni u Americi već imali organizovanu crkvu u vrijeme kad su srpski iseljenici tek počinjali da uspostavljaju svoju. Sloboda vjeroispovijesti u SAD dozvoljavala je članovima svih konfesija da registruju crkvene opštine i podignu crkve da bi zadovoljili svoje duhovne potrebe. Crkveno-školske opštine bile su udruženja građana, crkve koje su podizali bile su njihovo vlasništvo, sveštenike su sami dovodili i izdržavali.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"