Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Nikšićanin se utopio, potraga za mladićem iz Plužina * Srpska kuća da štiti nacionalne, a ne partijske interese * Dvojicu ubili, spremali nove atentate * Letovi česti, kontrole rijetke * Nikšićanin se utopio, potraga za mladićem iz Plužina * Tragedija je mogla da bude izbjegnuta * Preminula Areta Frenklin
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MARKO MILAČIĆ, ČELNIK PRAVE CRNE GORE :
Da mi je rođeni otac lider neke partije u vlasti ili u opoziciji 15-20 godina, a sve to vrijeme bez rezultata, rekao bih mu: „odmori, pregazilo te je vrijeme.“

Vic Dana :)

- Kako terorista iskazuje ljubav djevojci?
- Oš’ da ti skinem avion s neba!?
Takmiče se Rus, Amerikanac i Bosanac u čijoj se zemlji proizvodi kvalitetnija guma. Rus:
– Kod nas je guma tako kvalitetna da se šine od nje prave.
Amerikanac:
– Kod nas je guma tako kvalitetna da se sidro od nje pravi.
Bosanac:
– Nije to ništa, kod nas je najkvalitetnija.
Amer i Rus:
– ‘Ajde, dokaži.
Bosanac:
– Moj drug Huso skočio sa desetog sprata u gumenim opancima, sve kosti polomio a opancima ništa.
Pita Perica mamu:
– Mama, je l’ ti tata kupio tu haljinu?
– Nije, sine, e, da sam ja čekala tvog tatu, ni tebe ne bih imala.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-08-14 FILMSKO PREISPITIVANJE: STOLE JANKOVIĆ „RADOPOLJE”
Milena Dravić glumila je u „Radopolju” Složena sociološka i psihološka značenja Scenario: Arsen Diklić; Režija: Stole Janković; Fotografija: Aleksandar Sekulović; Muzika: Bojan Adamič; Scenografija: Vlado Branković; Montaža: Jelena Bjenjaš; Uloge: Vesna Krajina, Milena Dravić, Gizela Vuković, Ana Karić, Olivera Marković, Rade Marković, Velimir (Bata) Živojinović, Boris Dvornik, Zoran Milosavljević; Proizvodnja: Avala film 1963. godine
Dan - novi portal
PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ,
FILMSKI I TV REDITELj
Otuda ovaj film nimalo nije statičan i u njegovom obliku se osjeća preplitanje unutrašnjih procesa i mijenjanja. Potreba za muškarcem se ne prikazuje u domenu bioloških potreba, već se čak i nagon izdiže u sfere duhovnog. Janković ostavlja dovoljno prostora za svaku pojedinačnu odluku, jer ma kako bilo teško zajedničko stanje i prilike krajnje neizvjesne, one se donose slobodno. Prije nego što nešto kažu bilo kome, djevojke u sebi dožive suočavanje sa Radopoljem i istinom pa je izbar krajnje ličan. U njemu se i naslućuje i socijalizacija, jer to prati vjerovanje da otići u neki grad, fabriku ili na bilo kakav posao ne znači odreći se Radopolja. I kada budu obnovljene sve kuće, djevojke poudate a radost vraćena u razrušene porodice, užas prošlosti se neće zaboraviti. To je neizbrisiv trag i dubina ponora, istina na kojoj se grade te iluzije o novom životu. Zato se film „Radopolje“ razlikuje od mnogih sličnih: realizam je određen i čist po svojoj formi, ne može da ga obezvrijedi i izvjesna patetičnost koja ponekad probija na površinu kadra. Suviše je tu lične i zajedničke tragedije da bi se od nje branili distancom ili ravnodušnošću. Zapravo prema ovom filmu se i ne može biti ravnodušan.
Takav izraz ohrabruje režiju koja želi isticanjem izvjesnih prizona da pokaže unutrašnje savlađivanje bola i svijesti o potrebi da se sa životom kakav je uspostavi unutrašnji odnos. Tamo gdje je svijest o tome jasnija i inicijativa je određenija. Radopolje je postalo i obuzdavanje tragedije i dovođenje tih unesrećenih žena u situaciju da postanu dominantne nad prilikama i vlastitom sudbinom. Smrt i bol nisu zato unijeli anarhiju i stihiju u strukturu filma. Instinkt za samoodržavanjem preobražen je kroz humanizam koji čovjeka ne odvaja od njegove prirode i sredine, već mu pomaže da unutar svega objektivizira sebe. To je značilo ne ostati samo na onim emocijama, već se poistovjetiti s čežnjom i samom stvarnošću.
U izrazu se tako stapaju epsko i lirsko ali i ostaju složena sociološka i psihološka značenja. Reakcije nisu u komponovanju tipizirane strukture, pa se u svakoj sceni i sekvenci može vidjeti sklonost Stola Jankovića slobodnom i subjektivnom doživljaju s tim što su montažna slaganja tih utisaka i reakcija složena u sasvim određenu i nedjeljivu cjelinu.
Kroz tri filma Stole Janković je potpuno artikulisao svoj filmski izraz – lični i unaprijed neuslovljeni doživljaj se transformiše u osnovu na kojoj se istovremeno vrši diferenciranje ličnosti, razvijanje priče i njihovo sjedinjavanje dok se ne dobije potpuna ravnoteža spoljnih događaja i unutrašnjih emocionalnih vibracija. Otuda „Radopolje“ kao izraz predstavlja cjelinu punog djelavanja. U opusu ovog reditelja to je ujedno domet punog stvaralačkog identiteta i zrelosti koja predstavlja još jedino oslobađanje domaćeg (jugoslovenskog) filma sopstvenih predrasuda. U mirnom realističnom pristupu punom uzdržane unutarašnje snage, ovaj film ostvaruje osobeno mjesto u jugoslovenskom filmu o revoluciji. U njemu ima nadahnuća, originalnosti i personalnosti pravog i autentičnog filmskog djela.
(KRAJ)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"