Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Agentima isplatili 18.500 eura za službena putovanja * Političke štetočine me predstavljaju kao saradnika DPS-a * Sudija me gurnula, pa inscenirala napad * Lazović kupio 2.000 akcija za 16.000 * Agentima isplatili 18.500 eura za službena putovanja * Zaharčenko poginuo u eksploziji * Srbija neće prihvatiti ponižavajuće rješenje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloš Konatar, potpredsjednik GP URA:
Ne može biti normalno da DPS podrži aktivnosti opozicije kojima je cilj smjena DPS-a.

Vic Dana :)

Grdi otac svog, već odraslog i oženjenog sina, pa mu kaže:
Kako te nije sramota, svakodnevno jurcaš za ženama a imaš djecu koja idu u školu. Sin se malo zamisli pa kaže ocu:
• Pa šta da radim, da ispišem djecu iz škole?


Mujo dobio novi posao kao električar u bolnici i nakon par dana pošalju ga na intenzivnu njegu zbog nekog kvara. Pregledava Mujo instalacije, češka se po glavi i napokon skonta šta je u pitanju, pa otvori vrata od šok sobe gdje su pacijenti priključeni na aparate za vještačko disanje:
- ‚Ajmo sad, svi duboko udahn‘te, moram promijen‘t osigurače!
Gospodine, jedan ludi čovjek je pobjegao iz bolnice. Mršav je i ima 200 kila.
- Pa kako to?
- Jel vam kažem da je lud.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-08-28 DR SLOBODAN SELINIĆ: POČECI DIPLOMATIJE SOCIJALISTIČKE JUGOSLAVIJE (3) Obziri prema zapadnim silama Feljton smo priredili prema Selinićevoj knjizi „Partija i diplomatija u Jugoslaviji 1945-1952”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

U diplomatiju je primljen i jedan broj građanskih političara koji su tokom rata podržali partizansku stranu: Stanoje Simić, Izidor Cankar, Sava Kosanović. Međutim, za ambasadore su postavljani i nekomunisti koji nijesu imali diplomatsko iskustvo i nijesu tokom rata sarađivali sa NOP-om, ali se nijesu ni kompromitovali saradnjom sa okupatorom. To je slučaj sa Markom Ristićem i Milošem Moskovljevićem.
Osim zbog nedostatka iskusnih i diplomatiji vičnih kadrova u svojim redovima, KPJ je na kompromise bila prinuđena i iz obzira prema zapadnim silama. Zato su tokom rata istaknuta mjesta u partizanskoj diplomatiji dobili Josip Smodlaka i Vladimir Velebit. Poslije rata nova vlast je odlučila da na čelu političkih predstavništava u nekim zapadnim državama ne budu komunisti. Prema svjedočanstvu Franca Kosa, partijsko rukovodstvo je odlučilo da bi bilo poželjno da u zapadnim zemljama ambasador ne bude komunista, ‚‘da on opunomoćeno zastupa zemlju i da mu se daje rukovodeća uloga tako da ne ispadne samo figura‘‘, kako je to štampa u Engleskoj htjela da prikaže. Partijci su u takvoj situaciji morali da se staraju da postupci i izjave ambasadora ne budu na štetu interesa zemlje. U zemljama poput Engleske, u kojima su neposredno poslije rata komunisti među jugoslovenskim službenicima bili u manjini, ovaj zadatak je bio tim delikatniji. Osim toga, sa starim službenicima koji su bili ‚‘reakcionarno i neprijateljski‘‘ nastrojeni, trebalo je postupati ‚‘taktički‘‘, vratiti što veći broj u zemlju i paziti da ne daju neprijateljske izjave prilikom napuštanja službe. Tako su zbog manjka sopstvenog kadra ili iz obzira prema zapadnim silama, u velikom broju zemalja, prije svega zapadnih, na mjestu ambasadora, poslanika i konzula godinama poslije rata bili nekomunisti (Sava Kosanović u SAD-u, Marko Ristić u Francuskoj, Milan Ristić u Švajcarskoj i Egiptu, Božin Simić u Turskoj, Izidor Cankar u Grčkoj, Vladimir Vukmirović i Miodrag Marković u SAD). Doduše, KPJ se trudila da na položajima ispod šefa predstavništva budu njoj odani kadrovi: Vrleta Krulj (kasnije Šerif Šehović) u Atini, Franc Kos u Londonu (savjetnik), Nijaz Dizdarević u Turskoj, Sergije Makiedo, Slavko Zore i Branko Vukelić u Americi itd. Ovi obziri prema zapadnim silama nestali su poslije Rezolucije IB-a, kada je za KPJ bio imperativ da u diplomatiji, posebno na rukovodećim mjestima, ima samo politički i ideološki odane kadrove.
Partizanska strana je neka jugoslovenska predstavništa preuzela još tokom rata i popunjavala ih svojim ljudima, posebno poslije sporazuma Tita i Šubašića. Tokom novembra 1944. Josip Smodlaka, koji je bio povjerenik za spoljne poslove NKOJ-a, preuzeo je mjesto jugoslovenskog delegata kod savezničkog Savjetodavnog vijeća za Italiju, što je bio dio dogovora NKOJ-a i Šubašića. Prethodni delegat, Miha Krek, razriješen je dužnosti još 28. avgusta, a dan kasnije je za novog delegata postavljen Smodlaka. Ova promjena je bila jedan od prioriteta NKOJ-a poslije sporazuma Tita i Šubašića. Već u junu 1944. Tito je saopštio Smodlaki da će predložiti Šubašiću da njega postavi za jugoslovenskog predstavnika u savezničkoj komisiji i da je njegov cilj da ‚‘štiti naše narodne i državne interese prema Italiji‘‘. Konačno, promjena jugoslovenskog predstavnika u savezničkoj komisiji za Italiju izvršena je kao posljedica sastanka NKOJ-a i Šubašića u drugoj polovini avgusta, jer je, pripremajući se za taj sastanak, NKOJ 17. avgusta odlučio da se na njoj insistira, pošto Šubašić do tada nije sproveo u djelo dogovor oko zamjene Kreka Smodlakom. Kako je ukaz od 29. avgusta 1944. potpisao kralj, na šta Smodlaka nije pristajao, to je taj ukaz Šubašićeva vlada poništila u oktobru, a onda je Smodlaka ponovo imenovan za delegata rješenjem koje je potpisao Šubašić. Smodlaka je, međutim, i dalje oklijevao da preuzme dužnost, ne znajući kakvi su u tom trenutku bili odnosi između NKOJ-a i Šubašića, s obzirom na optužbe NKOJ-a na račun Šubašića da ne ispunjava obaveze preuzete sporazumom sa Titom, pa je tražio instrukcije od Tita. Tako se desilo da je Smodlaka tek u drugoj polovini novembra 1944. preuzeo dužnost jugoslovenskog delegata pri Savezničkom vijeću za Italiju, iako je NKOJ na tome insistirao od juna, a Šubašićeva vlada (kralj) takvu odluku donijela u avgustu. Preuzimajući delegaciju u Rimu, Josip Smodlaka se postarao i da u njoj budu ljudi odani partizanskom pokretu. Za savjetnika je poveo svog sina Slovena Smodlaku, svog dotadašnjeg sekretara. Osim njega, u radu su mu pomagali službenici koje mu je na raspolaganje stavio privremeni štab baze NOVJ u Bariju. Preuzimanjem jugoslovenske delegacije pri Savezničkom vijeću za Italiju nijesu se završile aktivnosti partizanskog pokreta na preuzimanju jugoslovenskih predstavništava u Italiji. Poslije stupanja na novu dužnost, Smodlaka je saznao da je u Napulju postojao jugoslovenski konzulat (konzularni servis), pa je po njegovom nalogu, rukovodilac konzulata Jovan Ristić, koji je bio savjetnik Poslanstva u Vatikanu, predao dužnost poručniku Gvidu Branici, sekretaru odjeljenja za vezu NOVJ u Napulju.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"