Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oštetila Ukrajinu za 1,6 milijardi, pa pobjegla u Crnu Goru * Hana brinu kineske investicije * Isjekli se žiletima i zapalili pet ćelija * Filipova žena šef pljevaljske poreske uprave * CIA preslušala snimke, smrt pod velom tajne * Djevica za bezgrešno začeće * Reklama bez srama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DRITAN ABAZOVIĆ, ČELNIK POKRETA URA:
Nije dovoljno ustati kad intoniraju himnu, a okrenuti leđa i sjesti pred nepravdom i bezakonjem.

Vic Dana :)

- Kako prepoznati oženjenog muškarca koji sjedi na klupi?
- Kada dođe metlar on odmah digne noge!
Negdje na moru dva lava pobjegla iz cirkusa i hodaju plažom. Jedan lav reče:
- Ne razumijem ove ljude, špic je sezone a na plaži nema žive duše!
Falsifikovao Mujo dolare, pa se hvali Hasu:
– Vid‘ bolan, kako sam napravio ovaj od 7 dolara.
- Ma, ne benavi, gdje ima od 7, nego odi ti još dok možeš i to promijeni kod nekoga ko se ne razumije.
Vraća se Mujo:
- Uspio sam, Haso! Sve sam promijenio u po 3 i po 4!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-10-18 PROF. DR SUZANA RAJIĆ: BAJONET, JATAGAN I RUSIJA (2) Crnogorski interes za Hercegovinu Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Suzane Rajić „Spoljna politika Srbije – između očekivanja i realnosti 1868–1878”, koju je izdala Srpska književna zadruga iz Beograda, 2015. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO:MILADIN VELjKOVIĆ

Srbija se, po saznanjima knjaza Nikole, spremala za rat u Hercegovini, te se on dvoumio da li da i dalje slijedi savjete velikih sila o miru. Nagovještavao je da mora da izađe iz neutralnosti ako Srbija zarati. Aleksandar Jonin je prenio Petrogradu zle slutnje ako bi se to doista desilo, jer u Crnoj Gori nema nikakve vojne discipline, niti ima materijalnih uslova za ratovanje. Sve to bi moglo dovesti malu kneževinu do uništenja, jer bi je u slučaju poraza Turska pregazila. S druge strane, Crnoj Gori, preplavljenoj izbjeglicama iz Hercegovine, prijetila je glad, a bez pomoći sa strane domaće i novopridošlo stanovništvo nije imalo čime da se prehrani. Jonin je položaj Crne Gore smatrao krajnje nepovoljnim, a položaj i uticaj knjaza Nikole na prilike u zemlji i među ustanicima neznatnim. I knez Milan je izjavio da će, u slučaju da knjaz Nikola javno napusti neutralnu poziciju, on to isto učiniti, iako i Srbija još uvijek nije bila spremna za rat. Obostrano nepovjerenje podsticali su i Miletićevi izaslanici na Cetinju septembra 1875, odmah nakon poznatog Lovćenskog skupa (Ivanova korita) 20. avgusta, na kome nijesu prisustvovali najistaknutiji predstavnici Srba iz Hercegovine. Knjaz Nikola je tada obećao da će pomagati ustanak, čak i da će „za slobodu Hercegovine“ ući u rat protiv Turske. Podrazumijeva se da je to odmah morao da demantuje i da piše opravdavajuće pismo upravniku Dalmacije Rodiću.
Uprkos svemu, skrštenih ruku se nije moglo čekati. Srbija je morala da ispita sve opcije saradnje, kako sa Crnom Gorom, Grčkom, Rumunijom, tako i sa onom ruskom diplomatskom strujom koju je Evgenij Novikov s podsmijehom nazivao „viteškom“, a na čijem se čelu nalazio Nikolaj Ignjatijev.
Iz ranijeg iskustva se znalo da savez sa Crnom Gorom nije moguć ako ga Rusija ne odobri. Zato su knez i vlada molili Ignjatijeva i Andreja Karcova za pomoć, obećavajući da ništa neće preduzimati bez saglasnosti Rusije. Misija Filipa Hristića na Cetinju, od 19. do 22. novembra 1875, nije dovela do konkretnog dogovora, ali su obje strane jasnije izrazile svoje stavove. Složile su se da rat treba odložiti do proljeća. Knjaz Nikola je predložio da se sklope politički ugovor i vojna konvencija kojima bi se garantovala puna sloboda vojnih dejstava u prethodno razgraničenim oblastima. Nevezano za pojedinačne rezultate u ratu, knjaz Nikola je smatrao da dio Hercegovine i dio Skadarskog pašaluka treba da pripadne Crnoj Gori, a ostatak Hercegovine, Bosna i Stara Srbija Srbiji. Od Hercegovine je tražio dio od Neretve do Konjica, pa preko Foče Limom i Drimom do Jadranskog mora. Knjaz Nikola je prvi put javno iznio želju za podjelom teritorije koje je tačno omeđio. Pravo Crne Gore na pomenuti dio Hercegovine na Cetinju je uzimano za životnu potrebu. Sem toga, knjaz Nikola je naglasio da se „novi“ odnosi između Srbije i Crne Gore ne mogu zasnivati na osnovama na kojima su bili postavljeni u vrijeme kneza Mihaila, kome je on, kao starijem, priznavao izvjesno prvenstvo. Njegova decenijska nastojanja da u Hercegovini potisne uticaj Srbije dala su mu za pravo da zahtijeva nove osnove za sporazum s Beogradom.
O razgovoru sa knjazom Nikolom, Filip Hristić je izvijestio ruskog konzula Jonina. U Petrogradu nijesu bili zadovoljni što čuju da se dvije kneževine dogovaraju o zajedničkom ratu protiv Turske baš kada se ulažu veliki napori sila da se reformama obezbijedi mir. „Ništa manje od podjele turskih teritorija“, negodovao je Aleksandar Gorčakov na izvještaj o Hristićevoj misiji, nazivajući predloge knjaza Nikole „hazarderskim“. Karcovu, koji je bio na odsustvu, naređeno je da se hitno vrati u Beograd. Pogledi kneza Milana i knjaza Nikole na diobu Turske samo su dokaz više da su opasnosti na Istoku velike, zaključio je Gorčakov. Novikov se čudio što mali slovenski dvorovi računaju na aneksiju turskih teritorija kada je jasno da Austro-Ugarska to nikada neće dozvoliti. Još više se čudio tome što vjeruju da će im Rusija pomoći i tako se zamjeriti čitavoj Evropi. Ignjatijev i Jonin su vodili „crnogorsku politiku“, zalažući se za proširenje Crne Gore na južnu Hercegovinu. U Srbiji se znalo ko u Rusiji podržava taj projekat i zato mu se knez Milan i vlada nijesu protivili, već su nastojali da na sličnoj osnovi obezbijede ustupke i za Srbiju.
Na skupštinskoj sjednici održanoj 31. januara 1876. u Beogradu ažurirane su odluke sa tajnog skupštinskog sastanka od 25. oktobra 1875. godine. Riješeni su uslovi zajma, a do tada za ratnu spremu mogla se koristiti sva gotovina u državnoj kasi i svi fondovi koji su bili založeni kod Uprave fondova, poput sanitetskog, udovičkog, i sl. Naređeno je i da se porez za prvu polovinu godine prikupi najdalje do kraja marta mjeseca. U slučaju nužde, slijedio bi prinudni zajam u zemlji. Te odluke su mogle značiti samo jedno – pripreme za neizbježni rat. Knez Milan je odmah pisao knjazu Nikoli da se pregovori oko sklapanja političkog i vojnog saveza nastave. Projekte političkog i vojnog ugovora razmotrila je i odobrila srpska vlada na sjednici 13. februara 1876. Za specijalnog izaslanika srpske vlade određen je Ranko Alimpić.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"