Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Svetu oduzimaju stan koji je već prodao za 180 hiljada eura * Radnik pretukao vezanog pacijenta, osoblje gledalo * Osnivanje foruma odgovor na odluku DPS-a i DF-a * Albanci protiv promjene simbola * Svetu oduzimaju stan koji je već prodao za 180 hiljada eura * VDR asimetrija kreira karakter žene * Sveta Petka će u svom hramu sabirati Danilovgrađane
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branko Radulović, poslanik Demokratskog fronta:
– Kada sam čuo da kažu da će nakon betoniranja korito Tare biti bolje, gađao sam knjigom televizor.

Vic Dana :)

Mujo i Fata završili u ludari. Jednog dana, šetaju njih dvoje pored bazena i Mujo se oklizne i padne u vodu i počne da se davi. Fata skoči za njim, uspije nekako da ga izvuče i spase ga. Sve to je vidjela glavna medicinska sestra i narednog dana dođe ona kod Fate i kaže joj:
– Fato, imam jednu dobru i jednu lošu vijest! Dobra je da ćemo te pustiti iz bolnice jer si bila hrabra i spasila Muju život! A loša je da se Mujo objesio u kupatilu kaišom!
Fata će na to:
– Ma nije se on objesio, to sam ga ja stavila da se osuši! Nego, kad ćete me pustiti odavde?
Žena zove hitnu pomoć:
– Upomoć, muž mi je popio benzin i trči po dvorištu već dva sata!
– Ne brinite ništa gospođo, kada mu nestane benzina zaustaviće se!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton PROF. DR SUZANA RAJIĆ: BAJONET, JATAGAN I RUSIJA (11) Srbija i Crna Gora ne mogu gospodariti Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Suzane Rajić „Spoljna politika Srbije – između očekivanja i realnosti 1868–1878”, koju je izdala „Srpska književna zadruga” iz Beograda, 2015. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO:MILADIN VELjKOVIĆ

Andrašijev pomoćnik Leopold Hofman tvrdio je da pitanje okupacije leži izvan Andrašijevog programa reformi, ali je upozorio da o tome i Srbija i Crna Gora moraju da vode računa. To je značilo da Monarhija neće krenuti u okupaciju provincija jedino ako obje srpske kneževine odustanu od namjere da prisajedine Bosnu i Hercegovinu. Tri dana pred rat, iz Beča su ponovili da je njihov stav o ratu jasan, a da Srbija u rat može ići samo na svoju odgovornost. Na insistiranje Srbije, Monarhija je 27. juna 1876. izjavila da će u slučaju srpsko-turskog rata biti neutralna sve dok ne procijeni da srpski pokret postaje opasan po Monarhiju.
Krajem jula 1876. članak o okupaciji Bosne i Hercegovine pojavio se u „Fremdenblatu“, listu koji je smatran zvaničnim organom austrijske vlade. Zajedničko ministarstvo inostranih djela je i ovog puta pripisivalo članak pojedinim težnjama austrijskog kabineta, tvrdeći da nema osnove da Monarhija inicira okupaciju kada srpska vojska do početka avgusta 1876. nije ostvarila nijedan uspjeh na bojnom polju. „Kad bi srpska vojska u srcu Bosne stajala Austro-Ugarska bi se morala latiti krajnjih mjera“, rekao je ministrov pomoćnik, dodavši po ko zna koji put da austrijski interesi ne mogu nikad dozvoliti „da Srbija u Bosni i Crna Gora u Hercegovini gospodare“. U još nekoliko navrata do kraja Prvog srpsko-turskog rata, evropska diplomatija je tvrdila da stanje u Turskoj nije od lokalnog, već od opšteevropskog interesa, te da Evropa nikada neće dozvoliti da o toj stvari raspravljaju sami hrišćani, pa ni Srbija i Crna Gora. To ne bi bilo dozvoljeno čak ni bilo kojoj od velesila pojedinačno. Brigu o Turskoj će voditi „cijela Evropa“, zaključili su na Balplacu. Srbija je duže od decenije nastojala da dokaže da je i ona dio Evrope i da u toj brizi mora uzeti učešća. U tome je ležao sav smisao dotadašnjih spoljnopolitičkih aktivnosti, koji je po izbijanju ustanka u Bosni i Hercegovini ozbiljno doveden u pitanje.
Prevrtljivost evropske diplomatije, uostalom kao u svim neizvjesnim okolnostima, bila je jasno vidljiva. Novikov, preko koga su išle glavne naredbe iz Petrograda, ostao je numoljiv. Proricao je crne dane Srbiji ako se ne bude držala savjeta imperatora i ruske vlade. Karcov, koji je preko Beča otišao caru u Ems, očekivan je u Beogradu s velikim nestrpljenjem. Prvo ga je u Beču napao Novikov da sa Ignjatijevim i Joninom radi po devizi „uništiti Austriju“, a zatim je očigledno dobio kritike i od Gorčakova. Poslije Emsa je mislio sasvim drugačije, da „naši sveti interesi zahtijevaju da se što više udaljimo od svake solidarnosti sa slovenskim pokretom“, inače Rusiji slijedi koalicija cijele Evrope koja može dovesti do ponavljanja nesrećne 1853. godine. Prije njegovog povratka car je po sekretarici ruskog konzulata poručio da ne smatra pogodnim da u trenutnim okolnostima ovlasti moskovsku banku da Srbiji odobri zajam. Takav odgovor se direktno odnosio i na negativno carevo držanje prema ratu. Karcovu je zabranjeno da na bilo koji način podstiče i ohrabruje ratne namjere vlade, te je sve više odvraćao kneza i vladu od rata, posebno od ofanzivnog. Zato je odbio molbu vlade da zatraži Gorčakovljevo odobrenje za odlazak mitropolita Mihaila u Rusiju. Uprkos svemu, Karcov je prenio Ignjatijevljevo pitanje: „Dokle će Srbija odugovlačiti da uzme u svoje ruke odbranu hrišćana, koji jedino na nju gledaju, da ih sačuva od daljeg pokolja?“ Pukovniku Katardžiju, kneževom ujaku i vojnom izaslaniku Srbije u Petrogradu, Ignjatijev je rekao: „A šta vi hoćete? Da vam car otvoreno saopšti svoje tajne želje? Razumije se da on to ne može. A ja vam ponavljam, čim objavite rat Rusija ide za vama“.
Na osnovu takvih Ignjatijevljevih izjava nije se moglo zaključiti da će Rusija uzeti učešća u borbi, što Ristić u svojim istorijsko-memoarskim djelima prikazuje. Ignjatijev nije prenosio službeno, već lično mišljenje, bolje reći nadanja. Ristiću je bilo dobro poznato šta misli zvanični Petrograd. Glavno pitanje je bilo kojoj strani srpski nacionalni interesi više prianjaju i, vezano za to, kakav rizik nosi odluka srpske vlade da se ne postupi po savjetima ruskog praviteljstva.
Vrativši se iz Rajhštata, Novikov je opet ćutao, kao i po povratku iz Berlina koji mjesec ranije. Srpskom agentu u Beču nije htio da kaže čak ni to da li su dvije sile usvojile princip neintervencije i u slučaju uspjeha Srbije da prisajedini Bosnu pod sizerenstvom Porte, kao ni to da li je taj princip usvojen da bi Rusija mogla intervenisati u korist Srbije i obezbijediti status quo ante bellum, ako bi ova bila poražena. Zatvaranje luke Klek od strane Austro-Ugarske poslužilo je kao dokaz da će se dvije sile držati principa neintervencije i neutralnosti. Cukić je pak iznio tačne pretpostavke da su saveznice zadržale za sebe pravo da ubuduće udešavaju svoj rad novim posebnim sporazumima, u skladu sa okolnostima.
Podudarnost trenutnih okolnosti i onih između kneza Mihaila i Rusije iz 1868. bila je više nego očita. Kao knežev izaslanik u Petrogradu tokom maja 1868, Ristić je bio u prilici da se uvjeri sa kakvim otporom i upozorenjima je Rusija tada odvratila kneza od akcije u Bosni. To je izazvalo u Srbiji velike unutrašnje krize, koje su je na duže vrijeme paralisale na spoljnom planu.[...]
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"