Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Katnić zatražio raspisivanje potjernice * Otkaze spremili za 65 civila * Prve pahulje zaustavile avione * Trudnici otkaz dva mjeseca pred porođaj * OVK čarter za Hag * Traži veća ovlašćenja otkad nije predsjednik * Prolazne vječnosti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milena Popović Samardžić, predsjednica Sindikata :
– Svaki treći ljekar na ivici siromaštva.

Vic Dana :)

Kaže Huso Muji:
- Jesi li čuo, ba, da ima neki hotel u Sarajevu gdje odeš, pojedeš, popiješ, poje..., prespavaš, i kad pođeš kući daju ti 100 maraka.
- Ma hajde, bolan gdje si to čuo?
- Jeste, majke mi, pričala mi Fata.
Mama, mogu li obući mini suknju?
• Ne!
• Mogu li staviti ruž za usne?
• Ne!
• Mogu li obuti štikle?
• Ne!
• Ali mama, ja imam 18 godina!!
• Znam, Milane, znam...
• Tata, kako se brod održava na vodi?
• Ne znam, sine.
• A kako leti avion?
• Ne bih znao, sine.
• Kako slika dolazi na TV ekran?
• Stvarno ne znam, sine.
• Tata, ljutiš li se što te toliko zapitkujem?
• Ni najmanje. Kako ćeš naučiti ako ne pitaš.










Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-01-04 NATALIJA D. BLUDILINA: PJESNIČKO STVARALAŠTVO MLADOG NJEGOŠA (3)
Panorama Sankt Peterburga ovih dana Oda na dan rođenja prestolonaslednika Aleksandra Nikolajeviča Autorka studije je sa posebnom pažnjom analizirala najranije pjesničko stvaralaštvo Petra Drugog Petrovića Njegoša i njegovu prvu zbirku stihova „Pustinjak cetinjski“, koju je pjesnik napisao pod utiskom sa putovanja po Rusiji i ukazala na njegov sveslovenski patriotizam i poštovanje prema tada moćnoj i slavnoj Rusiji
Dan - novi portal
-Preveo sa ruskog: VOJIN PERUNIČIĆ

Ruska „mlada” svetovna kultura, za period koji razmatramo, sadržala je stvarno mnogo naprednog i pozitivnog u odnosu na druge narode. Ona se dinamično razvijala u toku XVIII vijeka i nije imala negativne karakteristike, koje su bile više prisutne u „staroj” evropskoj civilizaciji. Početak XIX vijeka najavljivao je aktivniju potragu za pametnim nacionalnim idejama i formiranje nacionalne samosvijesti, neophodno je bilo shvatiti specifičnosti sopstvene nacionalne kulture, takođe trebalo je razjasniti njeno mjesto u evropskoj i svjetskoj kulturi, odrediti njen istorijski potencijal i perspektive razvoja. Samoosmišljavanje Rusije u svjetskom kontekstu, upoređivanje ideala sa stvarnošću i specifičnosti realizacije teorije progresa su postali veoma bitni činioci za formiranje ruske ideje, koja ih je navela na razmišljanje o svojoj specifičnoj misiji. Cijeli XIX vijek su „razgovarali” o ličnom uspjehu Rusije, nezavisno od stepena naslijeđenosti od Vizantije i Zapada, o njenom posebnom položaju između Istoka i Zapada i onda se pojavila misao o posebnom značaju Rusije i njenoj misiji, o Božjem izboru nje kao zemlje, koja se pojavljije kao zaštitnik prave vjere (i nastavlja čak i do današnjih vremena da sve to realizuje).

Sa posebnim osjećanjem je napisana i druga Njegoševa oda caru Nikolaju I, u kojoj se on slavi kao pobjednik nad Turcima i zaštitnik hrišćana od nevjernika i u kojoj je unaprijed napisan višeznačni epitaf:

„Šta ćeš maju plesti v’jenac

kad mu ga je spleo tvorac?

Takođe i ovdje možemo da izvršimo poređenje sa stvaralaštvom Deržavina, u čijim odama herojsko-patriotska tema zauzima glavno mjesto, cio svoj život pjesnik je proslavljao ratne podvige ruskog naroda, počinjući od 1780. godine, kad je počeo rusko-turski rat, i završavajući sa pobjedama nad Napoleonom. Ratu sa Turcima posvećene su čuvene njegove pjesme „Jesen za vrijeme opsade Očakova” (1788) i „Na vijest o osvajanju Ismaila” (1790). Glavnim herojem ovoga ciklusa pojavljuje se veličanstveni heroj-tipična ličnost ruskog vojnika, a ne ruski samodržac.

Njegoševa „Oda na dan rođenja naslednika ruskog prestola cesareviča velikog knjaza Aleksandra Nikolajeviča” je isto kao i druge prepuna patetike i uzvišenih metafora, sjajnih alegorija i metaforičkih personifikacija, koje daju veličanstvenu sliku čarobnog i sudbonosnog događaja za Rusiju.

Ovdje je sa posebnom impresijom data sjajna slika prestonice „Petrova grada” kao moćnog „Gromovršca”, koji uživa u svojoj moći: „Gle čudesa što se radi!/ Ka Petrov grad sjaje, blista,/ pruća munje, bača grome,/ i nad njime po vazduhu/ teku r’jeke ognjevite!“ Pod Njegoševim pjesničkim perom grad vaskrsava: „Neva bistra i glasita/ ide smjelo i veselo/ plesti v’jenac besmertija/ porođenju velikome/Nikolaja,Aleksandre,/ a Petropolj nad njom divni/ ogleduje svjetlost lica,/ ponosi se i veseli,/ jere vidi porođenje/ naslednika slave svoje,/ u svom ocu podobnoga”. Nesporno je da je i ovdje pjesnik bio pod snažnim utiskom posjete Peterburgu, kojim se on mnogo oduševio, a u njegovoj poeziji su se rađale slike, koje simbolično pozivaju da se naglase pobjede ljudske genijalnosti, kojima priroda sama plete besmrtne vijence.

U svojim odama Njegoš je blizak poznatoj tradiciji ruske književnosti. Peterburg, kao simbol pobjede čovjekovog genija nad stihijom, pojavljuje se kod mnogih ruskih književnih stvaralaca, a među njima i kod romantičara. Po V.A. Žukovskom (a on se ugledao na Šilera) čovjek je u saglasju sa Božjim silama, stihijama i silama svoje sopstvene sudbine, upravo preko kulture i civilizacije, jer je prije civilizacije prošlost čovječanstva bila mračna i krvava. V.A. Žukovski je svojom poezijom proslavljao civilizaciju, koja se zasnivala na blagostanju, i ne samo materijalnom, nego i duhovnom.

Dalje u odi pjesnik Njegoš čuje glas hrabrog Rusa: „Živi, napreduj, Aleksandre!/ Primjerom ti neka budu/ tvoji velji roditelji;/putem svakim hajde njinim,/ njim ćeš brzo sustignuti/ svemogućnost drevnjeg Rima”.

Slično se obraća i G.R. Deržavin u svojoj odi „Na dan rođenja carevog sina”,(oda je napisana povodom rođenja budućeg imperatora Aleksandra I, koja je prvi put objavljena u „Sanktpeterburškom vjesniku” 1769. godine): Rasti divni dječače!/ Rasti naš mali Bože!/ Rasti i budi nalik/ Na svoje roditelje u svemu...

Crnogorski pjesnik nije zaboravio ni staru rusku prestonicu „Moskvu, mati slave ruske”, koja se takođe „veseli” i: u hramove trči brzo,/ dava žrtve na oltare;/ tamjani se njeni dižu/ i molitve srca, duše/ do prestola svedržećeg;/jek joj zvonah vazduh lomi,/ glas njin ide i dopire/ mimo oblak do nebesa. Ovaj nebeski „akord” daje odi mističan smisao i posebno značenje.

Sledeći stihovi, koji su vrijedni pažnje, vode nas na obale slavnoga Dona: „Donu s’ bistri i glasiti/ sa plemenom svojim hrabrim/ mnogo gordi i ponosni,/ više svake u sv’jet r’jeke./Rođenje te osvjetlilo/ tvog velikog atamana/ i nav’jeku br’jeg tvoj tvrdi/ okitilo slave cv’jećem”.

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"