Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Objaviću kako je Milo postao milioner * Birači će nas kazniti ako ne budemo jedinstveni * Eksploatišu rudu bez dozvole Vlade * Radulović duguje za porez 134 hiljade eura * Čelnicima OVK mjesto na optužnici * Troše milione bez ikakve kontrole * Krajem januara isplata depozita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Njegoš Mrkonjić, kolumnista:
– Kasabe jedu svoju djecu.

Vic Dana :)

Kako je plavuša poginula pijući mlijeko?
Krava je pala na nju!
Gdje Bosanka krije pare od muža?
Pa pod knjigom.
A Crnogorka?
Pod lopatom.
A gdje krije Hercegovka?
Na stolu, pa nek uzme ako smije.
Mujo govori Hasu:
- Moja žena je anđeo!
Haso:
- Blago tebi, moja je još živa!
Dolazi Mujo u kino i kupi jednu kartu za film. Poslije dva minuta, dolazi i kupuje još jednu, i tako nekoliko puta. Prodavač ga pita:
- Pa što će vam toliko karata za jedan isti film?
- Znam ja da je dovoljna jedna, nego onaj kreten na vratima uvijek pocijepa kartu kada mu je dam.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton FILMSKO PREISPITANJE: BRITANSKI POSLIJERATNI FILM 5. Magnetizam britanskih filmskih studija
Dan - novi portal
-PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ, FILMSKI I TV REDITELj

Brojni američki reditelji (kao Bili Vajlder, Ričard Flajšer, Sidni Lumet, Delbert Men, Stenli Donen, Džordž Stivens, Oto Preminger, Entoni Men, Ričard Bruks, Vilijam Vajler, Fred Cineman, Džon Hjuston i Stenli Kjubrik) dolaze da rade u britanska studija, slično kao i niz vodećih ličnosti evropskog filma, kao Roman Polanski (Odvratnost 1965. i Ćorsokak 1966), Fransoa Trifo (Farenhajt 45l, 1966) i Mikelanđelo Antonioni (Uvećanje, 1966). Štaviše, reditelji koji žive u Velikoj Britaniji, Lester, Ričardson i Šlezindžer, kao i Dejvid Lin (Most na rijeci Kvaj, 1957, Lorens od Arabije, 1962,
Doktor Živago, 1965, Rajanova kći,1970 i Kerol Rid Agonija i ekstaza, 1965, Oliver, 1968, Poslednji ratnik, 1970, počinju da rade za američku filmsku industriju. Pritom su se i Rajs, Isadora, 1968) i Forbs, Luda iz Šajoat, 1969, okrenuli visokobudžetnim međunarodnim koprodukcijama. Uprkos svemu tome krajem šezdesetih godina pojaviće se nova generacija izrazito vizuelno orijentisanih britanskih reditelja. Neki od njih, kao Klajv Doner i Peter Medak, koji je mađarskog porijekla, proizveli su niz zanimljivih filmova prije no što su se u potpunosti okrenuli ka komercijalnoj proizvodnji.
Drugi, kao bivši televizijski reditelji Alan Bridžis i Ken Louč, žrtvovali su popularnost zarad svog stvaralačkog integriteta, pri čemu je strogi analitički pristup Kena Louča postao veoma uticajan. Louč, koji se često etiketira kao društveni realista, tokom osamdesetih je bio angažovan tek sporadično (kao i mnogi drugi ljevičarski orijentisani kritičari tačerizma), ali je devedesetih doživio pravi preporod, koji je najavio film Skrivene bilješke, 1990, politički triler u dokumentarnom stilu. Za taj film, čija se radnja odvija u ratom opustošenoj Sjevernoj Irskoj, dobio je Nagradu žirija u Kanu. Uslijedili su „Riff Raff”,1991, i „Raining Stones”,1993, koji prikazuju proteste radničke klase iz vedrijeg ugla.Takođe su odlikovani u Kanu, Međunarodnom nagradom kritike 1991,odnosno Nagradom žirija 1993. Louč se do kraja XX vijeka bavio društvenim pitanjima.
Za Vjetar koji njiše ječam, prikaz borbe za nezavisnost Irske, osvojio je Zlatnu palmu u Kanu 2006. godine. Reditelji koji su vjerovatno bili najznačajniji predstavnici te generacije uspjeli su da spoje obje strane u filmovima koji su istovremeno bili komercijalno uspješni i veoma značajni na formalnom planu.
Piter Jejts, poznat po svojoj sposobnosti da poveže akciju sa inteligentnim produbljivanjem likova, poslije uspjeha svog filma „Bulit”, 1968, nastavlja da radi u Americi, gdje snima dobre filmove. Međutim, on se 1984. vraća britanskim temama s filmom „Garderober”, koji prikazuje poslednji nastup ostarjelog provincijskog glumca. Džon Burman takođe je doživio svoj prvi uspjeh u Sjedinjenim Državama filmovima „ Point Blank” (1967), „Pakao na Pacifiku”, 1969 i „Oslobađanje”, 1972.
Nakon toga nakratko se vratio u Veliku Britaniju da snimi film Leo poslednji, 1970, savremenu revolucionarnu alegoriju za koju je dobio nagradu za režiju na festivalu u Kanu. Snimajući na terenu u Irskoj potvrdio je svoju naklonost ka ezoteričnim temama filmom mitske naučne fantastike Zardoz (1974) za koji je bio i scenarista i producent, kao i u Sjedinjenim Državama gdje je snimio razočaravajući film „Istjerivač đavola II – Jeretik” (1977). Međutim, nakon toga Burman je snimio pravo britansko remek-djelo „Ekskalibur” (1981) koji je takođe sniman u Irskoj i koji predstavlja snažnu i inteligentnu rekonstrukciju legende o kralju Arturu sagledanu iz Merlinovog ugla. Poslije ovog ambicioznog projekta on je snimio svoje, možda, najegzotičnije djelo, „Smaragdnu šumu”, 1985, priču o mladom sinu jednog američkog inženjera, dječaku (igra ga Burmanov sin Čarli) koga je odgajalo primitivno amazonsko pleme i smrtonosnom sudaru kultura koji nastaje kada otac pokuša da „spase” svog sina. Nepredvidljivo mijenjajući ritam Burman je 1987. pružio veliko zadovoljstvo svojoj publici filmom „Nada i slava”, pričom bogatom detaljima o životu jedne engleske porodice za vrijeme Drugog svjetskog rata, napisanom na osnovu sjećanja na sopstveno djetinjstvo. Burman je nastavio da piše, producira i režira odlična djela kao što je „Krojač iz Paname”, 2001.
Međutim, nema sumnje da su dva najoriginalnija britanska reditelja sedamdesetih godina XX vijeka bili Ken Rasel i Nikolas Roug.
(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"