Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovi partneri sa Kipra duguju za porez 480.000 eura * Funkcioneri da dokažu porijeklo imovine * Tužio Mila zbog 170 miliona eura * Petorica učenika zlostavljali djevojčicu ? * Policija oduzela kombi zbog Đukanovićevog lika * Dačić: Dogovor Beograda i Prištine verifikuje SB UN * Jonica nas ne predstavlja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-03-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Bošnjak, poslanik Demokratskog fronta:
– Ne smijemo odustati od protesta.

Vic Dana :)

Zaustavi policajac čovjeka pa ga pita:
- Šta imate od zimske opreme?
A čovjek odgovara:
- Duge gaće.

Ide plavuša sa peglom u ruci. Sretne prijateljicu koja je pita:
- Gdje si pošla sa tom peglom?
- Ma ne mogu više da razmišljam da li sam je isključila ili nisam - odgovori plavuša.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-03-13 VOJVODE I VOJVODSKI BARJACI (2)
Knez Miloš Obrenović Više značenja vojvodskog zvanja Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Radoša Ljušića „Vojvode i vojvodski barjaci“, koju je izdao Medija centar „Odbrana“ iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
-Priredio:MILADIN VELjKOVIĆ

Turci su, uz mnoga druga zvanja, preuzeli i pojam vojvoda. Za turske vladavine vojvodsko zvanje imalo je više značenja i, kao u srednjem vijeku kod nas, vremenom vojvodski rang bio je u padu. U početku vojvoda je bio sinonim za beglerbega, najvišeg administrativnog upravnika Carstva. Potom je bio sinonim za krajiškog sandžakbega i, uopšte, sandžakbega. Najnižu administrativnu funkciju vojvoda je obavljao kada je ovaj pojam korišćen kao sinonim za subašu, pa je administrativna teritorija kojom je upravljao nazivana vojvodalukom.

Degradiranje ovog zvanja zapaža se i po tome što je vojvoda bio upravnik najvišeg feudalnog dobra u Turskom carstvu, hasa, koje su posjedovali najpoznatiji turski velikodostojnici: sultan, sultanija, veliki vezir, beglerbeg i sandžakbeg. Vojvoda je posebno poznat kao organ izvršne vlasti sandžakbega u nahiji.

Srbi seobnici prenijeli su ovo zvanje i na prostore Habzburške monarhije. Vojna krajina, kao izrazita vojna institucija, imala je vojne starješine različitog ranga, među njima i vojvode. Ni na ovom prostoru nije uvijek bila razdvojena vojna od civilne vlasti, ali jeste u Varaždinskom generalatu i na dijelu teritorije Karlovačkog generalata, gdje su vojvode brinule o vojnim, a knezovi o civilnim poslovima. Poznato je da su vojvode predvodile čete senjskih uskoka.

Odmah poslije Velike seobe, austrijski car je 1691. godine, na prostorima Južne Ugarske, postavio Jovana Monasterliju za vojvodu (po nekim povjesnicama za podvojvodu), pošto je prethodno odbio da pusti na slobodu despota Đorđa Brankovića. Ovo zvanje ponovo je dobilo na značaju u vrijeme Revolucije 1848. godine.

Poznato je da su se i vladari Vlaške i Moldavije titulisali kao vojvode.

Pojedine srpske srednjovjekovne ustanove prihvaćene su od Turaka i tim putem dospjele su do ustanika. Pojam vojvoda imao je u Turskoj višestruko značenje, od beglerbega, upravnika svih vrsta hasova, do izvršnog organa sandžakbega. U poslednjem slučaju vojvoda, kasnije muselim, vršio je funkciju nahijskog starješine koji je otpravljao policijske, uz kadiju, koji je obavljao sudske poslove. U knez Miloševoj Srbiji, u vrijeme dvovlašća, ovo zvanje se zadržalo samo u dva slučaja – tzv. užičkog i smederevskog vojvodaluka, do 1830. godine. Dakle, vojvodstvo je prije Prvog ustanka i neko vrijeme poslije Drugog ustanka bilo vezano za muselimstvo, tursku upravnu jedinicu nad nahijom, s osnovnim zadatkom sabiranja mukadskih prihoda. Tokom ustanka neke turske starješine poznate su i po tome što se, uz njihovo ime, pridodaje i ova riječ – „Bećir vojvoda“, „Šain-Abdija vojvoda“. Sticanjem autonomije u Srbiji vojvoda i vojvodstvo kao turske ustanove sasvim su nestali.

Od svih turskih vojnih zvanja, preuzetih u srpskoj vojsci Hadži Mustafa-paše i tokom ustanka, dva su češće korišćena. Prvi je binbaša (posrbljeno bimbaša), starješina nad hiljadu vojnika, ili kako bi Sarajlija tolkovao – „tisućnik, zar major“. Ovo zvanje pominje se uz imena Stanka Arambašića, Milenka Stojkovića, Vase Čarapića i Konde Bimbaše, kome je ova riječ postala prezime. A, drugo, mnogo češće, tokom svih godina ratovanja, jeste zvanje bulj(k)baše, ponekad i obrbulju(k) baše. U turskoj plaćeničkoj vojsci, posebno u gradskim posadama, manji odred vojnika, oko deset, nazivao se buljuk, a njegov starješina buljukbaša. U janičarskim jedinicama buljukbaša je komandovao odredom od 50 do 100 vojnika, što bi odgovaralo našem zvanju kapetana. Tokom ustanka koristio se izvorni turski oblik, tek kasnije je, u posrbljenom obliku slovo k izbačeno iz ove riječi.

Srbi su, dugo robujući Turcima, zaboravili na srednjovjekovno ratovanje; sve što ih je na to moglo podsjećati jesu manastirske freske o svetim ratnicima i poneka kaluđerska priča iz nekog srednjovjekovnog spisa. Bilo je to nedovoljno da bi se na srednjovjekovnoj tradiciji izgradila novovjekovna srpska vojska. Međutim, nešto od srpskog srednjovjekovnog vojnog uređenja prihvatili su Turci, a potom, od njih, ustanici.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"