Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovi partneri sa Kipra duguju za porez 480.000 eura * Funkcioneri da dokažu porijeklo imovine * Tužio Mila zbog 170 miliona eura * Petorica učenika zlostavljali djevojčicu ? * Policija oduzela kombi zbog Đukanovićevog lika * Dačić: Dogovor Beograda i Prištine verifikuje SB UN * Jonica nas ne predstavlja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-03-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Bošnjak, poslanik Demokratskog fronta:
– Ne smijemo odustati od protesta.

Vic Dana :)

Zaustavi policajac čovjeka pa ga pita:
- Šta imate od zimske opreme?
A čovjek odgovara:
- Duge gaće.

Ide plavuša sa peglom u ruci. Sretne prijateljicu koja je pita:
- Gdje si pošla sa tom peglom?
- Ma ne mogu više da razmišljam da li sam je isključila ili nisam - odgovori plavuša.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-03-14 VOJVODE I VOJVODSKI BARJACI Ratno iskustvo u tuđim vojskama Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Radoša Ljušića „Vojvode i vojvodski barjaci”, koju je izdao Medija centar „Odbrana” iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
-Priredio:
Miladin Veljković

Na organizovanje ustaničke vojske mogla je ponajviše da utiče turska, kao i austrijska vojska. Srbi su služili u objema vojskama i ratovali na obje strane. Austrijsko-turskih ratova bilo je mnogo u 16., 17. i 18. vijeku. Srbi-raja, ratnici i seobnici – u oba carstva, sticali su vojna iskustva i znanja u obje vojske. Za ovu temu važniji su njihovi međusobni ratovi vođeni u 18., nego u ranijim stoljećima. Vremenom Srba je bilo sve manje u turskoj, a sve više u austrijskoj vojsci. Najstariji učesnici Prvog i Drugog srpskog ustanka zapamtili su austrijsku upravu u Srbiji (1718–1739), dok su njihovi očevi učestvovali u oba rata (1716–1718. i 1737–1739). Neki od tih očeva su sa svojim stasalim sinovima, a još više novo pokoljenje, masovno učestvovali u poslednjem austrijsko-turskom ratu (1788–1791). Istoričari su saglasni s tim da je ovaj rat omogućio mnogim Srbima da steknu ratno iskustvo koje im je bilo dragocjeno u predstojeće ustaničko doba.
U Kočinoj krajini Srbi su se toliko angažovali u frajkorima da je ovaj rat poprimio obilježje ustanka. Osim što su Srbi činili glavninu u frajkorima Mihaljevića, Branovačkog, Marjanovića i u bosanskom, poslednjem ratu između Turske i Austrije dalo je obilježje i hajdukovanje, jer su brojne hajdučke družine krstarile Beogradskim pašalukom, boreći se protiv Turaka.
Budući vođ ustanika Đorđe Petrović stupio je u austrijsku vojsku i krenuo u rat protiv Francuza, ali se u bačkim ravnicama predomislio: „Što bi ja išao da ginem na drugoj strani tuđeg carstva, kad može vrijeme doći da ja i u Srbiji vojvevati mogu”. U Mihaljevićevom frajkoru stekao je čin buljubaše, ali je nezadovoljan pasivnošću austrijske vojske napustio frajkorce, okupio hajdučku družinu i nastavio da se tuče s Turcima.
Fermanima iz 1793, 1794. i 1796. godine Srbi su konačno oblikovali knežinsku samoupravu pod turskom vlašću. Jedna od obaveza Srba bila je da sastave narodnu vojsku radi odbrane Beogradskog pašaluka. Prema istraživanjima Dušana Pantelića, beogradski vezir je u svoju pratnju, uz Turke, uzeo i odred Srba od 1.000 vojnika, ali ga je 1794. godine smanjio na 600. Tek fermanom iz 1796. godine omogućeno je postojanje srpskih vojnih odreda u okviru vezirove vojske. Godine 1797. beogradski vezir Hadži Mustafa-paša naredio je knezovima da sakupe vojne odrede. U početku je bilo 8.000 srpskih vojnika, da bi ta cifra uskoro narasla na 12.000, a predvodio ih je Stanko Arambašić.
Srpska narodna vojska bila je uređena tako da su postojale tri vrste starješina: bimbaša koji je komandovao nad hiljadu, harambaša nad sto, buljubaša nad pedeset vojnika. Svaki vojnik morao je da ima dvije torbe – jednu za odjeću i drugu za hranu, a od oružja pušku, jatagan i dva pištolja. Važno je naglasiti da je srpska narodna vojska nastala „prema idejama srpskih knezova i njeno organizovanje i pripremanje bilo je u njihovim rukama”. Iz toga bi se izveo zaključak da je samoupravna civilna vlast potpuno kontrolisala vojnu vlast, što neće biti slučaj u ratnom periodu Srpske revolucije (1804–1815).
Skoro sve istaknute ustaničke starješine služile su u ovoj vojsci i mnogi su tada stekli pomenuta vojna zvanja. U prvim ustaničkim godinama neki od njih su poznati pod tim titulama, a promijenili su ih tek kada se ustalila ustanička vojna hijerarhija (Stevan Jakovljević, levački buljubaša, zatim Vasa i Marko Čarapić, Sima Marković, Janko Katić, Karađorđe, Milenko Stojković i drugi). Petar Jokić kazuje da je u svakoj knežini bio po jedan buljubaša. Neki od njih imali su važnu ulogu u Prvom ustanku kao istaknute vojne starješine, dok su neki ostali u istim vojnim zvanjima. Baštinjenje ovog iskustva bilo je odlučujuće za nastanak vojske i ustaničke vojne organizacije.
Srpska vojska iz vremena knežinske samouprave bila je organizovana po ugledu na turske trupe, što se zapaža i po nazivima zvanja. Niko nije posebno istraživao da li je ova i potonja vojska preuzela bilo šta iz srednjovjekovne vojne organizacije, makar i posredstvom turskih vojnih ustanova, osim djelimice Stojana Novakovića. Zanimljivo je i to da su neke ličnosti istovremeno obavljale civilne i vojne dužnosti, kao što su knez i buljubaša.
(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"