Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sin Medenice za godinu prodao naftu vrijednu 1,8 miliona * Blažo samo u nekretninama ima 2,5 miliona * Po cijenu života branićemo Sinjajevinu * Posada iz Crne Gore prevozila dvije tone kokaina * Biraju srednju školu po mjeri * DPS naredio direktorima da plate članarinu * „Crnogorska plovidba” očekuje odštetu od 445 hiljada dolara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džemal Perović, jedan od vođa pokreta „Odup:
– Ne odustajemo od protesta.

Vic Dana :)

Zove Haso doktora i kaže:
– Mujo je progutao nalivpero.
A doktor na to:
– Neka onda piše hemijskom...

Šta je vrhunac krize?
Kada uđeš u kinesku trgovinu i kažeš: „Ništa, samo gledam”.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-05-16 FILMSKO PREISPITIVANJE: ITALIJANSKI FILM 10
Đulio Andreoti donio kontroverzni zakon Neorealizam oživio kinematografiju Pošto je, u martu 1949, Italija pristupila NATO-u neki su smatrali da je Andreotijev zakon usvojen sa implicitnom svrhom da polako uguši neorealizam čija je ideološka orijentacija bila marksistička
Dan - novi portal
-Piše: dr Radoslav T. Stanišić, filmski i TV reditelj

Sociolog Džordž Huako je otkrio da je samo 10 odsto igranih filmova prikazanih u Italiji u decembru te godine bilo italijanske proizvodnje, a 71 odsto američke. Tada je vlada usvojila Andreotijev Zaštitni zakon (La legge Andreoti), nazvan tako po Đuliju Andreotiju, podsekretaru za javnu zabavu. Po tom zakonu oporezivani su uvozni filmovi, a domaći bioskopi bili su obavezni da prikazuju italijanske filmove osamdeset dana godišnje, čime je utrostručena domaća distribucija. Takođe je osnovana i Direzione generale del spettacolo, opunomoćena da onim scenarijima koji bi bili ocijenjeni kao „pogodni” dodjeljuje kredite za produkciju koje je subvencionisala vlada, kao i da zabrani snimanje na domaćem terenu i izvoz onih filmova koji bi bili ocijenjeni kao štetni po „najbolje interese Italije”. Andreotijev zakon je, zatim, stavio čitavu italijansku filmsku industriju pod državnu kontrolu, a kada je vlada postala otvoreno neprijateljski raspoložena prema neorealizmu presušila je i podrška neorealističkim projektima.

Pošto je, u martu 1949, Italija pristupila NATO-u neki su smatrali da je Andreotijev zakon usvojen sa implicitnom svrhom da polako uguši neorealizam čija je ideološka orijentacija bila marksistička. To je sasvim moguće, ako imamo na umu opšte prisutnu glupost svih vlada u njihovom odnosu prema umjetnosti, ali takođe izgleda jasno i to da je neorealizam i sam sagoreo iznutra prije nego što je Andreotijev zakon ostvario neki značajniji uticaj na produkciju. U želji da ostvare „iluziju sadašnjeg vremena”, koju je Džejms Ejdži primijetio u Roselinijevom filmu „Paiza”, neorealistički reditelji su često ignorisali narativne elemente svojih filmova ili su ih tretirali kao nebitne, što je dovelo do toga da se zapleti izvrgnu u stereotipe. Ista takva koncentracija na metode dovela je do iskoraka u sentimentanost, što je navelo britanskog kritičara Rejmonda Dargneta da etiketira neorealističke filmove izrazom „muški cmizdravi” – nasuprot izrazu „ženski cmizdravi” holivudskih melodramatičara kao što su Vinsent Šerman, Irving Raper i Danijel Men. Na sve ovo bi se moglo prije svega odgovoriti tvrdnjom da neorealisti nisu toliko bili zainteresovani za gradnju priče koliko za rekonstruisanje atmosfere i okruženja savremene stvarnosti, a to je ono u čemu su u zadivljujućoj mjeri uspjeli. I, kako primjećuje Andre Bazen u svom eseju o neorealizmu pod naslovom „Estetika realnosti: Neorealizam”, uopšte nije za potcjenjivanje niti je čak neobično da jedan novi filmski pokret raspe svu svoju stvaralačku snagu u veoma kratkom periodu. Inovacija jednoj umjetničkoj formi čiji je medij fotografska reprodukcija i čiji uticaj bukvalno putuje brzinom svjetlosti osuđena je na to da kratko traje (tj. kratko kao inovacija), kao i da brzo proizvede reakciju. Ali, prava potvrda neorealističkog pokreta je njegov uticaj na svjetski film, koji je bio ogroman. Neorealizam je u potpunosti oživio italijanski film tako da je on danas prerastao u jednu od glavnih kreativnih snaga svjetskog filma.

Ne samo da je sam neorealizam proizveo remek-djela i postao privremeni medij velikih reditelja kao što su Roselini i Viskonti, nego je predstavljao tlo za obuku dvojice ljudi koji se danas smatraju jednima od najvećih umjetnika svjetskog filma. To su Federiko Felini (1920–1993), koji je veoma mnogo radio kao scenarista neorealističkih filmova („Rim, otvoren grad”; „Paiza”; „Bez milosti” /„Senza pieta”; „Vodenica na reci Po”/„II mulino del Po”; „U ime zakona”/„In nome della legge”; „Putnade”/„IIcammino dellasperanza”).


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"