Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Nezavisni samo od pravne države * Za 13 godina javni dug uvećan 2,6 milijardi * Poslanici DPS-a posjeduju 21 stan i 14 kuća * Zbog ubistva Mijovića, traže hrvatskog boksera * Vlada na tankom ledu, sukob Kurca i Kikla * Huavej sprema odgovor na Guglovu zabranu * Zovu opozicionare da dođu kod građana
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Perović, ekološki pokret „Ozon”:
– Sinjajevina je srce Crne Gore, a rijeke su njene vene.

Vic Dana :)

- U ovoj vazi je pepeo moga muža!
- Oh, nisam znala da je umro!
- Ma nije umro, samo je lijen da uzme pepeljaru!

Muž kupuje ženi tortu za rođendan. Žena u poslastičarnici ga pita koliko svjećica da stavi na tortu a on joj odgovara:
– Dvadeset i pet, kao i obično.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-05-17 FILMSKO PREISPITIVANJE: ITALIJANSKI FILM 11.
Veliki italijanski režiser Federiko Felini Film oslobođen vještačkih granica Jasno je da je neorealizam bio mnogo više od lokalno ograničenog nacionalnog fenomena; njegov formativni uticaj prostire se daleko van italijanskog filma
Dan - novi portal
-Piše:DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ FILMSKI I TV REDITELj

Velikan neorealizma je i Mikelanđelo Antonioni (1912–2007), koji je u tom istom periodu pisao kritike za časopis „Cinema” i režirao dokumentarne filmove - „Ljudi s Poa” (Gente del Po, 1943,1947); „Gradska čistoća” (N. U./Nettezza urbana, 1948); „La villa dei mostri”, 1950.

U svojim filmovima iz pedesetih godina, a naročito kada je riječ o Felinijevom filmu „Dangube” (I vitelloni, 1953) i Antonionijevom „Prijateljice” (Le amiche, 1955), može se reći da su oba reditelja nastavili s neorealističkim modelom izvrnuvši ga na naličje, tako da je predmet pažnje, umjesto društva, postalo samo ljudsko biće. Taj činilac onoga što bi se moglo nazvati introspektivnim neorealizmom uveliko je iščezao već u njihovim djelima iz šezdesetih godina XX vijeka, mada nije pretjerano reći da u njihovim zrelim slikama otuđenja u savremenom svijetu i slikama tragova bombardovanja i dalje vidimo fragmente neorealističkih pejzaža iz kasnih četrdesetih godina.

I zaista, Penelopi Hjuston ukazuje na to da snaga italijanskog filma nije nigdje drugdje nego u njegovoj nesposobnosti da izbjegne neorealističko nasleđe, tako da je čak i generacija filmskih stvaralaca koja je došla poslije Felinija i Antonionija osjetila izazov da se suprotstavi neorealističkoj tradiciji, kao i da se s njom usaglasi.

Đilo Pontekorvo (1919–2006), Frančesko Rozi (1922–2015), Pjer Paolo Pazolini (1922-1975), Vitorio de Seta (1923–2011), Elio Petri (1929–1982), braća TavijaniVitorio (r. 1929) i Paolo (r. 1931), Lina Vertmiler (r. 1928), Ermano Olmi (r. 1931), Marko Belokio (r. 1939) i Bernardo Bertoluči (r. 1940) na različite načine su odgovorili toj tradiciji usvojivši njene tehnike i istovremeno modifikujući ili odbacujući njenu viziju. Rozijev film „Salvatore Đulijano” (Salvatore Giuliano, 1962); Pazolinijev „Akatone” (Accattone, 1961); „Olmijev „Zaposlenje” (II posto, 1961); De Setin „Banditi sa Orgozola” (Banditia Orgosolo, 1961); „I basilischi”, 1963, Line Vertmiler; Bertolučijev „Prije revolucije” (Prima della rivoluzione, 1964); Pontekorvov „Bitka za Alžir” (La battaglia di Algeri, 1966); Belokijev „Pesnice u džepu” (Lpugniin tasca, 1965) i Tavijanijev „Ja sam bog otac” (Padre padrone, 1977). Neorealistički film je prvi poslijeratni pravac koji je oslobodio filmsko stvaralaštvo vještačkih granica studija i, šire, granica sistema studija nastalog u Holivudu. Snimanje na lokaciji, angažovanje glumaca amatera i improvizacije scenarija, sve što je postalo dio (mada ne uvijek veliki dio) današnjeg konvencionalnog filmskog stvaralaštva, bile su tehnike skoro nepoznate igranom zvučnom filmu prije neorealizma. Uticaj ovog pokreta na reditelje francuskog novog talasa u tom pogledu je dokazan, dok je njegov uticaj na američki film generalno ignorisan: u poslijeratnom radu američkih reditelja mogu da se otkriju znatni elementi neorealizma, u koje spada i ljevičarsko političko opredjeljenje. I najzad, nekoliko naučnih radnika je ukazalo na duboki uticaj neorealizma na filmske stvaraoce u zemljama koje nemaju snažan nacionalni film; Mihail Kakojanis, Luis Garsija Berlanga i Huan Antonio Bardem u Španiji i Satjadžit Rej (trilogija o Apuu) u Indiji – svi su oni posvjedočili da postoji ogroman uticaj neorealizma na njihov rad.

Zaista, Rej je tvrdio da ga je samo jedno gledanje De Sikinog filma „Kradljivci bicikla” u Londonu, 1950, navelo da snimi svoju trilogiju po metodima neorealizma. Jasno je da je neorealizam bio mnogo više od lokalno ograničenog nacionalnoj fenomena; njegov formativni uticaj prostire se daleko van italijanskog filma. Danas nema sumnje u to da je, ma kakva bila njegova ograničenja u pogledu izgleda i forme, italijanski neorealizam bio jedan od velikih inovatorskih pokreta u istoriji filma, pokret čiji su značaj i uticaj uporedivi po svojoj snazi sa uticajem sovjetskog nijemog realističkog filma ili francuskog novog talasa, između kojih on posreduje na najprimjereniji način.


(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"