Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ukinuta presuda za ubistvo Šćekića * Hitno je samo kad Đukanoviću prijete * Milove firme vrijede 18 miliona * Ova vlast je gora od okupatora * Istekao rok za raspuštanje Skupštine, Vlada ćuti * Svijet na putu „klimatskog aparthejda“ * Novi pritisci Prištine, Srbi pred humanitarnom katastrofom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Velibor Džomić, koordinator pravnog savjeta MCP:
– Besmisleno je da se vode sudski sporovi o tome da li je crkva crkvena ili džamija džamijska, jer je to isto kao da danas na sudu dokazujete da je zemlja okrugla ili da je more veliko.

Vic Dana :)

Mujo krenuo u večernju školu i nakon nekog vremena prozove ga profesor na času matematike:
- Mujo, kol’ko je dva plus dva?
Mujo ispali kao iz topa:- Čet’r’!
Profesor ga pohvali:
- Sjedi, pet!
Mujo zagunđa sebi u bradu:
- Ma znao sam da je pet...

Zašto je kalkulator najbolji čovjekov prijatelj?
- Zato što na njega uvjek možeš računati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton UDES PJESNIKA – DUŠAN VASILJEV (1900–1924) 2
MILICA KRALj Čovjek može da pjeva poslije rata Pesnika izdaleka reč dovodi/Pesnika daleko reč odvodi/Pesnikov put je put komete/On žeže a ne greje/Kida ne odgaja – eskplozija i lom/Put je taj grivast i krivas/I u kalendaru nije obeležen. (Cvetajeva)
Dan - novi portal
-Piše: Milica Kralj

Baš kao i Georg Trakl i Dušan Vasiljev, najtužniji naš pjesnik (po iskazu Crnjanskog), udesom Prvog svjetskog rata na frontu u Pijavi 1918. vidio je prizire nasilnog umiranja, raspadanje ljudskosti, istovremeno odbacivanje boga i traganje za bogom, haotične slike svijeta i poricanje svih moralnih načela. Sa samo 18 godina najpotpunije je osjetio poraz i krvavu ratnu dramu, strahote, užas i nesavladivu patnju.

Njegove najpoznatije i najznačajnije pjesme: „Čovek peva posle rata” i „Plač Matere Čovekove” objavljene su 1920. godine, dvije godine poslije okončanja rata; snažen po svom antiratnom stavu, izrazito osjećajne, narastajuće ekspresivnosi, tragaju za novim čovjekom i novim pravednijim društevnim poretkom.

Iste motive susrećemo i kod evropskih vodećih ekspresionista – Endre Adija, Ludviga Rubinera i Johanesa Behera. Otuda je Dušan Vasiljev naš najznačajniji predstavnik moderne ekspresionističke lirike između dva rata. Njegova poezija nezaobilazna je za tumačenje složenih protivrečnih tokova dvadesetih godina prošlog vijeka.

Osjećanje nemoći i užasa pred tragizmom rata izbija iz svakog njegovog stiha: „Mi srećni nismo bili./Nismo oprali na vrelu bratstva oči, /nego smo u groblju, na hladnoj, kamenoj ploči/slušali kako Majka za Sinom cvili...” (Pokolenje).

Dušan Vasiljev je rođen 19. jula 1900. u Velikoj Kikindi. Majka mu je umrla kad je imao samo četiri godine, a otac se ponovo ženi. Osnovnu školu pohađa u Kikindi, a građansku i učiteljsku u Temišvaru, gdje se porodica preselila 1911. Pošto mu je otac otpremljen na front, Dušan preuzima brigu o braći i sestrama. U vojsku se prijavljuje 1917, a pozivaju ga da ide na front na Pijavi 1918. Iz rata se vraća sa ozbiljnim znacima bolesti pluća, sa malarijom i bronhitisom. Po povratku u Temišvar stupa u službu kao pisar u komandi srpske vojske. Osniva Kolo mladih Srba, kao i list „Sloga”, prve pjesme objavljuje 1919. Potom odlazi u Beograd sa nadom da će upisati studije prava i naći posao u nekoj advokatskoj kancelariji. U Beogradu živi teško, malarija mu se vraća, a on kao vanredni slušalac Filozofskog fakulteta mora da prekine studije. Uspijeva da završi pedagoški kurs i da se kao učitelj zaposli u Čeneju. Te iste godine ženi se sa Milojkom Maletić. Od 1921. do 1924. napisao je preko tri stotine pjesama, nekoliko drama, scenskih skica i pripovjedaka. Dramu „Proleće se vraća” započeo je 22. septembra 1922, a već oktobra šalje je nekim časopisima. Bio je saradnik „Sloge”, „Književnog juga”, „Srpskog književnog glasnika”, „Misli” Sime Pandurovića. Pokušava 1923. da ode na liječenje u neki sanatorijum za plućne bolesti, šalju ga u Zagreb, a otuda ga vraćaju nazad sa preporukom da se javi na proljeće. Na proljeće, 27. marta 1924. umire u Kikindi u 24. godini.

Iako nije imao objavljenu zbirku pjesama, Sima Pandurović ga je u svoju Antologiju srpske lirike (predgovor Pandurovića i pogovor Velimira Živojinovića Masuke) uvrstio sa šest pjesama, dok je recimo Andrić zastupljen sa dvije, Crnjanski jednom, Desanka Maksimović sa jedanaest. (Pjesnička gospoda, Andrić i Crnjanski, nisu bili kivni zbog ovakvog odabira niti su prebrojavali i dodijavali autoru Panduroviću). Poeziju Vasiljeva posebno je cijenio Todor Manojlović, urednik biblioteke Albatros: „U njegovim pjesmama osjeća se jedan snažan poetski talenat, uistinu nov, čisto posleratni ton, u formi koja je bila sasvim slobodna, lična, ali nesumnjivo umjetnička i priladna motivima kojima je data”.

Italijanski pjesnik i izdavač Karo Verdiani preveo je i objavio šezdeset i jednu pjesmu Vasiljeva, objavljujući paralelno uz prevode i original. Iz zbirke koju je 1932. godine pripremio za Srpsku književnu zadrugu Ž. Milićević, prevodilac je uzeo trideset i jednu pjesmu, dok je ostale trideset uzeo iz zbirke „Pesme” u kojoj su objavljene sabrane pjesme. Ovakvim izborom Verdiani je pokazao osnovnu atmosferu pjevanja, onu žudnju za svjetlom, za vedrinom, jer, kako u jednom stihu pjeva: „tako je malo sreće i svetlih sunčanih dana”.

Napaćena duša pjesnika „prvog po redosledu smrti i koji se voli kao neko ko je stradao za nas” (M. Pavlović) otišla je u neizlečivom očajanju, u žudnji za „malo jutarnje rose”.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"