Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šarićevim ortacima EPCG dala posao od 800.000 eura * Tri predsjednika SO nezakonito na funkcijama * Pod plaštom eksperata, DPS pojačava kontrolu institucija * Tri rate funkcionerima koliko jedna socijala * Blokiraće Budoš dok im ne vrate imovinu * Prekid bojkota usporio izborne reforme * Probili rok, a radovi tek na početku
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Šoć, ADVOKAT :
Ogromno je nepovjerenje među opozicijom i biće pravo natezanje izmijeniti u roku izborno zakonodavstvo.

Vic Dana :)

Novac je kao žena: da bi ga sačuvao, trebaš se baviti njime, inače će usrećiti drugoga.

Planinare dva Irca na Alpama i vide psa koji gura bačvu piva.
- Vidi, čovjekov najbolji prijatelj - kaže jedan.
A drugi će na to:
- E, a vidi psa koji ga gura.

- Šta kaže haker na samrti?
- System Shut Down.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-12 PEDESET GODINA OD OSVAJANJA MJESECA (8)
VOJISLAV BUDO GLEDIĆ Od ratnih do svemirskih programa U feljtonu je dat odlomak iz knjige publiciste Vojislava Buda Gledića, koja uskoro treba da se pojavi iz štampe
Dan - novi portal
Razvoj i usavršavanje raketne tehnike, odmah poslije Drugog svjetskog rata, konačno su omogućili postepenu realizaciju čovjekovog sve daljeg prodora u kosmički prostor. Moćne rakete, prevashodno namijenjene vojnim potrebema, kao interkontinetalni teledirigovani projektili, počele su da se koriste i za postizanje sve većih visina. Najprije su to bili vertikalni ili parabolični letovi koji su dostizali i nekoliko stotina kilometara u visinu, a potom i da ulaze u Zemljinu orbitu. To je bio čovjekov konačni trijumf nad gravitacijom i početak savremene kosmičke ere. Velike i sve moćnije rakete su posjedovale dvije najveće vojne sile – SAD i SSSR, što im je omogućavalo i da ih koriste kao letilice za upućivanje izvan Zemljine atmosfere. U Americi su još krajem četrdesetih godina 20. vijeka rakete Redston, kao pobljšane (kombinovane) verzije ranijih V2, dostizale velike visine i pokazale mogućnost korišćenja takvih projektila za ispitivanje okolnog vasionskog prostora. Tako je, na primjer, ta nova američka verzija dostigla 1949. godine visinu od 383. kilometra, a lansirana je iz Vajt Sandsua u Novom Meksiku.

Razvoj raketne tehnike u tadašnjem SSSR-u je bio pod izrazitim velom tajne. I dok je u SAD svaki korak na tom polju bio u žiži javnosti, o čemu se mnogo pisalo i govorilo, u SSSR-u je čitav razvojni projekat bio strogo čuvana vojna tajna. Ipak, na velikim svečanim paradama, priređivanim u čast Oktobarske revolucije na Crvenom trgu u Moskvi, mogli su se vidjeti ogromni teledirigovani projektili koji su imali zadatak da nose bojeve glave sa konvencionalnim i atomskim punjenjem. Na tim javnim manifestacijama se posebno moglo zapaziti da se tu radi o projektilima sa oznakom R-7. Razvoj tog moćnog oružja je bio pod rukovodstvom istaknutog sovjetskog (ukrajinskog) raketnog stručnjaka, inženjera Sergeja Koroljova (1907 -1966), o kome se, međutim, u to vrijeme u širim krugovima nije mnogo toga znalo. I dok se u SAD o Verneru fon Braunu dobro znalo sve što on radi, kao i njegova prošlost, podaci o Koroljovu su tek kasnije objelodanjeni. On je, inače, još 1933. godine radio na razvoju mlaznih motora, ali i na ispitivanju i usavršavanju raketne tehnike. Krajem Drugog svjetskog rata Sovjeti su već imali moćno oružje poznato pod popularnim imenom Kaćuša.

Kada je sovjetska Crvena armija osvojila njemačka postrojenja za proizvodnju raketa V2, kao i čitav zatečeni arsenal i sve što je bilo potrebno za pravljenje nove vrste oružja, ubrzo je SSSR nastavio rad na tom polju. Trebalo je, naravno, najprije osvojiti novu tehnologiju i tehniku i krenuti u proizvodnju koja je zahtijevala velika sredstva, specijalne kadrove i posebne mjere zaštite i tajnosti. To je naročito došlo do izražaja kada su se, nakon uspješnog završetka Drugog svjetskog rata, pobjednice našle na suprotnim ideološkim pozicijama. Stvaraju se vojni blokovi – Varšavski ugovor i NATO pakt, u okviru kojih raketna tehnika zauzima veoma značajno mjesto. Ipak, brzo se uvidjelo da se tim moćnim letilicama mogu dostizati velike visine i da se zatim u njima mogu slati razni instrumenti u kosmos radi boljeg i detaljnijeg upoznavanja našeg najbližeg kosmičkog okruženja. Dalji cilj je bio da se konačno u vasionu upute i misije sa ljudskom posadom koje će postepeno osvajati sve dalja područja kosmičkog prostora.

Međunarodna geofizička godina 1957. koja se prenijela i na 1958. (kada je na Suncu bio maksimum njegove jedanestogodišnje periode fizičke aktivnosti) bila je izvanredno pogodna prilika da se počnu koristiti rakete za iznošenje naučnih instrumeneta i opreme za kosmička istraživanja. To je bilo potrebno uraditi kako bi se obavila mjerenja izvan Zemljinog vazdušnog omotača, koji najvećim dijelom apsorbuje kosmička zračenja.

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"