Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bošković tražio da kocka džabe * Gogić napustio SNP * Preživio ubod nožem u srce * Odbor da radi do Nove godine * „Pisac u kupatilu” zahtijeva posebnu čitalačku pažnju * Građani se ne pitaju sa svojom imovinom * Funkcinerima podijelili stanove pa sada mijenjaju propise
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VUČIĆ, PREDSJEDNIK SRBIJE:
Evropska unija treba da nam konačno kaže kojim otrovom su otrovani članovi CIK-a u Prištini.

Vic Dana :)

Dolazi Mujo kući, ulazi i samo se odjednom čuje BAAAAM! Prodere sa Fata sa sprata:
- Mujo, šta je to palo?!
- Kaput - odgovara on.
- A kako se kaput toliko čuje?
- Bio ja u njemu.

Kaže učiteljica Perici:
- Perice, navedi mi jednu slučajnost. Perica:
- Moji mama i tata su se venčali na isti dan!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-10-31 LICE I NALIČJE JUGOSLOVENSKE DIPLOMATIJE 6
DR SRĐAN MIĆIĆ Uticaj stranačke pripadnosti na karijere Feljton smo priredili prema knjizi dr Srđana Mićića „Od birokratije do diplomatije“, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
-Priredio: Miladin Veljković

Sposobnosti i interesovanja činovnika za određene vrste poslova, kao i ažurnije vođenje personalnih pitanja u ministarstvu nijesu bili jedini faktori koji su uticali na razvrstavanje, premještaje i unapređenje činovnika. Pavle Karović je tvrdio da se u pogledu personalnih rješenja britanski Forin ofis isticao među evropskim ministarstvima inostranih poslova, jer je sprovodio sistem ocjene najpodobnijih činovnika za unapređenje i premještaje. Pomoćnik ministra Vladislav Martinac je ocijenio većinu jugoslovenskih diplomatskih činovnika kao nesposobne, te nije mogao da se osloni na njih u svom radu. Tokom međuratnog perioda kao značajan faktor u karijerama mnogih jugoslovenskih diplomatsko-konzularnih činovnika bila je stranačka pripadnost. Budući da su resorom MID-a/MIP-a rukovodili pripadnici srpske elite, ministri su uglavnom birani iz dvije najjače stranke srpskog dijela političke scene – Narodne radikalne stranke (NRS) i Jugoslovenske demokratske stranke (JDS). Milan Đ. Milojević je tvrdio da su razmirice i pismene optužbe po partijskoj osnovi počele odmah poslije Prvog svjetskog rata. Prema svjedočenju Iva Andrića, prilikom promjene na čelu ministarstva često su u Kabinetu ministra pronalaženi spiskovi činovnika-demokrata i činovnika-radikala. Bilo je i slučajeva da su se imena pojedinih osoba nalazila na oba spiska. Stranka koja je u određenom momentu držala resor u svojim rukama proganjala je članove ili simpatizere suparničke strane. Stoga se među mlađim činovnicima razvila praksa uzajamne potpore. Kada je ministar bio iz redova NRS, radikali-omladinci pomagali su demokratama-omladincima, i obrnuto. Od stranačke pripadnosti nijesu samo zavisila unapređenja i premještaji, već i penzionisanja i otpuštanja iz službe. Demokrata Vladimir Ćorović u razgovoru sa radikalom Milanom Jovanovićem Stoimirovićem, u vrijeme kada je JDS rukovodio ministarstvom, iznio je svoj sud da su u službu primljeni razni „idioti, i to sa kakvim protekcijama i natezanjima“ i da zbog toga ne bi trebalo da ga plaši polaganje prijemnog ispita ukoliko se bude odlučio za karijeru diplomatskog činovnika.

Pripadnost partiji nije samo uticala na mlađe činovnike prilikom njihovog polaganja prijemnog ispita, državnog stručnog ispita ili napretka u karijeri. Protekcije i progoni su bili mnogo uočljiviji kod ljudi koji su zauzimali visoke položaje u jugoslovenskoj spoljnoj službi. Kao tipične primjere navešćemo slučaj jednog radikala – Tihomira Popovića i jednog demokrate – Milana Milojevića. Prvi je stupio u diplomatsku službu 1904. godine, a drugi 1905. godine. Tihomir Popović je početak svoje karijere proveo na položajima pisara Konzulata u Prištini i poslanstva u Atini i Parizu. Tokom Prvog svjetskog rata bio je delegat Nikole Pašića pri Vrhovnoj komandi srpske vojske, potom poslanik pri crnogorskom Dvoru. Milan Milojević je bio u stalnoj opoziciji prema NRS, u Srbiji kao samostalni radikal, a u Jugoslaviji kao demokrata. Diplomatsku karijeru je započeo kao sekretar poslanstva u Sofiji, potom je postavljen za konzula u Prištini i Trstu, tokom Prvog svjetskog rata pridodat je na rad Poslanstvu u Londonu, i na kraju postavljen za sekretara i unaprijeđen u poslanika u Hagu.

Formiranjem koalicionog kabineta demokrata i socijalista, predsjednik Vlade Ljubomir Davidović, koji je ujedno bio i zastupnik ministra inostranih djela, jer je Ante Trumbić bio član delegacije na Mirovnoj konferenciji u Parizu, poveo je novu personalnu politiku u resoru MID-a. Na čelu ministarstva postavljeni su bivši samostalni radikali – za načelnika MID-a Jevrem Simić, za pomoćnika ministra Milan Milivojević, a za direktora PO MID-a Milan Gavrilović. Dotadašnji pomoćnik ministra Mihailo Gavrilović premješten je za poslanika u Londonu, a demokrate su pripremale teren za penzionisanje Tihomira Popovića.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"