Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Odlučivaćemo o vanrednom stanju ako se uvede * Uhapšena dok je dijelila pomoć * U bolnicama 30 zaraženih, mjere produžene do 15. aprila * Ćelije pune, nema socijalne distance * Virtuoz koji je zadivio Jugoslaviju * Balkan na udaru virusa korona, raste broj inficiranih * Kovid-19 odnio još pet života
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Bojana Jokić, član Savjeta RTCG:
– RTCG primjer kako ne treba raditi.

Vic Dana :)

Sretnu se dva Zemunca:
- ‘De si brate, šta ima?
- Ma brate, ne pitaj, ortak mi završio u bolnici.
- Ne pričaj da završava u bolnici?!


Dođe Perica kući i kaže tati:
- Danas sam dobio 5!
- Bravo sine! A iz čega?
- 4 iz fizičkog i 1 iz matematike.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-03-28 MIROSLAV KRLEŽA I SRBI 6
Radovan Popović Prećutna abolicija i oprost grehova Feljton smo priredili prema knjizi Radovana Popovića „Krleža i Srbi”, koju je izdao „Službeni glasnik” iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

U Đilasovoj priči o Krležinom dolasku u Beograd poslije Drugog svjetskog rata, koju je u svojoj knjizi „Autobiografija o drugima”, zabilježio B.M. Mihiz, dalje se kaže: „Vijest o prispijeću džipa u Beograd čekala su u ‘Maderi’, u Agitpropu, trojica učesnika ‘književnog sukoba na ljevici’, troimeni titulari zoomorfnog sufiksa svojih krštenih imena. Službeniku sekretarijata izdat je nalog da vojne pratioce otpusti, a pisca učtivo zamoli da pričeka.

I Krleža je čekao. Vrata predvorja su ostala poluotškrinuta i kada bi Đilas, Zogović i Jovan Popović s vremena na vrijeme dizali glas čuo je odlomke njihovog razgovora i dileme s kojom se nose: šta učiniti s Krležom? Da li mu za izdaju revolucije suditi javno ili tajno? I gdje? Svakako bolje u Zagrebu nego u prestonici. Ali kako presuditi? Muka je velika, osuditi ga na smrt bilo bi ipak preoštro i nepopularno, a oduzeti mu građanska prava i osuditi ga na gubitak nacionalne časti nedovoljno. Onda valjda robija. Ali kolika? Trijumviri su ostajali dosljedni svojim karakterima. Jovan Popović, najmekši od njih, koji je u cijeloj ovoj maskaradi učestvovao nevoljno, predlagao je uslovnu kaznu, Đilas je pretvarao u stvarnu, a Zogović licitirao najviše. Ne zaključiše ništa definitivno. Vidjeće se još.

Onda su se vrata strašnog suda otvorila, pozvali su Krležu da uđe i trojka se izgrli i izljubi sa Krležom. Brinuli su za njega četiri duge godine i srećni što je ostao živ. Pomno se raspitaše za njegovo narušeno zdravlje i čestitaše mu slobodu i ostvarenje njihovih zajedničkih ideala.

Dobrodošlica i radost ponovnog susreta bila je prećutna abolicija i oprost grehova, a režirani i sadistički revanšizam iza odškrinutih vrata ni Krleža ni njegova tri mučitelja nijesu nikada pomenuli, kao da se nije ni desio...”

Od tog prvog poslijeratnog susreta sa Josipom Brozom Titom, Krležinim bliskim prijateljem, a kasnije, svakako, i najodanijim zaštitnikom, najveći hrvatski pisac biće čest gost u glavnom gradu nove socijalističke Jugoslavije – dolaziće na Titove pozive, čiji će biti dragi gost, ali i na sastanke u Savez pisaca Jugoslavije, a kasnije i kao direktor Jugoslovenskog leksikografskog zavoda.

Sredinom marta 1946, prilikom dolaska u Beograd, Krleža prvi put odlazi na Novo groblje da potraži grob Petra Dobrovića. Prijateljima priča: „Jedva smo pronašli taj skromni humak Petrova groba...” Krleža, tom prilikom, razgleda i spomenike uglednih Srba – Nikole Pašića, Milana Srškića, Vasilija Gršića, Petra Kočića, Vojislava Marinkovića... – konstatujući: „Svi su tu”.

Stanuje u Ulici kneginje Perside 76, kod Milentija Popovića. Bio je, kako je jednom prilikom rekao, tih dana i kod Milovana Đilasa, jednog od najbližih Titovih saradnika, u njegovom kabinetu, u zgradi „Madere”. Na sceni Narodnog pozorišta (4. aprila 1946) prikazana je Krležina drama „Gospoda Glembajevi”, u režiji dr Huga Klajna (ulogu barunice Kasteli-Glembaj igrala je Dara Milošević, a Leona Glembaja tumačio je Raša Plaović, dok je Divna Đoković igrala sestru Angeliku). Njegov prijatelj Marko Ristić već je u Parizu – postao je ambasador nove Jugoslavije u Francuskoj, a drugi veliki prijatelj Milan Bogdanović je jedan od urednika časopisa „Naša književnost” i profesor na Filozofskom fakultetu. Krleža dolazi u Beograd i kao član Komiteta za kulturu i umjetnost vlade Jugoslavije. U Beograd često dolazi i 1947 – ali ne sklapa nova prijateljstva, iako srijeće stare poznanike, kao što su Ivo Andrić, Isidora Sekulić, Dušan Matić, Aleksandar Vučo, Oskar Davičo... Ponekad u Beogradu odsjedne i kod istoričara, viđenog komuniste Nikole Petrovića, u njegovoj vili, u Maglajskoj 26.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"