Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za 15 dana bez posla ostalo 111 građana * Na javnim mjestima samo po jedno, u nedjelju izlazak do 11 časova * ASK fale represivna ovlašćenja, sudovi blagi * Stanišića traže zbog paljenja auta * Vlada dužna da uključi Skupštinu i opoziciju * Djeca nikad ne griješe u izboru najboljeg * Direktor smijenjen u samoizolaciji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Momčilo Vuksanović:
– Srbi u vlast treba da uđu isključivo ako to zasluže svojim izbornim rezultatom, ali ne nikako na poziv da u njoj čine dekor.

Vic Dana :)

Mujo i Haso sjede u kafani i pijuckaju, kad će najednom Haso:
- Mujo, bolan, bojiš li se ti pauka?
Mujo odmahne glavom:
- Jok, bolan, šta ti je....
Haso klimne glavom:
- Dobro je... jer jedan ti upravo diže auto!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-04-07 PETAR ROMANOV: SVAKI ALEKSANDAR NIJE MAKEDONSKI 4
Vojin Peruničić Napoleon uvrijedio i naljutio Aleksandra Hrabrost istupanja evropskih gospodara neminovno se pokazivala prema direktnom proporcionalnom rastojanju granica, koje su odvajale njihove države od Napoleona
Dan - novi portal
Priča se da je Talejran bio indirektni krivac ovog strijeljanja i on je taj koji je izgovorio pred Napoleonom jako zapaljive riječi: „Burboni, očigledno, misle da Vaša krv nije tako skupocjena kao njihova sopstvena“. Vojvoda Engijeski, za svoju nesreću, bio je najbliži od svih francuskoj granici. On je mirno živio na neutralnoj zemlji Badena. Po Napoleonovom naređenju je u noći između 14. i 15. marta 1804. godine francuski odred upao na tuđu teritoriju, uhapsio vojvodu, odveo ga u Francusku, gdje su ga strijeljali poslije kratkog ispitivanja u vojnom sudu. Događaj je izazvao u Evropi opravdano negodovanje i veliki revolt. Povodom tog slučaja upravo je Talejran izgovorio frazu, koja je kasnije postala krilatica. On je rekao: „To je gore od zločina. To je greška“.

Povodom tog skandala najoštrije od svih je reagovao Aleksandar I. Akademik Tarle je to veoma dobro prokomentarisao: „ Hrabrost istupanja evropskih gospodara se neminovno pokazivala prema direktnom proporcionalnom rastojanju granica, koje su odvajale njihove države od Napoleona“. Veliki Badenski vojvoda, na čijoj su teritoriji uhapsili nevinu žrtvu, bio je toliko ljubazan, da se čak interesovao kod Napoleona da nijesu mjesne vlasti napravile nekakve neugodnosti Francuzima tokom njegovog hapšenja. Zato je Aleksandar protestovao sa posebnom notom, ukazujući na grubo kršenje međunarodnog prava. Umjesto odgovora ruski car je dobio od Napoleona takav šamar, poslije kojega se odmah našla masa argumenata u Rusiji u korist toga da je u njenom nacionalnom interesu da prilože na žrtvenik hiljade života ruskih vojnika u narednom evropskom ratu. Citiraćemo Jevgenija Tarlea, jednog od najboljih poznavalaca ove epohe, koja nije bila baš jednostavna:

„Napoleon je naredio svom ministru inostranih poslova da pošalje taj čuveni odgovor, koji nije bio nikad zaboravljen i nikad mu Aleksandar nije oprostio, zato što ga niko i nikada nije više i teže od njega uvrijedio u cijelom njegovom životu. Smisao odgovora se sastojao u sledećem. Vojvoda Engijenski je bio uhapšen zbog učešća u zavjeri za ubistvo Napoleona. A da je, na primjer, car Aleksandar saznao da se ubica njegovog pokojnog oca, cara Pavla, nalazi i na tuđoj teritoriji, a postoji (fizička) mogućnost da ga može uhapsiti i ako bi ga car Aleksandar zaista uhapsio, onda on, Napoleon, ne bi protestovao protiv te povrede tuđe teritorije od strane Aleksandra. Svakako nije bilo lako i moguće javno i zvanično nazvati Aleksandra Pavloviča oceubicom. Cijela Evropa je znala da su zavjerenici zadavili Pavla poslije dogovora sa Aleksandrom i da mladi car nije smio ni prstom da ih dotakne poslije stupanja na presto,... iako su oni bez imalo straha i mirno šetali „tuđom teritorijom“, čak su dolazili i u Zimski dvorac u Peterburgu“.

Bolje se ne može prokomentarisati od Tarlea. Iako akademik tvrdi da su zavjerenici ubili Pavla „poslije dogovora sa Aleksandrom“, ipak je potrebno pojašnjenje. Ako imamo u vidu „dogovor“ kao cilj za prevrat, onda se ta činjenica nikad ne može dovesti u sumnju. Što se tiče ubistva oca, onda ovdje istoričar ulazi u zonu psiholoških pretpostavki. To, da je sin dao saglasnost za ubistvo oca, nema nijednog ozbiljnijeg dokaza. Sa druge strane, poznavajući rusku istoriju i beskompromisni karakter Pavla I, naslednik prestola nije, naravno, mogao a da ne nasluti da će se prevrat teško obaviti dobrovoljnim odlaskom oca u „penziju“ i da će on pristati da do kraja svog života mirno gaji kupus na imanju u Mihajlovskom.

Uvreda, koja je nanesena Aleksandru, uvela je Rusiju u treću antifrancusku koaliciju, a imperatora lično je natjerala da izgubi hladnokrvnost. Možda je baš taj osjećaj uvrede časti i postao razlog za to da je Aleksandar poželio da se oproba, ne samo u ulozi političara nego i vojskovođe.

PREVEO SA RUSKOG I PRIREDIO:

VOJIN PERUNIČIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"