Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Upisano 50.000 birača više nego punoljetnih građana * Zaraženo troje ljekara, juče 20 novih slučajeva * Kažnjavaju odbornike zbog 30 eura, ali ne i Mila zbog poklona od 10.000 * Miloš u septembru može da se vrati * Pitanja o represiji bez odgovora * Studentski centar i Podgorica u ABA 2 * Prikazali veću vrijednost imovine za 27 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević,potpredsjednik SDP-a:
Preko 30 miliona eura će uzeti banke od obmanutih građana i privrede, što je više nego što je ukupna pomoć Vlade u prvom paketu pomoći.

Vic Dana :)

Razgovaraju dvije babe koje nikad nisu imale sreće u ljubavi.
- Ima da nađem muža samo u mene da gleda. Druga je pogleda, pa joj kaže:
- Pa, je l’ ti to šlogiranog tražiš?

Zašto plavuša drži zatvorene oči dok stoji ispred ogledala?
Hoće da vidi kako izgleda dok spava.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton ISAK NJUTN – OD FIZIČARA DO ALHEMIČARA 7
VOJISLAV BUDO GLEDIĆ Njutnov teleskop u rukama kralja Engleske Feljton smo uradili na osnovu rukopisa knjige publiciste Vojislava Buda Gledića „Isak Njutn – nenadmašni istraživač prirode”, koja je u pripremi za štampu
Dan - novi portal
Njutn je, kao student, nedovoljno poznavao podatke o udaljenosti Mjeseca od Zemlje, što ga je spriječilo da objelodani svoj genijalni doprinos nauci, sadržan u zakonu o gravitaciji. Tek kasnije, kada je utvrđena tačna vrijednost Zemljinog poluprečnika, a time i pouzdanija vrijednost udaljenosti Mjeseca od matične planete, on je mogao da ustanovi valjanost svog izvanrednog otkrića, što ga je načinio kada je prinudno bio odsutan sa fakulteta zbog epidemije kuge. Novootkrivenim zakonom gravitacije je, najprije, objasnio zašto Mjesec kruži oko Zemlje, pa je zatim pokazao da se tim zakonom mogu protumačiti i sva ostala nebeska kretanja, kao i sve pojave vezane za Zemljinu težu.

Član Kraljevskog društva (engleske akademije nauka), Njutn je postao 1672. godine, zahvaljujući prvenstveno svojim praktičnim radovima iz optike, posebno svojom originalnom konstrukcijom prvog teleskopa, čiji je jedan kvalitetnije izrađeni primjerak poslao Društvu, decembra 1671. godine. Inače, Njutn je prvi svoj teleskop, već smo rekli, napravio još 1668. godine, ali ga je koristio za svoje lične potrebe posmatranja i proučavanja nebeskih pojava i kretanja nebeskih tijela. Kada je stekao potrebno iskustvo u izradi astronomskih instrumenata, pristupio je izradi teleskopa, koji će imati sve pozitivne karakteristike neophodne za dobijanje čistih, svijetlih i jasnih likova nebeskih tijela. Najvažnije mu je bilo što je svojim reflektorskim durbinom uspio da otkloni tzv. hromatsku aberaciju, koja, kao što znamo, predstavlja veliki nedostatak sočiva, pošto daje slike nebeskih tijela oivičene oreolima duginih boja. Upravo je taj teleskop, koga je lično koristio, poklonio Kraljevskom društvu, da bi ubrzo potom njime čari neba lično posmatrao kralj Engleske, kao i mnogi dvorjani.

Njutnov ogroman rad u nauci, što ga je obavio u toku svojih zrelih godina, od sredine šezdesetih do sredine osamdesetih godina 17. vijeka, predstavlja vrhunski uspon razvoja ljudske misli o mehaničkoj suštini prirode. Svu svoju genijalnost, neizmjeran trud i izvanrednu oštroumnost je tada usmjerio, kako bi riješio ono što je predstavljalo glavni problem svih duhovnih napora – da se objasni sistem svijeta koji je postavio slavni poljski naučnik i kanonik Nikola Kopernik (1473–1543). Poslije objavljivanja Kopernikovog heliocentričnog sistema svijeta, narednih nešto manje od 150 godina, najznačajniji i najgenijalniji naučnici ulagali su ogromne napore da se obrazloži, dokaže i dalje usavrši taj sistem, kako bi se upotpunila slika kosmosa, po kojoj je Zemlja samo jedna od „običnih” planeta. Njutnu je upravo pošlo za rukom da učini tu gigantsku sintezu, i tako kruniše sve ono što je rađeno ne samo od vremena Kopernikove astronomske revolucije, već i od naučnih i filozofskih istraživanja započetih od mislilaca iz stare Grčke.

Njutn nikako nije žurio sa objavljivanjem svojih izvanrednih naučnih dostignuća. Mnogobrojne radove iz optike je samo djelimično prenosio studentima na predavanjima i objavljivao u nekoliko posebnih rasprava. Svoje glavno djelo „Optika”, u kome su bili objedinjeni svi njegovi izvanredni rezultati na polju ispitivanja svjetlosti, Njutn je objavio tek 1704. godine. To suzdržavanje u objavljivanju je namjerno uradio, jer je bio u sporu sa Robertom Hukom (1635–1703) oko teorijskih postavki koje su, međutim, bile daleko od njegovih minucioznih dostignuća na eksperimentalnom polju. Slično je bilo i sa objelodanjivanjem njegovih dostignuća na polju mehanike, fizike i astronomije. I njegovo nesumnjivo najvažnije otkriće zakona sveopšte gravitacije, pojavilo se tek nakon velikog angažovanja Njutnovog prijatelja, engleskog naučnika Edmunda Haleja, pod čijim je uticajem Njutn konačno objavio svoje životno djelo Philosophiae naturalis principia mathematika („Matematički principi prirodne filozofije”) u Londonu, 1687. godine.

PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"