Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Canetu drugi kredit od početka epidemije * Stari kadrovi dominiraju listama * Višegodišnja diskriminacija SOVCG * Radović: Sud pod uticajem moćnih pojedinaca * Lokalni radio krši državni zakon i ne mari za to * Nikad nije kasno da postignete ono što želite * U konkurenciji 58 knjiga
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje:
Da li će se građani na dan izbora pridržavati mjera, niko ne može da garantuje.

Vic Dana :)

Žali se učiteljica Peričinom tati:
- Vaš sin ima jedinice iz svih predmeta, osim iz vladanja. Iz vladanja ima pet. Otac odgovori:
- Eto, vidite, ono što ga vi učite
- jedinice, a ono što ga ja učim
- petice.

Kako prepoznati mladoženju na crnogorskoj svadbi?
Ima najljepšu trenerku.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-08-04 CRNOGORSKI FEDERALISTI 1919–1941(13)
BORIVOJE ĆETKOVIĆ Teško i nesnosno stanje u zemlji Knjiga akademika Dimitrije Dima Vujovića „Crnogorski federalisti 1919-1929” (1981) nezaobilazna je i dragocjeno je naučno svjedočanstvo za kritičko sagledavanje Crnogorske federalističke stranke, za njen nastanak, političko djelovanje, njenu ideologiju i uticaj koji je imala i ima na aktuelni crnogorski fundamentalistički separatizam. Akademik Vujović je, između ostalog, 30 godina izučavao crnogorsko nacionalno pitanje, učešće Crne Gore u Prvom svjetskom ratu, ujedinjenje Crne Gore i Srbije, bjelaški i zelena#
Dan - novi portal
Teško i nesnosno stanje, nasilje i teror vladali su ne samo u Crnoj Gori, već i u svim oblastima novostvorene države. Kralj Aleksandar Karađorđević (Cetinje, 1888 – Marselj,1934), poznat i kao kralj ujedinitelj, zagovornik integralnog jugoslovenstva, pobjednik u dva balkanska rata i veliki pobjednik u Prvom svjetskom ratu, prihvatio je shvatanje o stvaranju Jugoslavije po kome su Srbi, Hrvati i Slovenci jedan isti narod koji ima tri plemena i tri imena. Ni tada, ni danas, po mišljenju nekih istoričara i filozofa, Srbi, Hrvati i Slovenci, i pored srodnosti jezika i zajedničkog jugoslovenskog porijekla, nijesu bili niti su danas istovjetan narod. Dijele ih, prije svega religija i istorija... Zajedničku jugoslovensku naciju nije bilo moguće stvoriti ni u prvoj ni u drugoj Jugoslaviji – čuvani su (naročito u njenim zapadnim krajevima) nacionalni identiteti i svoja tzv. „istorijska” prava. Dakle, stvarane su Jugoslavije, ali ne i Jugosloveni. Od dolaska na Balkansko poluostrvo (došli smo kao razjedinjena, zavađena plemena) istorijski su nam kodirani podvojenost, separatizam, spremnost da služimo drugima, umjesto međusobnog povezivanja i stvaranja jačih državnih zajednica. Taj istorijski kodirani separatizam pripada pojavama dugog istorijskog trajanja.

Pitanje izbora oblika državnog uređenja postavilo se prilikom obrazovanja Jugoslavije 1918. godine. Pobjednička Srbija, po mišljenju akadenmika Miodraga Jovičića, težila je „ujedinjenju čitavog srpstva u okvirima jedne države, našla se pred problemom kako teritorijalno organizovati novu državu, koja je, osim Srba, obuhvatala i dva druga naroda, Hrvate i Slovence”. Osim toga, „na velikim područjima Hrvatske i Bosne i Hercegovine Srbi i Hrvati živjeli su izmiješani. Problem je riješen tako da je uvedeno unitarno uređenje koje je odgovaralo Srbima, ali ne Hrvatima i Slovencima”. (Jovičić, „Jugoslovenska država 1918–1988”, 1999:87) Sukobi su bili neminovni: antagonizirani srpsko-hrvatski odnosi, u čitavom periodu od 1918. do njenog razbijanja krajem devedesetih godina, iznutra su razarali jugoslovensku državu.

Obrazovanje Jugoslavije je bila istorijska nužnost, a da li je ona morala biti takva kakva je bila, pitanje je na koje je teško dati odgovor. No, i takva kakva je bila, (upoređena sa državicama „regiona”, njihovim marionetskim statusom), i uz sve svoje nacionalne, političke, klasne, vjerske sukobe, imala je međunarodni značaj i bila je najbolji državni okvir za sve njene narode i nacionalne manjine. Da ponovimo: ujedinjenje je imalo svoj epohalan značaj i ne može se poistovjećivati sa uređenjem države, a što je i danas često slučaj sa brojnim autorima koji osporavaju značaj stvaranja Jugoslavije.

Nije prošlo mnogo vremena Aleksandrove vladavine kao Regenta Kraljevine SHS (1921–1929) donesena je 1920. obznana, (dekret Vlade s ciljem da se onemogući legalna aktivnost KPJ) i proglašen je Vidovdanski ustav (1921), kojim je ozakonjena moć vladara ničim ograničena.

Po riječima dr Sime Markovića pod režimom „Obzane i knuta... u užasnoj, strahovitoj i nečuvenoj bijedi živjela je radnička klasa... vladalo je nečuveno i besprimjerno nasilje”.

Zakonom o obznani zabranjuje se komunistička partija, iako sa 58 osvojenih poslaničkih mjesta predstavlja treću partiju po snazi. Brojna su i politička suđenja – na 82 procesa pred Sudom za zaštitu države osuđeno je više članova i simpatizera partije. U teškom položaju u jugoslovenskoj državi našli su se i seljaci.

I „gunju i opanku”, srpskom seljaku, koji je, i po priznanju Nikole Pašića, pobjedama u Prvom svjetskom ratu pronio slavu srpskog oružja širom svijeta, crno se pisalo – živio je u velikoj bijedi, bez obzira na izvršene agrarne reforme. Čak i borci veterani su zaboravljeni – prosili su po beogradskim ulicama kao bogalji u iskrzanim uniformama. Da čovjek ne vjeruje: proslavljenim junacima naredbom kralja Aleksandra dozvoljeno je da prose po ulicama. Vratila su se vremena iz osamdesetih 19. vijeka kada je veliki srpski pripovjedač Laza Lazarević napisao čuvenu pripovjetku „Sve će to narod pozlatiti”. Nije li i Milunka Savić ratna heroina balkanskih ratova i Velikog rata, najodlikovanija žena – borac u Prvom svjetskom ratu, srpska Jovanka Orleanka (kako su je nazvali Francuzi) morala da koru hljeba zarađuje u Beogradu kao čistačica Hipotekarne banke?

PIŠE: BORIVOJE ĆETKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"