Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Platili 6,2 miliona kamate na pare koje još nisu uzeli * U pet muzejskih jedinica fali 2.914 eksponata * Daćemo imena kada dobijemo resore * Bečiću rade procjenu bezbjednosti mjesec dana * Evropsko, a naše * Zaraženo još 1.096 osoba, preminulo desetoro * Na Balkanu kao u tijesnom stanu bez mira
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nikola Bajčetić, portparol PzP-a:
– I nakon izbora, dok se odlazeća vlast nalazi u tehničkom mandatu, aktuelno je partijsko zapošljavanje, u čemu prednjači resor Ministarstva odbrane, poznat i po političkom progonu časnih i poštenih službenka VCG.

Vic Dana :)

Fudbaler dolazi u crkvu i razgovara sa sveštenikom:
- Oče, da li je grijeh da igram u nedjelju?
- Sinko, gledam te već godinama i za tebe je grijeh da igraš ma koji dan bio.


Dva čovjeka diskutuju: Moja žena me vara s vodoinstalaterom.
- Pobogu, pa kako znaš da je baš vodoinstalater?
- Jutros sam našao kutiju s vodoinstalaterskim alatom ispod kreveta.
- Stvarno? Sada si me doveo u sumnju... Znači da me moja vara s konjem.
- Kako s konjem?
- Juče sam našao jednog džokeja u ormaru.


Zatekla Fata Muju sa ljubavnicom i uvatila da je bije, da joj čupa kosu... A Mujo će na to : To Fato, udri kurvu, ne daj joj da nam pokvari brak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton ZA NJIMA ĆE VJEKOVI HRAMATI – PRIČA O SVETOM SAVI 1
Lijeva ruka za koju se vjeruje da je pripadala Sv. Savi Tajna u malom prstu Da li se u manastiru Sveta Trojica kod Pljevalja zaista čuva lijeva ruka najvećeg srpskog svetitelja i da li je to možda dokaz da mošti Svetog Save ipak nijesu spaljene? Feljton donosi izvode iz nove knjige Buda Simonovića „Za njima će vjekovi hramati”
Dan - novi portal
-Piše: BUDO SIMONOVIĆ

Kad su 10. maja 1594. godine po naređenju Sinan-paše Turci na Vračaru u Beogradu spalili mošti Svetog Save, utemeljivača Srpske pravoslavne crkve i prvog arhiepiskopa srpskog, turski zulumćar tim varvarskim činom ne samo što nije istulio tu najsvjetliju svijeću u pravoslavlju na ovim prostorima nego je duh Svetog Save i njegov kult uzvisio u sazvježđe besmrtnika, dotle da sa njim i počinju i završavaju se sve srpske molitve.

Da podsjetimo, pri povratku sa velike misije po Svetoj Zemlji, Svetog Savu je smrt presrela u bugarskom gradu Trnovu, 27. januara 1235. godine. Tu je i sahranjen, u crkvi „Četrdeset mučenika“. Dvije godine kasnije, njegov sinovac, tadašnji srpski kralj Vladislav, prenio je njegove mošti u manastir Mileševa, koji je Sveti Sava još za života izabrao za svoje vječno počivalo. Mošti su u Mileševi počivale trista trideset i sedam godina i predstavljale veliki duhovni oslonac, a Mileševa svetilište koje je okupljalo i snažilo duh srpskog naroda. U slijepoj želji da mu zatre trag i ugasi to duhovno ognjište, Sinan-paša je naredio javno spaljivanje moštiju Svetog Save. U narodu su, međutim, u vjekovima od tada ispredene legende koje govore da su mošti Svetog Save ipak spašene i da su mileševski kaluđeri tada nadmudrili Sinan-pašine sejmene i poturili im mošti nekog običnog smrtnika.

Možda najzanimljiviju i najindikativniju od tih legendi zapisao sam prije šesnaest godina u manastiru Sveta Trojica kod Pljevalja.

U ovom drevnom svetilištu se, naime, čuva ćivot (kovčeg) za koji se vjeruje da su u njemu počivale mošti Svetog Save. Nema o tome pisanih tragova i za to nepobitnih i vjerodostojnih dokaza, ali je ostalo i danas vrlo živo predanje kako su Turci, navodno, kad su krenuli da nose mošti iz Mileševe, negdje na putu prema Beogradu kosti strpali u vreću a kovčeg bacili. Stari kovčeg, za koji se ni u ovom trenutku ne zna od kojeg je drveta napravljen, po toj priči je našao nekakav seljak, musliman, uzeo ga, stavio u podrum i nekoliko godina u njemu zimi čuvao jabuke.

Kako je od njega nekakav malo imućniji Srbin, varošanin, stalno kupovao jabuke, jednog proljeća, videći jabuke zdrave i svježe kao da su tek ubrane, upita ga kako to on uspijeva da ih sačuva tokom zime. On mu onda povjeri da u podrumu ima kovčeg glasovitog srpskog svetitelja i da mu, otkad je u njega počeo da stavlja jabuke, nikada nijedna nije istrunula. Musliman je potom pristao da za neke novce proda Srbinu kovčeg, a ovaj ga donio i predao na čuvanje bratstvu manastira Sveta Trojica.
Taj ćivot, koji sveštenici u Svetoj Trojici bez rezerve prikazuju kao ćivot Svetoga Save, od tada predstavlja veliku svetinju u manastiru i pobuđuje poštovanje, ne samo vjernika pravoslavne crkve. A u ćivotu, koji se otvara samo u rijetkim i vrlo svečanim prilikama, pored ostalog, čuva se i jedna lijeva ruka za koju se smatra da je pripadala Svetom Savi. Ruka je veoma dobro očuvana i na njoj nedostaje samo mali prst. Dugo nije bilo objašnjenja šta se desilo sa tim prstom, ali je, kako je tvrdio tadašnji iguman Ilarion, grupa vjernika i istraživača iz bugarskog grada Trnova prije dvadesetak godina sve razjasnila i one koji vjeruju u ovu legendu umnogome u to učvrstila.

Bugari su, naime, tražili da vide ruku i kad su utvrdili da na njoj nema malog prsta, kazali su da je to nesumnjivo ruka Svetoga Save, te da se taj nedostajući mali prst, kao velika svetinja, čuva u trnovskoj crkvi u kojoj je Sveti Sava bio prvobitno sahranjen. Navodno, kad je bugarski car Ivan Asen Drugi odobrio svom zetu, srpskom kralju Vladislavu, da ga prenese u Srbiju, monasi iz trnovske crkve su zamolili da im se kao uspomena ostavi dio njegovih moštiju. Ostavili su im mali prst sa lijeve ruke...

U riznici manastira Sveta Trijca se, pored ostalog, čuva i jedan epitrahilj za koji se smatra da je takođe pripadao Svetom Savi kao i njegov zlatom i srebrom okovani i dragim kamenjem ukrašeni episkopski štap na kojem je ispisan tropar Svetom Savi. Ova skupocjna relikvija je osamdesetih godina prošlog vija bila ukradena, a kad je dvije godine kasnije pronađena bila je slomljena na tri dijela...


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"