Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sud poništio izbor pet članova Savjeta ASK * Sud poništio izbor pet članova Savjeta ASK * Za svaki dolazak na sjednicu 335 eura * Sastav Vlade biće poznat do petka * Vukica Jelić aplicira u Upravu za igre na sreću * Sumnjaju u pristrasnost Vučkovića i sudije * Za zakup objekata i sporne ugovore još 850.000
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, predsjednik Prave Crne Gore:
Mjesta po dubini, ako smo se zaista borili za istinsku demokratiju, treba da budu raspoređena najboljima.

Vic Dana :)

Pita učiteljica Pericu:
- Pericu imaš dva keksa, pojedeš oba, šta ti ostane?
Perica ponosno odgovori:
- Mrvice.

Učiteljica: Djeco, kada biste na ulici našli pare i mozak, šta biste uzeli? Perica: Ja pare! Učiteljica: E, pa ja bih mozak. Perica: Pa dobro, svako bira ono što mu fali!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton FILMSKO PREISPITIVANJE: SOVJETSKI I BALTIČKI FILM 1
Sergej Ejzenštajn na setu filma „Ivan Grozni” Film – od umjetnosti do industrije U razdobljima najvećeg društvenog i političkog ugnjetavanja umjetnost je često bila jedini način izražavanja koji je toj kulturi stajao na raspolaganju. U istočnoj Evropi ta uloga je tradicionalno pripadala filmskoj umjetnosti
Dan - novi portal
Kao što je to Lenjin predvidio 1917, film je za istočne Evropljane postao „najvažnija umjetnost”. On je potpomogao sprovođenje njihovih revolucija i promjenu njihovih društava. Istovremeno je uspio da dosegne formalnu sofisticiranost kakva nije viđena nigdje drugdje u svijetu. Postoje brojni razlozi koji to mogu da objasne, ali dva se odmah izdvajaju po svom značaju. Po svojoj kulturi zemlje istočne Evrope uvijek su bile naklonjene onoj vrsti senzualnog razmišljanja koje proizvodi velike filmove i stvara nov filmski jezik. Kroz cijelu istoriju njihovo shvatanje umjetničkih oblika uvijek je bilo istovremeno apstraktno i konkretno strukturalno.

Nije stoga čudno da je sredina koja je proizvela Ežena Joneska, Franca Kafku, Karela Čapeka i Stanislava Lema, proizvela i Veru Hitilovu, Jana Njemeca i Mikloša Janču, jer svi ti umjetnici spajaju romantizam i cinizam sa snažnim osjećajem egzistencijalnog apsurda. Drugo, u najvećem dijelu svoje istorije zemlje istočne Evrope bile su pljačkane, kolonizovane, okupirane i ugnjetavane na razne načine.

U razdobljima najvećeg društvenog i političkog ugnjetavanja umjetnost je često bila jedini način izražavanja koji je toj kulturi stajao na raspolaganju. U istočnoj Evropi ta uloga je tradicionalno pripadala filmskoj umjetnosti – „najvažnijoj umjetnosti”.

Dokaz za ovu tvrdnju lako je pronaći u vezi koja postoji između razdoblja političkih nemira i velikih dostignuća istočnoevropskog filma: na primjer, u Poljskoj između 1954. i 1963. godine; u Čehoslovačkoj od 1963. do 1968. godine; i, nešto bliže našem vremenu, u Sovjetskom Savezu između 1985. i 1991. godine. S padom Berlinskog zida 1989. i s raspadom Sovjetskog Saveza 1991. dolazi i do sloma komunizma u tom dijelu svijeta. Međutim, euforiju s kojom je pozdravljen dolazak slobode u zemlje Varšavskog pakta i u bivše sovjetske republike brzo je zamijenilo otrežnjavajuće saznanje da njihove privrede i njihove relativno male zemlje svaka za sebe nisu u stanju da podnesu viškove koje su proizvodile njihove industrije, a posebno njihove filmske industrije. Za vrijeme komunističke vlasti snimanje, distribucija i prikazivanje filmova bile su privilegovane aktivnosti koje je država dobro štitila od strane konkurencije. Čini se da u kapitalizmu „najvažnija umjetnost” istočne Evrope može uskoro postati najmanje važna – budući da film više nije instrument ideologije, politike ili iskazivanja nacionalnog identiteta, već samo još jedna roba koju treba prodati na otvorenom tržištu. U većini slučajeva, međutim, poslije decenije neizvjesnosti i nemira, odskora demokratske zemlje istočne Evrope donijele su zakone koji predviđaju djelimične subvencije za vrijedne projekte. Te subvencije, zajedno s ugovorima o koprodukciji s državnim televizijama i međunarodnim partnerima, omogućile su filmskim industrijama većine tih zemalja da opstanu, a zatim i da se razviju, mada u nešto manjem obimu.

Sovjetski Savez, čija se politička i vojna sila, sve do raspada države 1991, prijeteći nadvijala nad zemljama nakon Drugog svjetskog rata imao je izuzetno kvalitetnu kinematografiju. Prije toga je, međutim, bio žrtva još mračnije staljinističke represije nego njegovi sateliti. Filmska industrija je tokom rata izmještena u centralnu Aziju a najveći filmski studiji (Mosfilm, Lenfilm) i VGIK preseljeni su u Alma Atu u Kazahstanu. S ciljem da obodre narod, u njima su snimljeni ratni filmovi kao što su „Oborena Carica” (1942) i „Front” (1943) Sergeja i Georgija Vasiljeva, „Ona brani otadžbinu” (1943), u Sjedinjenim Državama pod distributerskim nazivom „No Greater Love” Fridriha Ermlera, „Boljšoj zemlja” (1944) Sergeja Gerasimova i, najznamenitiji, Ejzenštajnov „Ivan Grozni” – prvi (1945) i drugi dio (1946).

Regionalni studiji u drugim gradovima centralne Azije (Taškent, Ašhabad, Staljinabad) i južnog Kavkaza (Tbilisi, Baku i Jerevan) u to vrijeme stiču naročit značaj u produkciji dugometražnih filmova, dok dokumentaristi na frontu prave snimke za kompilacije moskovske produkcije. Premda je sovjetska kinematografija za vrijeme rata imala očigledno propagandne ciljeve, tadašnji filmovi bili su realističniji nego u bilo kom drugom periodu pod Staljinom.

Piše:

DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"