Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Stražar ubijen pa opljačkan * Skrivali organizatore „patriotskih” skupova * Podgorica žarište, 17 ljekara brine od 5.500 zaraženih * Dritanu prijetio Keljmendijev klan * Najviše preminulih u Sloveniji u jednom danu * Pričaju o revanšizmu, a godinama nezakonito smjenjivali * Nauka i prosvjeta
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorica MANS-a:
– Skupština ne može da krši bilo čija prava donošenjem političkih odluka koje favorizuju poslušnike vladajuće strukture i zato je ona od posebnog značaja za uspostavljanje vladavine prava.

Vic Dana :)

Razgovaraju muž i žena nakon ručka:
- Draga moja, gdje si pronašla ovaj odličan recept za pripremanje pečuraka?
- U jednom kriminalističkom romanu.


Kaže Mujo Hasi:
- Moj stariji sin potpuno liči na mene.
- To je zbog uticaja genetskog faktora!
- A, zašto onda mlađi liči na komšiju!
- E to ti je zbog uticaja sredine!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton FILMSKO PREISPITIVANJE: SOVJETSKI I BALTIČKI FILM 2
Mihail Gelovani u ulozi Staljina Staljin kao otjelotvorenje istorije Kombinacijom dokumentarnih zapisa i izmišljenih scena, u tim filmovima se prikazuje harizmatični Staljin, obično ga je igrao Mihail Gelovani, naočiti „dvojnik” koji je na tim ulogama izgradio karijeru, dok navodno izvršava Lenjinovu volju i predlaže niz petogodišnjih planova razvoja sovjetske privrede
Dan - novi portal
-Piše: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

Kako je istoričar Piter Kenez primijetio, ratne godine bile su „mala oaza slobode u istoriji filma Staljinovog doba”. Od 1934. nadalje vrhovni arbitar socijalističkog realizma bio je Andrej A. Ždanov (1896–1948), sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Sovjetskog Saveza (KPSS) i Staljinova produžena ruka u Politbirou. Danas se smatra da je Ždanov bio tvorac brojnih ideoloških elemenata staljinizma. Kao partijski šef nadležan za ideološka pitanja, Ždanov je imao zadatak da koriguje „zastranele” tendencije u sovjetskoj umjetnosti, što se u filmu naročito odnosilo na avangardnu tradiciju koju su uveli Vertov, Kulješov, Ejzenštajn, Pudovkin i Dovženko, na čijoj je diskreditaciji i uništenju sistematski radio.

Ždanov je 1946, u sklopu nacionalnog pokreta za „ponovno usaglašavanje u umjetnosti” (na kojem se tokom rata, naravno, manje insistiralo), izabrao liniju koja je zamalo zatrla sovjetsku filmsku industriju kao funkcionalnu djelatnost. Prvo je Centralni komitet izdao dekret kojim se zabranjuje prikazivanje četiri aktuelna filma a industrija je dobila oštro upozorenje da se preobrazi. Zatim je pokrenuta prilično providna antisemitska kampanja protiv „neutemeljenog kosmopolitizma” i „stranih uticaja” u umjetnosti, za čim su uslijedili direktni napadi u Pravdi na pojedine sineaste, poput Trauberga. Zbog takvih metoda zastrašivanja, između 1948. i 1952. snimljeno je svega nekoliko filmova. Centralni komitet je zahtijevao da u svima budu prisutne dvije teme: da je KPSS pokretačka snaga svih sovjetskih djelatnosti, u zemlji i inostranstvu; i da Staljin lično učestvuje u donošenju svih odluka značajnih za SSSR, kako ranije tako i u savremeno doba. Upravo je iz tog drugog zahtjeva proistekao osoben žanr takozvanih „umjetničkih dokumentaraca”, danas bismo ih nazvali „dokumentarnim dramama” – pseudoistorijske epike koja Staljina uzdiže kao najvećeg ideologa planera privrednog razvoja i vojnog stratega u poznatoj istoriji, ali istovremeno narodskog, prostosrdačnog i zaštitnički nastrojenog čovjeka. Herojski prikaz Staljina već je bio viđen u mnogim sovjetskim filmovima, ali u novim ostvarenjima on je bio bezmalo predstavljen kao Bog. Kombinacijom dokumentarnih zapisa i izmišljenih scena, u tim filmovima se prikazuje harizmatični Staljin, obično ga je igrao Mihail Gelovani, naočiti „dvojnik” koji je na tim ulogama izgradio karijeru, dok navodno izvršava Lenjinovu volju i predlaže niz petogodišnjih planova razvoja sovjetske privrede, „Zakletva” (1946), Mihaila Čiaurelija, lično naređuje genijalne vojne ofanzive „Treći udar” (1948), Igora Savčenka i Čiaurelijev „Pad Berlina” (1949), u distribuciju pušten 1950, brani svetu rusku zemlju „Staljingradska bitka”, (1949) Vladimira Petrova i guši antiboljševičku pobunu u Lenjingradu.

Kako Andre Bazen piše u knjizi „The Stalin Myth in Soviet Cinema” (1950), Staljinj je u tim filmovima bio „otjelotvorenje istorije... sveznajuć, nepogrešiv, neodoljiv...” Bio je to neobičan zaokret u odnosu na revolucionarnu kinematografiju koja je kategorički odbacivala konvenconalnu naraciju i pojedince kao junake. „Umjetnički dokumentarci”, od kojih je većina, savršeno paranoičnom cikličnošću, dobila Staljinovu nagradu za umjetničko dostignuće zapravo su bili sastavni dio sveobuhvatnije propagande koja je Staljina trebalo da predstavi kao mitsku ličnost u sovjetskoj politici i kulturi poslednjih godina njegove strahovlade. Da bi se ta odlika zaista utvrdila kao prioritet, Partija je 1951. saopštila da filmska industrija treba da proizvodi „samo remek-djela” koja će režirati isključivo „priznati majstori zanata”. Iz tog razloga je 1952. godišnja proizvodnja dostigla rekordno nizak nivo od svega pet filmova a novi kadrovi koji su diplomirali na VGIK-u više nisu imali pristup industriji, sovjetski sineasti kasnije su taj period nazivali „vremenom oskudice filmova”. Odmah nakon Staljinove smrti, 5. marta 1953, ideološki kriterijumi su popustili, te je 1954. u Sovjetskom Savezu proizvedeno četrdeset cjelovečernjih filmova. Međutim, proces destaljinizacije istinski je počeo tek kad se Nikita Hruščov (1894–1971), postavši prvi sekretar Centralnog komiteta, u čuvenom „tajnom govoru” na Dvadesetom kongresu Partije, februara 1956, odrekao Staljinovog bešćutnog despotizma.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"