Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Usvaja se pet zakona, ključna lustracija * Usvaja se pet zakona, ključna lustracija * Dali milion za varijabile pa im falila dva miliona za plate * Nemaju garanciju od 100.000 za vakcinu * Umro je Maradona * Predao se pa negirao zločin * Većinu stanova daju za 1.100 eura po kvadratu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloš Konatar, funkcioner URA:
– Ako se nešto desi Dritanu Abazoviću direktnu odgovornost snosiće Veselin Veljović i Uprava policije.

Vic Dana :)

Tone brod. Japanac uznemireno hoda i paniči, a Crnogorac mirno sjedi.
- Šta da radimo? - viče Japanac.
- Oca ti japanskog, vi biste samo nešto da radite!


Perici se nije išlo u školu pa je pozvao direktora škole i rekao mu:
- Dobar dan, moj sin ima temperaturu i danas neće doći u školu!
Direktor: - Ma dobro to nego sa kim razgovaram?
Perica: - Sa mojim tatom!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton FILMSKO PREISPITIVANJE: SOVJETSKI I BALTIČKI FILM 3
Nikita Hruščov Glavno geslo filma opreznost Socijalistički realizam, kao doktrina, ni tada ni kasnije nije zvanično ukinut, mada su ga se članovi Udruženja filmskih stvaralaca jednoglasno odrekli u junu 1990, uoči raspada sovjetske države. Samo je njegovo tumačenje bilo umjerenije nego prije
Dan - novi portal
-Piše: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

On je bivšeg šefa optužio za razne prestupe, od samouzdizanja do masovnih političkih ubistava, i oštro osudio to što je Staljin koristio film da bi širio „kult ličnosti”. Najveće iznenađenje izazvala je njegova tvrdnja da je Staljin, nakon dolaska na vlast, izgubio dodir sa stvarnošću u zemlji i da ju je upoznavao samo preko pseudorealističnih snimaka po narudžbini vlastite kulturne birokratije koja bi, ako slike ne bi pogodile njegov ukus, postala meta surovih čistki. Hruščov je čak izjavio da Staljin nije kročio ni u jedno selo još od 1928. i dodao: „O zemlji i poljoprivredi znao je samo iz filmova, a u njima je stvarno stanje dotjerivano i uljepšavano...” U mnogima je život u kolhozu prikazivan kao da se stolovi ugibaju pod težinom ćuretine i guščjeg mesa. Staljin je, po svemu sudeći, zaista u to vjerovao. Mora se, međutim, shvatiti da je javno diskreditovan bio Staljin, ali ne i Ždanov. Socijalistički realizam, kao doktrina, ni tada ni kasnije nije zvanično ukinut, mada su ga se članovi Udruženja filmskih stvaralaca jednoglasno odrekli u junu 1990, uoči raspada sovjetske države. Samo je njegovo tumačenje bilo umjerenije nego prije.

Fleksibilniji pristup umjetnosti u doba Hruščovljevog režima, makar u početku, doveo je do liberalizacije sovjetske filmske industrije koja je 1956. počela dosta dramatično. Te godine su prvi put poslije tridesetih počeli da se pojavljuju filmovi novijih generacija svršenih studenata VGIK-a, od kojih su se mnogi bavili savremenim temama. Najzapaženiji je bio Mihail Kalatozov s filmom „Lete ždralovi” (1957). Kada je Kalatozov za to ostvarenje dobio Gran pri u Kanu 1958, najavio je svijetu da je sovjetska kinematografija u izvjesnom smislu oživjela. Ali samo godinu dana ranije, sovjetski tenkovi su nemilosrdno pregazili mađarsku revoluciju. Nakon tog događaja, domaća kultura je zamrla. Adaptacije književnih djela izvjesno vrijeme bile su najsigurnije teme filmova, a krajem pedesetih bilo ih je prilično mnogo. Naročito su ih rado obrađivali reditelji starije generacije. Među njima su tri nastavka „Tihog Dona” (1957) Sergeja Gerasimova (1907–1985), po romanu Mihaila Šolohova, i adaptacija Čehovljevog djela „Dama sa psetancetom” (1960) Josifa Hejfica (1905–1995).

Hruščov, međutim, nije bio Staljin, pa je pod njegovom vlašću napredak u industriji nastavljen. Već 1958. godišnja produkcija dosegla je 115 dugometražnih filmova.

Od toga je trećina bila u boji, u sovjetskom filmu kolor-tehnika primjenjuje se od 1950. godine. Naredne 1959. ustanovljen je Međunarodni filmski festival u Moskvi, koji je redovno održavan svake druge godine.

I što je možda najvažnije, kinematografska produkcija je u periodu između 1955. i 1965. godine ili obnovljena ili punim plućima zaživjela u svim neruskim republikama. Odvažniji sovjetski filmski radnici u to vrijeme su nastavili da se bave društvenim komentarima. U tom smislu ističu se svjetski priznata „Balada o vojniku” (1958) Grigorija Čuhraja (1921–2001), film za koji je dobio nagrade u Kanu i San Francisku, i „Čisto nebo” (1961), „Neposlato pismo” (1960) i „Ja, Kuba” (1964), Kalatozova i Sergeja Urusevskog (1908–1974), fantastično dvoiposatno propagandno epsko djelo po Jevtušenkovom scenariju, koje je u Sjedinjenim Državama prvi put prikazano 1995, i najzapaženiji, „Zastava Iliča” (godina produkcije 1962) Marlena Hucijeva (r. 1925), koji je izazvao buru protesta u zvaničnim krugovima, te je u narednih osamnaest mjeseci morao da bude ponovo snimljen. Nova verzija dobila je naziv „Imam dvadeset godina” (prikazan 1964). Hruščov je u decembru 1962. saopštio da je liberalizam u umjetnosti otišao predaleko, uputivši oštre kritike na račun sovjetskog modernističkog slikarstva povodom postavke izložbe „Trideset godina likovne umjetnosti” u Moskvi. Uslijedili su partijski napadi na filmove „Devet dana jedne godine” (1962) i „Neposlato pismo”, čime je jasno stavljeno do znanja da se osnovne postavke socijalističkog realizma nisu izmijenile ni za jotu. Opreznost je postala geslo filmske industrije. Hruščov je u oktobru 1964. smijenjen s dužnosti nakon uspjele zavjere svojih zamjenika a u zemlji je nastupilo dvovlašće Leonida Brežnjeva (1906–1982) i Alekseja N. Kosigina (1904–1980), prvog sekretara Centralnog komiteta, odnosno predsjednika Savjeta ministara.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"