Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zakoni opet usvojeni, na potezu krnji Ustavni sud * Zakoni opet usvojeni, na potezu krnji Ustavni sud * Izviđaju Hrapovića zbog duga i vakcina * Protestuju jer iz Vlade ne odgovaraju * Ministri na sve strane traže vakcinu, Radulović pomoć EU * Ne ispituju tvrdnje o paravojnim formacijama * Budžetu prijeti šteta od 60 miliona dolara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Vukas Radonjić:
Pratimo medije i javne nastupe funkcionera i po službenoj dužnosti reagujemo kada ocijenimo da su u izvještavanjima i nastupima iznijeti ne samo osnovi sumnje, već i indicije da je učinjeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti.

Vic Dana :)

U zoološkom vrtu uginuo je slon, pored njega čuvar se rasplakao.
Direktor vrta mu prilazi pa ga tješi: „De, de, nemoj tako, i slonovi na žalost umiru…Tješite se da je ipak, dugo živio, nemojte plakati za njim. Zar ste ga toliko voljeli?”
Čuvar: „Ama, ne plačem ja što je on uginuo, nego što moram da iskopam toliku raku.”


​Kaže žena: Ja sam od svog muža napravila milionera.
Upitaše ženu: A šta je bio prije nego ste se vjenčali?
Ona odgovori: Milijarder!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton KOMUNISTIČKO OSVAJANJE VLASTI NA BALKANU 1944–1947 8
DR OLIVERA DRAGIŠIĆ Sovjetska kontrola podređenih partija Feljton smo priredili prema doktorskoj disertaciji dr Olivere Dragišić, naučne saradnice Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Kada se analizira karakter poslijeratne strukture vlasti, posebno na personalnom (kadrovskom) nivou, može se doći do zaključka da su i SSSR i Britanija temelje svoje buduće vlasti na Balkanu postavile tokom predratnog perioda. I SSSR i Britanija su sa balkanskim zemljama prije Drugog svjetskog rata „komunicirale” na zvaničnom i na nezvaničnom nivou. Jedan pravac je predstavljala zvanična diplomatija, u velikoj mjeri suzdržana i u potpunosti uklopljena u vladajuće standarde međunarodnih odnosa. Drugi pravac, koji je funkcionisao paralelno sa prvim, bio je ilegalan, agresivan, sa jasno naglašenim ambicijama o uspostavljanju vlasti nad ostatkom svijeta.

Zvanični odnosi između SSSR-a i Jugoslavije su na nivou misija bili uspostavljeni tek na ljeto 1940. godine. Prema istraživanjima Alekseja Timofejeva, dva predstavnika sovjetske misije su bila saradnici sovjetske vojne službe, dok su druga dvojica vjerovatno bili saradnici NKVD-a. Dio tih „zvaničnih predstavnika” se kasnije priključio sovjetskoj, Kornjejevljevoj misiji, koja je u Titov štab stigla na proljeće 1944. godine, čime su, u novim okolnostima, ti odnosi ponovo dobili dimenziju zvaničnog prisustva Sovjeta u Jugoslaviji.

Što se neformalne komunikacije tiče, središnja institucija koja je povezivala balkanski prostor sa partijskim vrhom u Moskvi, odnosno sa samim Staljinom, bila je Kominterna koja je formalno postojala sve do 1943. godine, kada je nastavila da radi pod kodiranim imenom Institut br. 100. Kominterna je finansirala i obučavala balkanske komuniste, pružajući i logističku podršku kadrovima školovanim u raznim partijskim školama u Moskvi.

Poslije formalnog ukidanja Kominterne, Tito je kontakt sa Staljinom održavao putem prepiske sa Dimitrovim, što je bio tek jedan od načina da Staljin bude upućen u balkanska zbivanja. Tokom rata je Moskva uspostavila radio-veze sa svim istočnoevropskim partijama, koje, uz nekoliko izuzetaka, međusobno nijesu imale kontakte. Na taj način je bila uspostavljena buduća radijalna struktura SSSR-a, odnosno Istočnog bloka. Odnos SSSR-a prema istočnoevropskim zemljama proistekao je iz odnosa KPSS-a prema istočnoevropskim komunističkim partijama. Sistem relacija je bio podređen centralnom komitetu KPSS-a i njegova funkcija je bila kontrola manjih, podređenih partija. Drugi vid kontrole se odvijao tako što su elitni kadrovi lokalnih komunističkih partija na Staljinov poziv odlazili u Moskvu, gdje bi se najprije susretali sa Dimitrovim, potom sa Molotovim i na kraju sa Staljinom.

Kontrolno-obavještajna praksa SSSR-a bila je vršena kroz nekoliko kanala. U RKKA (Crvena armija radnika i seljaka) je postojala vojna obavještajna služba (RU), u NKVD-u (Narodni komesarijat unutrašnjih poslova) je bila organizovana civilna obavještajna služba (Peta, kasnije Prva uprava) i u okviru Kominterne je postojala obavještajna mreža (OMS IKKI). U Jugoslaviji je, prema saznanjima Alekseja Timofejeva, na čelu Kominternine mreže bio Josip Kopinič, na čelu vojne službe Mustafa Golubić, dok još uvijek nije poznato ko je bio na čelu službe NKVD-a. Tito je, pored ostalog, koncentrisao moć u svoje ruke zahvaljujući tome što je iz Jugoslavije tokom rata eliminisao važne predstavnike sovjetske vojne službe – Mustafu Golubića i Ivana Srebrnjaka. I Kopiničev prestiž je bio ugrožen poslije „slučaja Kerestinec”, kada je, bježeći iz tog hrvatskog logora, nastradalo stotinak elitnih partijskih kadrova, što se smatralo Kopiničevim propustom. Od tada je Kopinič bio „tehničko osoblje Kominterne” sa zadatkom održavanja jedne od tri radio-stanice koje je poslije 1943. godine SSSR imao na teritoriji Jugoslavije.

Pored KPSS-a, u međuratnom periodu najsnažniji uticaj na jugoslovensku partiju imala je bugarska komunistička partija. Svoj uticaj bugarska partija nije sprovodila direktno, već posredno, preko Kominterne i Balkanske komunističke federacije koja je bila osnovana 1920. godine pod rukovodećom ulogom Bugarske komunističke partije.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"