Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
* * * * * *
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-10-2014

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Vraća se Perica kući i kaže mami:
- Mama, dobio sam pet iz srpski!
- A majka ga upita:
- Na šta sine?
- Na padeži.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2018-08-13 UPRAVA ZA SPREČAVANJE PRANJA NOVCA OBRADILA VELIKI BROJ SUMNJIVIH TRANSAKCIJA SA OFŠOR DESTINACIJA
Katnić ne kontroliše  milione iz Paname, Sejšela i Maršala Najviše sumnjivih transakcija koje su obrađivali službenici USPNFT, a čiji iznosi se mjere milionima, realizovano je sa ofšor destinacija – Britanskih Djevičanskih ostrva (BVI), Sejšela, Paname i Maršalskih Ostrva. SDT je, po informacijama USPNFT, ka nadležnom sudu u prošloj godini procesuiralo samo slučaj državljana Crne Gore i Makedonije
Dan - novi portal
Uprava za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (USPNFT) obradila je tokom prošle godine veliki broj sumnjivih transakcija sa ofšor destinacija. Uprkos tome, nema podataka da je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) procesuiralo ijedan takav predmet ka crnogorskim sudovima.
To se može vidjeti u izvještaju Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma za 2017. godinu, koji je dostavljen Vladi Crne Gore.
Najviše sumnjivih transakcija koje su obrađivali službenici USPNFT, a čiji iznosi se mjere milionima, realizovano je sa ofšor destinacija – Britanskih Djevičanskih ostrva (BVI), Sejšela, Paname, Maršalskih Ostrva…
Interesantno je da je SDT, na čijem je čelu glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, po informacijama USPNFT, ka nadležnom sudu u prošloj godini procesuiralo samo slučaj državljana Crne Gore i Makedonije koji su počinili krivična djela utaja poreza i pranje novca tako što su izdavali lažne fakture za usluge moleraja, zidanja i druge poslove. Taj slučaj nije imao vezu sa transakcijama sa ofšor destinacija.
– Tokom 2017. godine, Uprava je znatno povećala broj podnijetih inicijativa, tj. obavještenja upućenih drugim nadležnim organima koja ukazuju na sumnju u pranje novca ili finansiranje terorizma, odnosno na druga krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti. Možemo konstatovati da je tome doprinijela i činjenica povećanja kako broja, tako i kvaliteta prijava sumnjivih transakcija/sumnjivih poslovanja koja su dostavljana Upravi od strane obveznika, prije svega od strane poslovnih banaka u Crnoj Gori, ali i inicijativama Uprave nastalim kao rezultat svakodnevne obrade baze podataka – piše u izvještaju USPNFT.
Istakli su da drugim organima prosleđuju veliki broj inicijalnih obavještenja – praćenih analizom finansijskih podataka, kao finansijsko-obavještajni organ.
– S tim u vezi, u 2017. godini upućene su 103 informacije nadležnim državnim organima po osnovu prijavljenih sumnjivih transakcija, što predstavlja rast od 60 odsto u odnosu na 2016. godinu, kada su upućene 64 informacije. Najveći broj prijava sumnjivih transakcija/sumnjivih poslovanja ili klijenata dolazi od poslovnih banaka – piše u izvještaju.
Ističu da su uočili i nove tipologije pranja novca.
– Korišćenja sistema za igre na sreću u svrhe pravdanja porijekla novca, zatim onlajn posredovanje u prometu nekretnina i vozila, sklapanje ugovora o fiducijarnim zajmovima neodređene ročnosti i namjene pozajmljenih sredstava itd. Analize Uprave ukazuju na sumnju da glavni izvor nelegalno stečenih sredstava koja se pokušavaju „oprati” potiče iz internet prevara, trgovina finansijskim instrumentima (razne platforme za trgovanje, binarnim opcijama, valutama itd.) trgovine narkoticima, prometa nekretninama – navodi se u izvještaju.
Analiza prijavljenih sumnjivih transakcija koje je Uprava obrađivala tokom 2017. godine ukazuje na to da najveći dio sredstava koja se plasiraju kroz različite forme potiču sa ofšor destinacija: Britanska Djevičanska ostrva, Sejšeli, Panama, Maršalska ostrva i dr.
–Prilikom razmjene podataka sa stranim finansijsko-obavještajnim službama uočena je promjena u trendovima pranja novca, odnosno primjetan je porast slučajeva zloupotrebe novih tehnologija i interneta u svrhe pranja novca, prvenstveno trgovanje kriptovalutom (npr. bitkoin) i trgovina na tržištu stranih valuta (FOREKS trgovina). Pojava ovih novih trendova u velikoj mjeri usložnjava pristup i način bavljenja ovom problematikom na međunarodnom planu, a zahtijeva i kontinuirano usavršavanje i unapređenje sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao i neprekidnu i efikasnu saradnju svih aktera sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, kako na nacionalnom, tako i na regionalnom i međunarodnom nivou – piše u izvještaju.
Vl.O.

Zaposleni odlaze zbog malih plata
U Upravi za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma sistematizovano je ukupno 38 radnih mjesta, od kojih je popunjeno 31.
– Na redovnom radu tokom 2017. godine bilo je svega 26 službenika, s obzirom da je značajan broj službenica, raspoređen na poslovima iz osnovne djelatnosti bio na trudničko-porodiljskom odsustvu. Osipanje stručnog kadra iz ovog organa, odnosno prelazak službenika u sektore sa znatno većim zaradama, nastavljeno je i u 2017. godini. S tim u vezi, značajno je napomenuti da je ovaj organ u poslednjih nekoliko godina napustilo u prosjeku po troje službenika godišnje, što predstavlja značajan broj ako se ima u vidu da su to uglavnom kadrovi koji su bili raspoređeni na poslovima iz osnovne djelatnosti, a osnovni razlog odlaska iz ovog organa bile su upravo niske zarade – navodi se u izvještaju.

Sumnjaju da migranti finansiraju terorizam
U izvještaju Uprave za sprečavanje pranja novca pominju se i sumnjive transakcije migranata.
– Kada je u pitanju sumnja u finansiranje terorizma, zbog još uvijek aktuelne migrantske krize u okruženju, koja je dobrim dijelom zaobišla Crnu Goru, mada ne i u potpunosti, i u budućem periodu treba posvetiti veliku pažnju praćenju transakcija koja ta lica (migranti) vrše prilikom prelaska teritorije Crne Gore – piše u izvještaju.
Dodali su da prate i druge sisteme transfera novca.
– S obzirom na mogućnost terorističkih aktivnosti i finansiranja istih (uključujući i trgovinu ljudima i krijumčarenje, na šta je ukazao posljednji slučaj iz Budve, gdje je privedeno jedno lice iz okruženja pod sumnjom da je organizovalo krijumčarenje migranata preko Crne Gore za Italiju, preko Jadranskog mora) pored praćenja transakcija putem bankarskog sektora, praćene su i transakcije sumnjivih lica realizovane putem sistema Western Union – navodi se u izvještaju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

  • Hronika
    Ranije - Hronika
  • Naslovna
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"