Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada potvrdila zabranu, ministar policije negirao * EU da se uključi u rad odbora * Trojica zatvorenika pretukla cimera * Strahuju od poplava zbog uništavanja Tare * Vlada potvrdila zabranu, ministar policije negirao * Dikinson počasni građanin Sarajeva * Neobjavljene pjesme Džordža Majkla
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Matija Bećković, književnik:
– Da li se zabrana ulaska u Crnu Goru odnosi na mene živog ili mrtvog, s obzirom na to da imam namjeru kad umrem da živim u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Najlakši način da udvostručite svoj novac je da ga presavijete i vratite u džep.

„Doktore, ja sam došao na operaciju krajnika, a vi ste mi izvadili i slijepo crijevo?!”
„Da, istina je. Kolege su mi toliko aplaudirali poslije prve operacije, pa sam morao nešto izvesti na bis.”


Dolazi muž kući i kaže ženi: „Kupio sam ti tablete za glavobolju.”
„Što će mi? Pa, ne boli me glava.”
„Tu sam te čekao… Skidaj se!”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2020-07-11 EVROPSKA KOMISIJA U IZVJEŠTAJU O VIZNOJ LIBERALIZACIJI KRITIKOVALA CRNOGORSKU VLAST
Glavni problemi šverc droge i pranje novca Kako se navodi u izvještaju koji je juče objavljen, Crna Gora se doživljava kao platforma za šverc cigareta, a glavna kriminalna aktivnost crnogorskih grupa je šverc droge i pokreće druge bezbjednosne izazove
Dan - novi portal
Trgovina drogom je glavna kriminalna aktivnost crnogorskih grupa organizovanog kriminala i pokreće druge bezbjednosne izazove. Crnogorske organizovane kriminalne grupe koje se bave drogom i trgovinom ljudima uglavnom funkcionišu van zemlje, istaknuto je u izvještaju Evropske komisije (EK) o ispunjenju uslova za viznu liberalizaciju u vezi sa Šengen zonom. Zaključak izvještaja je da Crna Gora radi na ispunjenju uslova za bezvizni režim sa EU, ali da su potrebni dalji napori na jačanju vladavine prava. Od 2009. godine, putovanje u Šengen zonu odvija se bez viza, ali i dalje postoje uslovi koje treba ispuniti da bi takav sistem mogao da opstane.

Kako se navodi u izvještaju koji je juče objavljen, Crna Gora se takođe doživljava kao platforma za šverc cigareta.

– Crna Gora je poboljšala svoju međunarodnu saradnju u borbi protiv organizovanog kriminala, što je dovelo do uspješnih operacija protiv crnogorskih kriminalnih grupa, u zemlji i inostranstvu. Zaplijenjene su velike količine droge i istaknuti članovi kriminalnih grupa uhapšeni su tokom 2019. godine. Što se tiče krijumčarenja cigareta, saradnja je poboljšana sa članicama EU, carinama i Evropskom kancelarijom za za borbu protiv prevare (OLAF). Uz to, tri istrage velikog obima o krijumčarenju cigareta su pokrenute – istaknuto je u izvještaju.

Navodi se da uprkos povećanim naporima u vezi s tim, 2019. godine nije bilo sudskih presuda u ovoj oblasti, broj slučajeva je još uvijek nedovoljan, imajući u vidu procijenjeni nivo šverca duvana iz Crne Gore u inostranstvo.

Objašnjava se da Crna Gora takođe učestvuje u nekoliko operativnih akcija sa evropskim institucijama u ostalim oblastima, koje se odnose na trgovinu drogom, seksualnu eksploataciju djece, olakšavanje ilegalne imigracije i organizovani imovinski kriminal.

– Korupcija izaziva posebnu zabrinutost. Dok se sada pokreću finansijske istrage u ranijim fazama istražnog procesa češće nego ranije, još se ne pokreću sistematski u svim slučajevima korupcije. I dalje postoje zabrinutosti u pogledu malog broja osuđujućih presuda, i za široku upotrebu sporazuma o priznanju krivnje, što vodi do blage politike izricanja kazne – navodi se u izvještaju EK.

Crnoj Gori je preporučeno da nastavi da radi na sprečavanju i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou, uključujući i kroz oduzimanje imovinske koristi i zamrzavanje imovine i preduzimanje mjera za ograničavanje upotreba sporazuma o priznanju krivice, sem u izuzetnim slučajevima. Neophodno je, kako se navodi, ojačati kapacitet policije, tužilaštva i sudova za istragu, uz krivično gonjenje i presuđivanje slučajeva pranja novca u skladu najboljom praksom EU članica.

Ističe se da, uprkos izvjesnom napretku, rezultate u oblasti zamrzavanja i oduzimanja imovine treba ojačati.

– Crna Gora je drugu godinu zaredom izmijenila (u decembru 2019. godine) svoj zakon o prevenciji pranja novca i finansiranja terorizma, kako bi se odrazile promjene na polju institucionalne postavke obavještajne jedinice. Izmjene i dopune imaju za cilj osiguranje poštovanja preporuka svjetske G20 grupe za sprečavanje pranja novca (FATF), posebno kroz obezbjeđivanje nezavisnosti i operativne autonomije finansijske obavještajne jedinice, uprkos tome što je jedinica sada administrativno odjeljenje policije. U maju 2020. godine, tijelo Savjeta Evrope, Monival, zvanično je uklonio Crnu Goru iz procesa monitoringa, smatrajući da je zemlja preduzela dovoljno koraka da otkloni nedostatke koji su identifikovani 2015. godine. Zakon o međunarodnim restriktivnim mjerama tek treba da bude izmijenjen da bi se uskladio sa pravnom tekovinom EU. Prvobitna evidencija o pranju novca bila je stvarana kroz jačanje administrativnih kapaciteta, odražavajući jači fokus i povećanje kapaciteta za sprovođenje zakona u ovoj oblasti. Međutim, broj pravosnažnih presuda i konfiskacija imovine u slučajevima pranja novca i dalje je mali – ukazala je Evropska komisija.

M.V.


Potrebni mjerljivi rezultati
Kako se navodi u izvještaj EK, dobar napredak je ostvaren u sprovođenju koraka za suočavanje sa izazovima migracije.
– Uprkos padu stope povratka, dobra saradnja na polju readmisije nastavljena je i trebalo bi da bude održavana kao i saradnja sa EU i državama članicama o migraciji i bezbjednosti. Istovremeno, potrebni su dodatni napori da se osigura poboljšanje održivosti rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije – piše u izvještaju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"