Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vučićevom poslaniku dali 1,5 miliona eura kredita * Đikanović na Milovom fakultetu zaradio 3.700 * Nova većina sjutra smjenjuje Jokića * Iz Ćehotine izvadili tonu mrtve ribe * "Furija" nepremostiva prepreka, za bronzu sa Britanijom * Poznato šest finalista * Srpski generali i oficiri na kosovskim optužnicama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mladen Bojanić, bivši predsjednički kandidat:
– Tužilaštvo je još jednom pokazalo da radi u interesu Mila Đukanovića.

Vic Dana :)

Fata dolazi kući naveče, a Mujo ljut čeka u kuhinji večeru, pa je odmah s vrata napadne:
- A đe s’ ti dosad, bona?
Fata digne nos:
- U salonu ljepote, bolan!
Mujo je pogleda:
- I šta, opet ne radi?

- Zašto plavuša stoji pred ogledalom zatvorenih očiju?
- Da vidi kako izgleda kad spava...

Sretne Mujo Hasa:
- Priča se da si se oženio?
- Da, oženio sam se.
- A zašto? - Pa nije mi se sviđala hrana u menzama.
- I? Sada?
- Sada mi se sviđa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura INTERVJU:NINA PEROVIĆ, KOMPOZITORKA
Nina Perović „Pogledi” su omaž Kotoru Kompozicija „Pogledi” napisana je za tri soprana, gudački orkestar i elektroniku. Djelo predstavlja omaž Kotoru, čija me je stilska raznovrsnost navela da na gotovo bajkovit način pristupim tumačenju duha grada, te izboru muzičkog materijala – kaže Perovićeva u intervjuu za „Dan”
Dan - novi portal
Na svečanom otvaranju XVIII KotorArt Don Brankovih dana muzike, 13. jula na Trgu ispred Katedrale Sv. Tripuna, premijerno će biti izvedena kompozicija „Pogledi” istaknute crnogorske kompozitorke mlađe generacije, Nine Perović, nastale kao porudžbina Festivala, a povodom upisivanja Kotora u Listu svjetske baštine UNESCO-a poslije strašnog zemljotresa koji je zadesio Crnu Goru 1979. godine.

– Kompozicija „Pogledi” napisana je za tri soprana, gudački orkestar i elektroniku. Djelo predstavlja omaž Kotoru, čija me je stilska raznovrsnost navela da na gotovo bajkovit način pristupim tumačenju duha grada, te izboru muzičkog materijala – kaže Perovićeva u intervjuu za „Dan”.

˘ Šta čini tekstualnu osnovu djela?

– Tekstualnu osnovu djela čine renesansni stihovi Ivana Bolice („Opis zaljeva i grada Kotora”), zbirka pjesama „Marinizmi” Slobodana Tišme, kao i tekstovi nekoliko narodnih pjesama. Ovo sam pokušala spojiti u jednu cjelinu kroz jedinstven pristup muzičkom materijalu, koji je u vezi sa naslovom kompozicije.

˘ Na koji način?

– Ortogonalna projekcija, kao jedan od načina predstavljanja predmeta, dijelova, objekata, predstavlja tri slike (ili tri pogleda) koje definišu predmet. Razmišljajući o arhitekturi starog grada Kotora (iako se ortogonalni sistem ukrštanja ulica može naslutiti samo u jednom dijelu starog grada), ovaj sistem predstavljanja „pogleda” predmeta sam pokušala primijeniti na dramaturškom planu nekoliko muzičkih motiva. Na više načina u kompoziciji sam pokušala ostvariti i ritmičko pulsiranje koje bi se moglo vezati za talasanje mora, dok je dramaturško oblikovanje govora sa karakterističnim kotorskim akcentom unijelo u sve jednu dozu humora, koji doprinosi da ovo mnoštvo materijala gubi na pojedinačnom značaju i smislu i postaje dio cjeline.

˘ Uspješno sarađujete sa KotorArt Don Brankovim danima muzike, i ovo je četvrti put da pišete djelo kao porudžbinu Festivala...

– Tako je. Već nekoliko godina unazad prvi dio godine ispunjen je radom i pripremom djela za Festival KotorArt. Brojne teme, različiti izvođači, kao i izvođački sastavi, te sam koncept, iz godine u godinu predstavljaju novi izazov.

˘ Vaša kompozicija „Kosara” je, takođe, porudžbina, a uključeni ste i u međunarodni tim kompozitora pri realizaciji porudžbine za Kinu. Da li je teško stvarati po porudžbini, pisati na „zadatu” temu, u ograničenom vremenskom roku? Ili je privilegija?

– Da, izvođenje „Kosare” kao porudžbine Crnogorskog simfonijskog orkestra u sklopu projekta „Music Up Close Network” je zaista velika privilegija, koju izuzetno mali broj autora savremene klasične muzike ima priliku da iskusi. Porudžbina kompozicije za pekinški kamerni orkestar je takođe nešto na čemu već duže vremena radim. Mislim da je samo velika privilegija stvarati djelo takvim povodom, a ograničenost vremenskog roka poželjan pokretač stvaralačke energije.

˘ Spomenuli ste da radite na kompoziciji za pekinški kamerni orkestar. O kakvom projektu je riječ?

– U pitanju je saradnja koju je obezbijedilo Ministarstvo kulture Crne Gore i nadam se da će sljedeća posjeta Kini biti povodom izvođenja kompozicije pisane za „The Forbidden City Chamber Orchestra” iz Pekinga. U junu prošle godine sam provela 20 dana u Kini i obišla različite krajeve, od Šangaja, preko Jangdžoua, Sudžoua, Hangdžoua, unutrašnje Mogolije do Pekinga, kako bih sa timom kompozitora iz Centralne i Istočne Evrope upoznala kineski muzički folklor, izuzetno široku paletu stilova, kao i novih muzičkih zvukova poput „overtone singing”, brojnih instrumenata, orkestara.

˘ Kompozicija „Kosara” je napisana u okviru postdoktorskih studija u Gracu. Koje su prednosti ovog nivoa studiranja?

– Postdiplomsko usavršavanje je sigurno najljepši vid studiranja, kada sagledavate kakva je privilegija biti student i priželjkujete da se u tom procesu ne zaustavljate. Takođe, na tom nivou studiranja, upoznajući različite estetike ne može da dođe do toga da mijenjate vašu, koju ste kao zreo stvaralac djelimično uobličili ili postavili neku osnovu za razvoj i dalje sazrijevanje. Može da dođe samo do nadogradnje koja bar privremeno zadovoljava neiscrpnu potrebu za otkrivanjem novog.

˘ Često učestvujete u izvođenju svojih kompozicija i aktivni ste učesnik od početka stvaranja djela do krajnjeg uobličavanja muzike. Koliko je direktna komunikacija kompozitora sa muzičarima presudna za dobro razumijevanje i oživljavanje muzike?

– Komunikacija nije presudna, ali može da bude od velikog značaja. Jedna ili dvije riječi koje najčešće stoje kao opis karaktera određenog muzičkog odlomka ne mogu da budu isto što i detaljno objašnjenje kompozitora. U toj komunikaciji jednako su važni doživljaj i razmijevanje interpretatora, da bi i iz tog odnosa (interpretator-kompozitor) takođe moglo da nastane nešto što bi bilo važno za „oživljavanje” muzike.

˘ Pored „klasičnog” komponovanja, pišete i muziku za multimedijalne projekte, dječje pjesme, harmonizujete knjige za solfeđo... Šta su sljedeće stvari koje biste željeli da radite?

– Takav vid saradnje mi pričinjava veliko zadovoljstvo. Pored komponovanja klasične muzike u posljednjih par godina stekla sam iskustvo u radu sa muzikom za pozorište. Tri predstave Arpada Šilinga („Dokle pogled seže”, „Kučka” i „Pansion Eden”), kao i „Malo o duši” Varje Đukić, te predstava za djecu „Surogat” Mirka Radonjića, na sjajan način su me uvele u proces nastajanja predstave, u kom zaista uživam, i u okviru kog sam imala priliku doći do nekih novih saznanja o funkcionisanju muzičkog materijala u drugačijim okolnostima. Vjerujem da će se ova praksa nastaviti i da će biti prilike i da pišem muziku za film.

N.Đačić




Njene kompozicije izvođene širom Evrope
Nina Perović završila je osnovne i specijalističke studije kompozicije na Muzičkoj akademiji na Cetinju, u klasi prof. Žarka Mirkovića, a doktorske studije kompozicije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Srđana Hofmana. Uporedo, završila je i osnovne i specijalističke studije klavira, u klasi prof. Aleksandra Serdara, odnosno Vladimira Bočkarjova. Zahvaljujući stipendiji Basileus, nastavila je studije kompozicije na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, u klasi prof. Uroša Rojka, gdje je stekla master zvanje. Usavršavala se na brojnim kursevima u inostranstvu, kod profesora Klausa Langa, Petera Ablingera, Vinka Globokara, Najdžela Ozborna, Iva Medeka i dr. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, ukljućujući „Kompositions-Preis gestiftet vom Soziale und Kulturelle Einrichtungen”, za kompoziciju „Gusle” na 21. Međunarodnoj ljetnjoj akademiji Prag – Beč – Budimpešta, 2011. godine. Njene kompozicije izvođene su u Austriji, Italiji, Sloveniji, Njemačkoj, Mađarskoj, Švajcarskoj, Albaniji, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, i u Crnoj Gori. Angažovana je na Muzičkoj akademiji na Cetinju kao saradnik u nastavi.



”Tekstualnu osnovu djela čine renesansni stihovi Ivana Bolice („Opis zaljeva i grada Kotora”), zbirka pjesama „Marinizmi” Slobodana Tišme, kao i tekstovi nekoliko narodnih pjesama

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"