Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kašćelanu uzeli sve, ostala mu samo porodična kuća * Umjesto priznanja ponudio stan * Sakrili 115, nezakonito podijelili 12 miliona * Prodaja novina dozvoljena i nedjeljom * Pravosuđe mora biti nezavisno od politike * Totalna nemoć! * Carević poništio protokol sa sumnjivom firmom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
VLADIMIR JOKOVIĆ, PREDSJEDNIK SNP-a:
Iz biračkog spiska treba izbrisati 50.000 fantom birača.

Vic Dana :)

Pita sin svog oca Piroćanca:
– Tata, možeš li da mi daš 300 dinara? A stari Piroćanac će:
– Šta si rekao, 200 dinara? Šta će ti 100 dinara?!

Šta je najveći prirodni fenomen?
– Žensko oko! Zašto?
– Sa deset metara vidi plavu dlaku na svijetlom sakou, a sa pola metra ne vidi okvir od garažnih vrata!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2019-10-14 SA NAUČNOG SKUPA O STVARALAŠTVU PROFESORA DR RADMILA MAROJEVIĆA
Učesnici naučnog skupa sa prof. dr Marojevićem (u sredini) Dao nemjerljiv doprinos obnovi srpske filologije i duhovnosti Marojevićeva naučna i nacionalna djelatnost predstavlja izuzetan doprinos obnovi srpske filologije, ali i ukupne srpske nacionalne svijesti i duhovnosti, i srpske kulture u cjelini, kazao je doc. dr Budimir Aleksić
Dan - novi portal
Povodom 70 godina života i 45 godina naučnog rada prof. dr Radmila Marojevića, Institut za srpsku kulturu iz Nikšića organizovao je naučni skup o njegovom stvaralaštvu. Kako je istaknuto, profesor Marojević je jedan od najznačajnijih živih srpskih lingvista, vodeći savremeni njegošolog, redovni profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, profesor emeritus Panevropskog univerziteta „Apeiron” u Banjoj Luci i redovni član Međunarodne slovenske akademije nauka i umjetnosti sa sjedištem u Moskvi.
Doc. dr Budimir Aleksić naveo je da je Marojević najzaslužniji srpski filolog danas za afirmaciju srbistike. Njegovom knjigom „Ćirilica na raskršću vekova” iz 1991. godine otpočelo je obnavljanje srbistike, kazao je Aleksić. On je dodao da svojevrsnu hroniku borbe za uspostavljanje srbistike predstavlja i Marojevićeva knjiga „Novi rat za srpski jezik i pravopis”.
– Pitanjem obnove srbistike i određenja etničkih granica srpskog jezika Marojević se pozabavio i u programskom tekstu objavljenom u prvom broju časopisa `Srpski jezik` 1996. godine, pod naslovom „Srpski jezik u porodici slovenskih jezika” – naveo je on.
Ovaj časopis pokrenuo je Marojević sa grupom profesora beogradskog Filološkog fakulteta. Marojević potom učestvuje u osnivanju „Pokreta za obnovu srbistike” 1997, a godinu kasnije izašao je prvi broj časopisa „Srbistika/Serbica (glasila Pokreta za obnovu srbistike)” u čijem je savjetu bio i Marojević. Iste godine, podsjetio je Aleksić, objavljeno je i „Slovo o srpskom jeziku”, najznačajniji dokument u srpskoj filologiji od Vuka Karadžića do danas. Marojevićevim zalaganjem školske 1998/1999. godine obnovljena je Katedra za srbistiku, na njegov predlog 1998. godine donesen je Statut te univerzitetske jedinice, čijim članom 19 prvi put je konstitusan jedinstveni Odsjek za srpski jezik i književnost (Odsjek za srbistiku), u čijem sastavu je bilo osam studijskih grupa, koje su nove vlasti tadašnje Srbije naredne godine ukinule.
– Značaj doprinosa profesora Marojevića za obnovu i afirmaciju srbistike nemjerljiv, ali on se ne ograničava samo na srbistiku. Marojevićeva naučna i nacionalna djelatnost predstavlja izuzetan doprinos obnovi srpske filologije, ali i ukupne srpske nacionalne svijesti i duhovnosti, i srpske kulture u cjelini. Na kraju, svakako, treba kazati i da je, pored Marojevića, najznačajniji trud na obnovi srbistike učinio univerzitetski profesor iz Novog Sada – književni istoričar i teoretičar dr Petar Milosavljević – rekao je Aleksić.
Kritička izdanja tri Njegoševa djela, smatra prof. dr Draga Bojović, predstavljaju poduhvat od kapitalnog značaja, što za Njegoševo djelo, što za tumačenja i književne, i lingvističke prirode kao i i tumačenje iz ugla bilo koje oblasti.
– Ova kritička izdanja su svojevrsna enciklopedija o stvaralaštvu najvećeg pjesnika srpskog jezika. I zaista svako dalje istraživanje Njegoševa jezika neće biti isto kao prije, istakla je ona.
Prof. dr Miroslav Doderović izlagao je na temu „Istorijsko-geografski aspekt u kritičkom izdanju `Gorskog vijenca`”, a prof. dr Drago Perović na temu „Filosofski aspekti u kritičkom izdanju `Luče mikrokozma`”.
B.B.




Uskoro kritičko izdanje „Šćepana Malog”
Dr Nikola Marojević u referatu „Osnovno izdanje Njegoševe Trilogije” posebno je istakao osnovno izdanje „Luče mikrokozma”, „Gorskog vijenca” i „Šćepana Malog”, u izdanju Eparhije budimljansko-nikšićke, a u redakciji profesora Marojevića, koja je izišla prošle godine. Kako je rekao, u pogovorima svakog dijela Trilogije navedene su sve specifičnosti originalnog teksta, ne ulazeći u dublju tekstološku analizu, koju je inače autor obavio u izdanjima sa komentarima.
– Kritička izdanja `Gorskog vijenca` i `Luče mikrokozma` su odavno postala nezaobilazna u svakom ozbiljnijem bavljenju Njegošem, a uskoro se očekuje kritičko izdanje sa komentarima `Šćepana Malog` – rekao je dr Marojević.


Autentično tumačenje i razumijevanje Njegoševog djela
Prof. dr Jelica Stojanović izlagala je na temu „Refleksi jata u kritičkim izdanjima Njegoševih djela” ističući da kritička i tekstološka izdanja „Gorskog vijenca” i „Luče mikrokozma” i Bilježnice, sa redakcijom i komentarima profesora Marojevića predstavljaju najcjelovitije i najkompleksije pristupe Njegoševom djelu u ovom domenu.
– Autentično čitanje, prenošenje, tumačenje i razumijevanje Njegoševog djela uvijek je predstavljalo problem i izazov. Profesor Marojević, ovim svojim publikacijama, rasvjetljava mnoga „tamna mjesta”, minucioznom i detaljnom analizom svih segmenata, tumačeći najkomplikovanije i najmanje jasne segmente, ulazi u suštinske probleme, pojašnjavajući ih i rješavajući, navela je između ostalog Stojanović.



”Marojevićeva naučna i nacionalna djelatnost predstavlja izuzetan doprinos obnovi srpske nacionalne svijesti i kulture u cjelini



.








Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"