Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kćerki stan, Bemaksu posao od 15 miliona eura * Iz nehata ubio druga u lovu * Za kiriju u „Hiltonu” država plaća 58.000 * Optužio vještaka da mu je podmetnuo dokaze * Ako niste montirali, recite ko vam je dao snimak * Zakon o vladi uslov za fer i slobodne izbore * Od giganta ostao spomenik
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Tanja Fajon, poslanik u Evropskom parlamentu:
– Nije dobro mijenjati pravila za članstvo u EU kad je zemlja već duboko u pregovorima.

Vic Dana :)

Pita pacijent na operacionom stolu hirurga:
- Doktore, zar će stvarno student da me operiše kao svoj diplomski rad?
- Da, ništa ne brinite, ja ću gledati kako radi.
- A šta ako pogriješi i operacija ne uspije?
- U tom slučaju nema šanse da položi!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura U TOKU JE REVIZIJA KAMENIH ULOMAKA IZ FONDA ISTORIJSKOG MUZEJA KOTORA U OSNIVANJU
Komisija za reviziju kamenih ulomaka Popis svjedoka prošlosti od antike do baroka Od crkve do crkve, od trga do zida, grbovi i kameni fragmenti iz bogate istorije Kotora, vjekovima traže „smještaj”
Dan - novi portal
Ekipa zaposlenih u OJU „Muzeji” Kotor radi reviziju eksponata iz nekoliko zbirki Istorijskog muzeja Kotora u osnivanju, kome pripadaju Crkva Svetog Pavla i Crkva Sv. Mihaila – Lapidarijum. U uskom prolazu uz južni zid Crkve Sv. Mihaila nedavno su, dok se tlo još smirivalo od nedavnog zemljotresa, obavljali popis, mjerenje, fotografisanje kamenih grbova i ulomaka, provjeravali u kojoj su mjeri očuvani, uz podatke o porijeklu, i kom periodu pripadaju. Svaki predmet ima svoju fasciklu, a podatke obrađuju konzervator i dokumentarista. Komisija za reviziju u sastavu: arheolog Gojko Andrijašević, konzervatorka-restauratorka mr Maja Uskoković, dokumentaristkinja mr Jelena Čečur, istoričarka mr Jelena Radonjić, tehnička lica: Andrija Ramadanović i Dejan Kašćelan, te mr Mirjana Vukasović, predsjednica Komisije, u saradnji sa arhitektom Zoricom Čubrović iz kotorskog odjeljenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore, do sada je obradila oko 300 komada kamene plastike.
– U zbirci je oko 750 komada ulomaka, ali se stalno otkrivaju novi. Lapidi su u fragmentima, treba ih spojiti, zaštititi, a to ćemo obaviti u konzervatorsko-restauratorskoj radionici, iza Katedrale. To je neophodno, a kada bude oformljen Istorijski muzej, tu ćemo smjestiti sve eksponate. Do tada oni se čuvaju ovdje, u prolazu pored zida Crkve Sv. Mihaila. Revizija koju sada radimo je veoma važna, a rok za obradu je godinu. Radi se punom parom, kaže Andrijašević, rukovodilac Istorijskog muzeja u osnivanju.
– Dvije arheološke zbirke su izložene u Crkvi Sv. Pavla, a dio Lapidarijuma je u Crkvi Sv. Mihaila. U ovoj zbirci lapida (kamena) sa po jednim najznačajnijim predmetom zastupljeni su antika, kasna antika, preromanika, romanika, gotika, renesansa i barok. Najznačajniji eksponat s kraja 1. vijeka je glava rimskog imperatora Domicijana, dok iz kasne antike imamo interesantan reljef „Agneca božijeg” iz 6. vijeka, to je prikaz Hrista koji preuzima sve grijehe ovog svijeta, onda imamo jako puno predmeta iz preromanike. Crkva Sv. Mihajla, datirana u kraj 13, početak 14. vijeka, prelaz između romanike i baroka, podignuta je na temeljima starije crkve iz 9. vijeka (preromanika), i tu se nalazi mnogo ostataka crkvenog kamenog namještaja. Čitava crkva, pogotovo dio apside u kojoj se vršila služba, bio je u kamenim namještaju, a najreprezentativniji dijelovi su parapetne ploče. Interesantan je period romanike, koja je jako zastupljena u Kotoru, renesansa i barok, čiji su najreprezentativniji primjerci grbovi plemićkih porodica Manjo, Vrakjen, Bizanti, Buća, Feri, objašnjava Andrijašević. Tokom ove revizije po prvi put su spojeni neki dijelovi grbova, kamenih nadgrobnih ploča, a rezultati će na kraju biti predočeni javnosti.
M.D.Popović




Bokeljsko starinarsko društvo
– Prvi lapidarijum osnovalo je Bokeljsko starinarsko društvo 1906. godine, u Crkvi Gospe od Rozarija (u blizini današnje crkve Sv.Nikole). Kad su obavljani sanacioni radovi Katedrale Sv.Tripuna od 1896. do 1908. godine, pronađen je veliki broj ulomaka i onda je Frano Bulić, arheolog –konzervator iz Splita, predložio osnivanje lapidarijuma. Tako je 1906. godine osnovano Bokeljsko starinarsko društvo, koje je imalo Statut, a članovi su bili ugledni građani Kotora. Društvo je ugašeno 1914, a lapidarijum je bio otvoren za javnost do 1945. Potom je izmješten, preseljavan, da bi ponovo bio predstavljen 2004. u Crkvi Sv. Mihaila, objasnio je Andrijašević.








Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"