Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Crnogorci švercovali pet tona kokaina * Šator stigao, čekaju se Kinezi * Pred izbore kupuju avio-karte za iseljenike * Direktoru ANB-a mjesečno plata, penzija i varijabila * Svijet u kandžama „korone” * EP može biti medijator samo ako država to traži * Svjetsko graditeljsko čudo 
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-02-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goran Danilović, poslanik Ujedinjene Crne Gore:
– Dva puta nedjeljno u gradovima naše zemlje protestuje najmanje četvrtina stanovnika. To je kao da u Francuskoj istovremeno šeta i do dvadeset miliona ljudi.

Vic Dana :)

Došao Amerikanac sa ženom u Srbiju. Ugleda on fiću na ulici, a u njemu odvrnuta muzika do daske. Kaže Amerikanac:
- Jao, ženo, nikad nisam vidio veći kasetofon!


Mujo taman legao u krevet, kad će žena: - Opet si se napio! - Jesam, pa šta? - Pa promašio si kuću, komšija!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-02-26 IZLOŽBOM „SPOMEN-OBILJEŽJA U BUDVI POSVEĆENA STEFANU MITROVOM LJUBIŠI” POČELA OVOGODIŠNJA MANIFESTACIJA „LJUBIŠINI DANI”
Sa otvaranja izložbe Budvani pamte da Ljubiša nije zaboravljao zavičaj Cilj ove izložbe je da se afirmiše kultura sjećanja na književnika, kulturnog radnika, prevodioca i političara, da se javnost putem dokumentarno-edukativnog izloženog materijala podsjeti na odnos lokalne zajednice prema njenom velikanu, kao i da se lokalna zajednica podstakne na odgovorniji odnos prema svom kulturnom nasljeđu – rekla je Baljevićeva
Dan - novi portal
Ovogodišnja manifestacija „Ljubišini dani”, posvećena ovom znamenitom Budvaninu, počela je sinoć otvoranjem izložbe u Spomen domu „Stefan Mitrov Ljubiša”, u organiziji Muzeja i galerija Budve.
– Započinjinjemo ovogodišnje „Ljubišine dane”, upravo ovdje u njegovom Spomen domu, odnosno kući u kojoj se prije 196 godina rodio naš velikan. Vrijednost jednog pisca ili umjetnika, stvaraoca, uopšte, pokazuje se u rezultatima do kojih se dolazi u tumačenjima njegovog djela što ukazuje na njegovu savremenost, odnosno univerzalnost. S obzirom na činjenicu da je Ljubiša kao rijetko koji pisac u posljednje vrijeme istraživan i čija tumačenja, skoro po pravilu, inspirišu na dalja izučavanja, ove godine ćemo u okviru „Ljubišinih dana“ predstaviti dva zbornika posvećena njegovom književnom djelu, kao i zbornik koji se dotiče nematerijalne kulturne baštine njegovih Paštrovića – rekla je mr Lucija Đurašković, koja je naglasila značaj manifestacije, i publiku upoznala sa bogatim programom.
Pored predavanja akademika Radomira Ivanovića na temu „Stefan Mitrov Ljubiša i Marko Miljanov Popović“, programom je predviđeno i izvođenje kratke predstave na temu Ljubišine „Skočiđevojke”, u izvođenju Dramskog studija Budva. Na programu su i tri izložbe. Prva je posvećena spomen obilježjima S.M. Ljubiše na prostoru Budve, sljedeća će biti u Petrovcu, posvećena vjekovnoj vezi Paštrovića sa ruskim dvorom, a potom će biti i postvaka u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović”, gdje će se preko portreta uvažene Rajne Krulj podsjetiti na na umjetnike i književnike koji su stihom i kistom, kao i naš Ljubiša, dotakli prostravstva vječnosti.
– Uvjereni da je obaveza svakog naroda da brine o svom kulturnom nasljeđu, o svojim najznačajnijim predstavnicima u koje, među prve, bez sumnje, spada i naš Ljubiša, takođe vjerujemo da ovaj naš primjer istrajavanja na stvarima kulture, daje nadu da će svjetlost duha ipak, na kraju, nadvladati mrak niskog materijalizma kojim smo sve više okruženi i ugroženi, te tragom velikog Ljubiše potvrditi čovjeka upravo kao duhovno biće, dakle, u njegovoj najvišoj vrijednosti – rekla je Đurašković.
Izložbu je zvanično otvorila Mila Baljević, direktorica Narodna biblioteka Budve.
– „Spomenici dobra, kao i spomenici zla, čine da narod pamti prošlost i pobuđuje ga da se dobrijema divi i klanja, a zle da prezire i proklinje” – zapisao je Ljubiša u „Pripovijestima crnogorskim i primorskim“. Skoro svaka generacija Budvana je od 1878. godine do danas, nazivala spomen-obilježja njegovim imenom, misleći time da dostojno i trajno obilježi uspomenu na njega. Budva se može ponositi ljudima koji su u prošlosti dali velikog truda da se dobrim spomen-obilježjima oduže svom zastupniku, koji nikad nije zaboravio svoj narod i rodni kraj. Cilj ove izložbe je da se afirmiše kultura sjećanja na književnika, kulturnog radnika, prevodioca i političara, da se javnost putem dokumentarno-edukativnog izloženog materijala podsjeti na odnos lokalne zajednice prema njenom velikanu, kao i da se lokalna zajednica podstakne na odgovorniji odnos prema svom kulturnom nasljeđu – rekla je Baljevićeva.
Publika se može upoznati o istorijatu spomen-obilježja koji su marljivo pripremili Marijana Martinović i Đorđije Bato Boljević.
A.Ć.


„Stihom i kistom do vječnosti” Rajne Krulj
U Modernoj galeriji „Jovo Ivanović“ u budvanskom Starom gradu, večeras od 19 časova biće otvorena izložba „Stihom i kistom do vječnosti“ Rajne Krulj. Izložba pripada bogatom kulturnom programu manifestacije „Ljubišini dani“. U okviru programa otvaranja svoje stihove će govoriti autorka Rajna Krulj.
„Na ovoj izložbi počasno mjesto zauzima lik Stefana Mitrova Ljubiše, rađen tematski za ovu izložbu u okviru proslave Ljubišinih dana, kao i portreti dvojice likovnih poeta, Jovana Ivanovića i Bata Mihailovića, umjetnika najzaslužnijih za osnivanje Moderne galerije, koja danas nosi ime jednog od njih – Jova Ivanovića, prvog i dugogodišnjeg direktora ustanove u okviru koje galerija danas postoji.“ - navodi se, između ostalog, u katalogu koji potpisuje kustos izložbe mr Senka Subotić.
Rajna Krulj je rođena 27. marta 1961. godine u Zrenjaninu. Studirala medicinu i književnost, a 1999. godine diplomirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek slikarstvo, u klasi prof. Halila Tikveše i prof. Jovana Rakidzića. Izlagala više puta samostalno i kolektivno u zemlji i inostranstvu. Bavi se performansom. Dobila nagradu za crtež-studiju i za najbolji ostvareni uspeh na prvoj godini studija Akademije u Novom Sadu. Na sajmu Art-Expo 2004. godine predstavila se performansom „Ljudi ikona Božija“. Njen kratkometražni eksperimentalni film „Noć svetla, svetla kao dan“ prikazan je 2003. godine na 50. Festivalu jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometražnog filma. Njene slike se nalaze u privatnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu. Živi i radi u Zrenjaninu. Izložba će biti otvorena za posjetioce do 6. marta 2020. godine.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"