Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Platili 6,2 miliona kamate na pare koje još nisu uzeli * U pet muzejskih jedinica fali 2.914 eksponata * Daćemo imena kada dobijemo resore * Bečiću rade procjenu bezbjednosti mjesec dana * Evropsko, a naše * Zaraženo još 1.096 osoba, preminulo desetoro * Na Balkanu kao u tijesnom stanu bez mira
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nikola Bajčetić, portparol PzP-a:
– I nakon izbora, dok se odlazeća vlast nalazi u tehničkom mandatu, aktuelno je partijsko zapošljavanje, u čemu prednjači resor Ministarstva odbrane, poznat i po političkom progonu časnih i poštenih službenka VCG.

Vic Dana :)

Fudbaler dolazi u crkvu i razgovara sa sveštenikom:
- Oče, da li je grijeh da igram u nedjelju?
- Sinko, gledam te već godinama i za tebe je grijeh da igraš ma koji dan bio.


Dva čovjeka diskutuju: Moja žena me vara s vodoinstalaterom.
- Pobogu, pa kako znaš da je baš vodoinstalater?
- Jutros sam našao kutiju s vodoinstalaterskim alatom ispod kreveta.
- Stvarno? Sada si me doveo u sumnju... Znači da me moja vara s konjem.
- Kako s konjem?
- Juče sam našao jednog džokeja u ormaru.


Zatekla Fata Muju sa ljubavnicom i uvatila da je bije, da joj čupa kosu... A Mujo će na to : To Fato, udri kurvu, ne daj joj da nam pokvari brak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura ZAVRŠENA VIŠEGODIŠNJA REVIZIJA U NARODNOM MUZEJU CRNE GORE
Narodni muzej Crne Gore na Cetinju - Foto: Narodni muzej Crne Gore U pet muzejskih jedinica fali 2.914 eksponata U Etnografskom muzeju nedostaje 194, Umjetničkom 96, Muzeju kralja Nikole 967, Njegoševom muzeju 1.333. U Stalnoj postavci Istorijskog muzeja nema 324 muzealija Komisija je konstatovala i da objekti NMCG nijesu kvalitetno obezbijeđeni
Dan - novi portal
Revizijom muzejskog materijala i dokumentacije utvrđeno je da u Narodnom muzeju Crne Gore nedostaje 2.914 muzejskih predmeta. U Izvještaju koji je usvojila Vlada, navodi se da Etnografskom muzeju nedostaje 194, Umjetničkom muzeju – 96, Muzeju kralja Nikole – 967, Njegoševom muzeju – 1.333, Istorijskom muzeju, Stalna postavka – 324), 3.679 predmeta iz crnogorskog dvora koji su odnijeti 1919. godine, kao i 19 dokumenata, dva naslova iz bibliotečke građe i 169 bibliografskih jedinica iz Bibliotečko-arhivskog odjeljenja NMCG, od čega je 898 muzejskih predmeta i bibliografskih jedinica sa statusom kulturnog dobra (u: Etnografskom muzeju – 102, Umjetničkom muzeju – 7, Muzeju kralja Nikole – 104, Njegoševom muzeju – 360, Istorijskom muzeju, Stalna postavka – 231 i 94 bibliografske jedinice iz Bibliotečko-arhivskog odjeljenja).
Državnu komisiju za nadzor nad postupkom revizije muzejskog materijala i muzejske dokumentacije NMCG činili su dr Aleksandar Čilikov (predsjednik), Violeta Vujisić, načelnica Direkcije za unutrašnju kontrolu nad zaštitom tajnih podataka (Ministarstvo unutrašnjih poslova), Jelena Krivokapić, samostalna savjetnica II u Kabinetu ministra (Ministarstvo unutrašnjih poslova), Senad Crnovršanin, načelnik Direkcije za normativne poslove i praćenje propisa iz oblasti lokalne samouprave (Direktorat za lokalnu samoupravu - Ministarstvo javne uprave), Lidija Mašanović, načelnica Direkcije za IPA i druge međunarodne projekte (Ministarstvo pravde), arheolog Predrag Malbaša, istoričarka umjetnosti Anđe Kapičić, etnolog Nadežda Jabučanin i Silvana Radonjić, dipl. pravnica, članica.
Na osnovu gotovo trogodišnjeg rada (komisija je formirana 1. februara 2018. godine) Državna komisija je konstatovala da aktivnosti u okviru većine organizacionih jedinica u ranijem periodu u okviru NMCG nijesu sprovedene u skladu sa propisima koji uređuju muzejsku djelatnost i zaštitu kulturnih dobara, pa se to odrazilo na kompletan muzejski fond, na njegovo stanje, odnosno stepen (ne)očuvanosti muzealija i kulturnih dobara, a kao posljedicu je imala nedostatak muzejskih predmeta iz Narodnog muzeja.
„Na nezadovoljavajuće stanje i loše rezultate rada u okviru NMCG upućuje činjenica nedostatka odgovajućeg stručnog kadra u svim službama koje se bave poslovima muzejske djelatnosti” – navodi se, između ostalog, u izvještaju.
Komisija je konstatovala i da objekti NMCG nijesu kvalitetno obezbijeđeni.
„Kontrola pristupa osoblja i korisnika muzejskog materijala i dokumentacije nije obezbijeđena na adekvatan način, odnosno ovaj važan segment muzejske djelatnosti nije u dovoljnoj mjeri organizovan u skladu sa Pravilnikom o zaštiti muzejskog materijala i muzejske dokumetancije” – konstatuje se u izvještaju.
Vlada je zatražila da Narodni muzej Crne Gore u roku 30 dana od donošenja zaključaka sprovede proceduru iz Pravilnika o načinu, postupku i rokovima revizije muzejskog materijala, koja se odnosi na donošenje mjera zaštite muzejskog materijala i muzejske dokumentacije.
Takođe, zatraženo je da se u roku 40 dana od izvršenja te obaveze počne postupak zaključivanja muzejske dokumentacije u skladu sa Pravilnikom o načinu vođenja, vrstama i sadržaju dokumentacije o muzejskom materijalu i odmah otpočne stručnu obradu muzejskog materijala, zatim njegovo sistematizovanje u muzejske zbirke i njihovo raspoređivanje na muzejske jedinice i zaposlene, inventarisanje i reinventarisanje, u skladu sa odgovarajućim podzakonskim aktima, počev od onih muzejskih predmeta, bibliotečke i arhivske građe za koje je u postupku revizije konstatovano da nijesu inventarisani.
Narodni muzej je dužan i da u roku 60 dana od donošenja zaključaka Vlade dostavi Upravi za zaštitu kulturnih dobara podatke o uočenim promjenama kod predmeta sa statusom kulturnog dobra, kao dopunu elaborata o njihovoj revalorizaciji.
Konstatovano je da donošenjem ovih zaključaka Državnoj komisiji za nadzor nad postupkom revizije muzejskog materijala i muzejske dokumentacije Narodni muzej Crne Gore prestaje mandat. Ministarstvo kulture je zaduženo da u kontinuitetu vrši nadzor nad sprovođenjem propisa i ovih zaključaka, kažu iz Vlade.
S.Ć.


Dokumentacija mora da bude u skladu sa propisima
Državna komisija je tokom vršenja nadzora konstatovala da su revizione komisije NMCG, u većoj mjeri, radile reviziju u skladu sa datim preporukama i pravilnicima o muzejskoj, arhivskoj i bibliotečkoj djelatnosti. Insistiralo se na dobijanju što relevantnijih podataka, što je podrazumijevalo korekcije samih izvještaja i njihovo usklađivanje sa propisima. Po prvi put je urađen istraživački postupak sve raspoložive dokumentacije, što je od velikog značaja za ukupni fond Narodnog muzeja. Podaci do kojih se došlo tokom postupka revizije predstavljaju dobar osnov za još kompleksniji posao u narednom periodu, koji se odnosi na uspostavljanje muzejske dokumentacije, u skladu sa propisima, stoji u Izvještaju Komisije koji je usvojila Vlada.
Rezultati revizije biblotečke i arhivske dokumentacije, ukazuju na potrebu daljih istraživanja u cilju dobijanja podataka o onim predmetima koji nijesu identifikovani u postupku revizije. Ukupan fond 66.272 muzealija
Kako stoji u izvještaju, evidentirano je fizičko prisustvo 66.272 muzejskih predmeta. Od toga u Etnografskom muzeju 5.019, Umjetničkom muzeju 4.071, Muzeju kralja Nikole 41.185, Njegoševom 1.610, Istorijskom, a Stalnoj postavci 14.387 predmeta. Arhivska građa Narodnog muzeja broji 397 fascikli, sa 238. 397.3 listova i 57.660 bibliografskih jedinica.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"