Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Amfilohije pozvao na bojkot, Vučić ne bi da se miješa * Montirani snimak donio direktor televizije * Presudu ukinuo bivši savjetnik Medenice * Ubio zbog duga, pa zaćutao pred tužiocem * Stvarno najbolji - Mario Hodžić * Zabrinuti zbog šverca droge i pranja novca * Minus od 300 hiljada vide kao plus od pola miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mileta Radovanić, generalni sekretar GP URA:
Ova i ovakva ASK služi za skrivanje korupcije, a ne za njeno sprečavanje.

Vic Dana :)

Jedino je Čak Noris uspio da zadavi čovjeka bežičnim telefonom!

Pita žena muža:
– Jesi li rekao svom šefu da nas dvoje ne možemo živjeti od te tvoje male plaće?
Muž odgovara:
– Jesam.
Žena:
– I, što ti je rekao?
Muž: – Da se razvedem...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Moj doktor INTERNISTA, DR VLADIMIR PERUNIČIĆ OTKRIVA KOJE KOMLIKACIJE MOŽE DONIJETI STVARANJE KRVNOG UGRUŠKA
dr Perunicic Tromboembolija pluća ubica iz sjenke Kada izliječite emboliju i uklonite faktore rizika nema potrebe ni za kakvim ljekovima – kazao je dr Peruničić
Dan - novi portal
Tromboembolija pluća je jedno od najčešćih kardiovaskularnih oboljenja današnjice, koju većina autora svrstava na četvrto mjesto po frekventnosti javljanja među bolestima cirkulacije iza: akutnog koronarnog sindroma, moždanog udara i ishemijskog slabljenja srčanog mišića. Njena smrtnost, ako se na vrijeme ne prepozna i ne liječi je 30 odsto, a sa adekvatnom dijagnostikom i liječenjem oko 10 odsto.
– Obično kažu da se radi o bolesti koju nije teško prepoznati, ukoliko se na nju misli, međutim, kako dosta drugih stanja daje simptome i znakove slične ovoj bolesti, široka diferencijalna - dijagnostička paleta, nekad zavara prisustvo bolesti pa se postavljanje dijagnoze produži danima – naglašava dr Vladimir Peruničić, internista.
Kako je kazao specijalista, tromboembolija pluća je komplikacija procesa tromboze (stvaranja krvnog ugruška) u dubokim venama nogu, naročito natkoljenice i male karlice u, čak, 95 odsto slučajeva, te se ona smatra komplikacijom ovog stanja i zajednički su udruženi u jedan entitet koji se zove venski tromboembolizam.
– Tromb nastane u dubokoj veni noge i nošen krvlju oteže se niz tok krvi do trenutka dok se u jednom ne otkači od zida vene (cio ili djelimično) i embolizira kroz sistem vena i srčanih šupljina u plućne arterije koje djelimično ili u potpunosti zapuši. Najrizičniji period kada može doći do otkidanja tromba je 7 do 10 dana od početka njegovog formiranja i zato je jedna od terapijskih mjera obavezno ležanje i mirovanje u krevetu dvije nedjelje. Preostalih pet odsto trombova nastaje u venskom sistemu ruku, vrata, u desnoj pretkomori, desnoj komori i slično. Nekada ugrušak nastane u samim plućnim arterijama - dakle ne dolazi ni od kuda (u medicini se to kaže tromboza „in situ”)- obično je povezano sa karcinomom pluća – objašnjava dr Peruničić.
Brojke govore da je tromboembolija pluća komplikacija duboke venske tromboze, pa su faktori rizika i za jedno i za drugo, praktično, isti. Po naučniku Virhovu oni su podijeljeni u tri grupe:
- oštećenje zida venskog krvnog suda (povećana ljepljivost trombocita za sam zid): saobraćajni udesi, ortopedske operacije, urološke operacije, ginekološke operacije, porođaji, abortusi, kateterizacija i ubadanje dubokih vena iglama...);
- staza krvi (usporen tok krvi u venama ne ispira dovoljno faktore koagulacije pa se oni tu skupljaju i počinju trombozu) to uslovljava svaki pritisak na duboke vene: gojaznost, trudnoća, tumor u trbuhu ili maloj karlici, ciste jajnika, ali i stanja kao što su: duga imobilizacija noge (posle preloma, recimo), srčana slabost, konstriktivni perikarditis...);
- povećana sklonost ka zgrušavanju krvi - urođeno ili stečeno (upotreba oralnih kontraceptivnih pilula, antifosfolipidni sindrom, sistemski eritemski lupus, nedostatak antitrombina III, proteina C i S u krvi, pušenje, opsežni operativni zahvati, opekotine, hiperhomocisteinemija, maligni tumori...).

SIMPTOMI

– Simptomi i znaci bolesti su: zamor, gušenje, skraćena distanca hoda, bolovi u grudima, iskašljavanje sukrvičavog sadržaja, ubrzan rad srca, nešto snižen ili potpuno snižen pritisak, suv kašalj, povišena temperatura, bolovi u predjelu plućne maramice i sl. Stari kliničari kažu da je sumnja na tromboemboliju visoka ako ispred sebe imate bolesnika: koji se guši, na plućima slušalicama čujete normalan nalaz, a rad srca je ubrzan preko 100 otkucaja u minuti – kaže dr Peruničić.
Kako je naglasio, simptomi duboke venske tromboze: otok noge, povećanje njenog obima u odnosu na zdravu, topla, rumenkasto prebojena koža noge, naglašene površne vene, te bolovi u listu su, prema statistikama prisutni u ne više od 25-30 odsto slučajeva. Obično nema znakova na nogama.

DIJAGNOSTIKA

– Dijagnostičke procedure koje se koriste u postavljanju dijagnoze bolesti su brojne. U laboratoriji je povišena vrijednost D-dimera, degradacionog produkta razgradnje ugruška. Tu su: Ultrazvuk srca, MSCT plućnih arterija, EKG, dopler ili ultrazvučno snimanje vena nogu, scintigrafija pluća, ergospirometrija, 6-to minutni test hodanja (mjeri se koju distancu bolesnik može da pređe za 6 minuta, kako bi se provjerio njegov kapacitet pluća po sanaciji bolesti) itd. Sve ove metode usmjerene su na otkrivanje, praćenje, procjenu i prognozu bolesti, te odlučivanje o modalitetima liječenja – rekao je internista.
Bolesti koje liče na tromboemboliju po simptomima i znacima su mnogobrojne: hronična opstruktivna bolest pluća, bronhijalna astma, slabost ili popuštanje srca, izliv u perikardnu kesu, upala pluća, upala plućne maramice, druge embolizacije (masna, koštana, vazdušna), pa sve do loše kondicije i psihopatskih smetnji.




LIJEČENjE
– Liječenje se sprovodi hospitalizacijom i mirovanjem dvije nedjelje. Sudbina tromba za te dvije nedjelje je trostruka: razgradi se i nestane, zalijepi se za zid venskog zida i postane njegov sastavni dio, te najgora varijanta – embolizira i to najčešće u pluća. Ljekovi: heparin i njemu slični ljekovi spadaju u grupu antikoagulanasa- njihov zadatak nije da razlože tromb, nego da spriječe njegovo produžavanje, da bi dali vremena razlagačima tromba iz organizma da ga rastvori. Alteplaza-trombolitički lijek. Direktno razlaže tromb i daje se kod najtežih, životno ugrožavajućih stanja po precizno napisanim smjernicama koje važe za čitavu Evropu. Antibiotici- sprečavaju da se na tako oslabljenim plućima razvije neka infekcija i treba ih koristiti što kraće.



”Brojke govore da je tromboembolija pluća komplikacija duboke venske tromboze, pa su faktori rizika i za jedno i za drugo, praktično, isti

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"