Porudzbenica
Riječ
Dana |
Momo Koprivica, poslanik Demokratske Crne Gore:
– Novčano kažnjavanje poslanika je neprimjereno ustavnom, pravnom i političkom statusu parlamentaraca i autoritetu i ugledu jedne institucije.
|
Vic
Dana :) |
Kaže momak djevojci: - Izlazimo večeras, pokupiću te u pola deset, samo izađi kad ti svirnem. - Okej. A koji auto imaš? - Nemam auto, imam trubu.
Mujo će Fati:
Ako kažem da ću sa zadovoljstvom da ti oduzmem nevinost, ti bi rekla da sam prostak!
-Ne, ba, rekla bi' da si čarobnjak!
|

|
|
|
|
Pazarni dan
GAJENJE BORANIJE U ZATVORENOM PROSTORU
„Žuta puterica”
Optimalnom temperaturom do boljih prinosa
Za proizvodnju boranije zemljište se đubri sa 100-200 grama NPK đubriva na deset kvadratnih metara, a zatim se obavlja sjetva u dvoredne pantljike sa rastojanjem između pantljika 60 centimetara, između redova 20 centimetara i u redu četiri centimetra
Boranija je interesantna kultura za uzgoj u plastenicima, s obzirom na to da ima kratku vegetaciju, od 60 do 70 dana, ocjenjuju stručnjaci. Pri gajenju u jesen ili u proljeće mogu se koristiti objekti bez grijanja, a u toku zime i ranog proljeća samo objekti sa grijanjem, jer je boraniji za rast i razvoj potrebna temperatura od 20 do 22 stepena. Oni koji su se pripremali za jesenju proizvodnju boranije žute rane sorte, sjetvu su obavili krajem jula i početkom avgusta, a povrće je dospijelo u oktobru i početkom novembra za branje. Termini zimske proizvodnje planiraju se prema mogućnosti grijanja. Proljećna proizvodnja počinje sjetvom krajem februara i završava berbom u aprilu. Za proizvodnju boranije, zemljište se đubri sa 100-200 grama NPK đubriva na deset kvadratnih metara, a zatim se obavlja sjetva u dvoredne pantljike sa rastojanjem između pantljika 60 centimetara, između redova 20 centimetara i u redu četiri centimetra. Osim redovnog zalivanja na svakih sedam do 10 dana i dva, tri okopavanja, obavlja se prehranivanje u fazi četiri lista, i drugo, u fazi cvjetanja sa 200 grama NPK đubriva na deset kvadratnih metara. Berba boranije je sukcesivna, ali mora biti blagovremena, kako bi se dobila kvalitetna mahuna, i uz to omogućio dalji razvoj cjvetova i mahuna. Prinos zavisi od sorte i vremena berbe i to je kilogram do kilogram i po, po metru kvadratnom. U plastenicima sa grijanjem, sjetva u kontejnere ili saksije obavlja se tokom februara, a sadnja početkom marta. Rasadnički period pri tome traje oko 20 dana. U tom periodu potrebno je održavati temperaturu na oko 18 do 20 stepeni. Isto tako, i poslije sadnje dnevna temperatura trebalo bi da iznosi oko 20 stepeni, a noćna oko 15 stepeni. Dvije nedjelje poslije sadnje povećava se temperatura na oko 25 stepeni danju i 18 stepeni noću. Bere se tokom aprila. D.Lj.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
Uslovi korišćenja
Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama.
Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.
MARKETING
loading...
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|