Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Traži 500.000 jer je zamijenjena u porodilištu * Ulazak u NATO produbio podjele * Sobarica spriječila likvidaciju „škaljarca” * Radonjić se sveti zbog izvještaja EK * Traži 500.000 jer je zamijenjena u porodilištu * „U sali lom” i na vinilu * Disciplina privukla i estradu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Joković, predsjednik Socijalističke narodne p:
Apstinenti su krivi za loš izborni rezultat opozicije.

Vic Dana :)

Perica:Kakva ti je to
knjiga?
Jovica:Našao sam je u
parku, pa je nosim vlasniku.
Perica:Otkud znaš čija
je?
Jovica:Pa piše na njoj
Jovan Jovanović Zmaj.
Pita učiteljica:
• Zašto ti Perice svaki
Ušla dva miša
u videoteku i po-
čela da jedu film-
sku traku. Pita
prvi miš drugog:
- Jel` dobar film ?
- Dobar, dobar samo je
knjiga bolja.
Vozi crnka plavušu ko-
lima. Odjednom kola stado-
še i crnka reče:
- Zamisli, nestalo nam je
goriva!
A plavuša odgovori:
- Kako si ti pamet-
na, a ja bih vozila, voz-
ila, vozila i ništa ne bi
primijetila...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika CRNA GORA PRIJE GODINU POSTALA ČLAN ZAPADNE VOJNE ALIJANSE
Miloš Rajković, Momčilo Vuksanović i Nikola Gegaj Ulazak u NATO produbio podjele Godinu poslije ulaska i dalje nosimo teret podijeljenosti građana po ovom pitanju. Nijesu se ostvarile najave vladajuće strukture da će nam članstvo obezbijediti bolji životni standard, jer od toga nema ništa, smatra Miloš Rajković
Dan - novi portal
Najveći teret koji nosi odluka Vlade Crne Gore o ulasku u NATO jeste to što građanima nije dozvoljeno da se na fer i demokratskom referendumu izjasne o ovom pitanju, saopštio je za „Dan” portparol Socijalističke narodne partije (SNP) Miloš Rajković. On je, povodom godinu dana otkad je Crna Gora postala član NATO-a, naveo da se SNP zalagao da Partnerstvo za mir bude dovoljan okvir, a ne punopravno članstvo.
– Godinu dana poslije ulaska i dalje nosimo teret podijeljenosti građana po ovom pitanju. Isto tako, žao mi je što se nijesu ostvarile najave vladajuće strukture da će nam članstvo u NATO obezbijediti bolji životni standard. Od toga nema ništa. Dobar dio građana i dalje živi u siromaštvu. Sve u svemu, na neke stvari treba staviti tačku. Smatram i da ovo pitanje ne treba više potencirati, već se u potpunosti okrenuti ekonomiji, razvoju preduzetništva, olakšicama za male proizvođače, progresivnom oporezivanju bogatih, smanjenju sive ekonomije...A to je najbolji garant da će ljudi ostati da žive u ovoj zemlji – smatra Rajković.
Crna Gora je prošle godine postala formalno dio NATO-a, nakon što je aplikaciju za članstvo predala 2008. godine.
Mnogi posmatrači vjeruju da je u Crnoj Gori veliki dio društva orijentisan protiv NATO-a i za savezništvo sa Srbijom i Rusijom. Opozicija je zahtijevala referendum o ulasku u NATO, ali su vlasti to odbile smatrajući oktobarske izbore 2016. godine izglasavanjem povjerenja partijama koje zemlju vode u NATO.
Predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta (SNS) Momčilo Vuksanović rekao je za „Dan” da je u u organizaciji Srpskog narodnog vijeća, osnivača SNS-a, u junu 2008. godine, održan prvi naučni skup vezan za pristupanje Crne Gore NATO-u. Naučni skup je, kako je podsjetio, održan pod nazivom „NATO i Crna Gora – odbrana ili okupacija”.
– Danas, nakon deset godina, lako je utvrditi da je ova dilema riješena. Crna Gora je postala članica NATO-a mimo volje i izjašnjava njenih građana, koji su dominantno bili protiv ulaska u ovu agresivnu vojnu organizaciju iza čijeg djelovanja na čitavom prostoru, širom svijeta ostaju samo krv i suze. Vlast u Crnoj Gori uspjela je možda samo za trenutak da zasjeni slavnu slobodarsku prošlost Crne Gore i po prvi put Crnu Goru svrsta na protivničku stranu svojih vjekovnih prijatelja i najsrodnijeg naroda – smatra Vuksanović.
Izlazak jedne države iz zapadne vojne alijanse tokom prvih 20 godina članstva ne dozvoljava Sjevernoatlantski ugovor, koji je Crna Gora prihvatila i ratifikovala. Praktično, sve i da bude volje za to, pitanje izlaska iz NATO-a može da bude pokrenuto tek 2037. godine.
Funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Gegaj rekao je da vjeruje kako je članstvo u NATO doprinijelo stabilnosti i same Crne Gore, kao i zapadnog Balkana.
– Članstvo u NATO je, i na godišnjicu članstva to mogu slobodno reći, dugoročna garancija integriteta i suvereniteta naše države, ali i bezbjednosti građana. Za malu državu, poput Crne Gore, to je najbolji način za promociju sopstvenih interesa u regionalnim i globalnim pitanjima, kao i to da obezbjeđuje veliku i jednaku šansu za svakog građanina da svoj život učini sigurnim i kvalitetnim – kazao je Gegaj.
On je rekao da Crna Gora može biti primjer zemljama regiona kako se jasno definisani ciljevi ostvaruju posvećenim radom, ozbiljnim reformama i snažnom podrškom savezničkih partnerskih zemalja.
– I očigledno da nam nijesu potrebne podjele, već jedinstvo koje jača državnost Crne Gore – kazao je Gegaj.
M.V.

Vukićević: Ne možemo priznati nelegalnu odluku

Predstavnik pokreta „Slo­boda narodu” Boško Vukićević rekao je da je režimska odluka o pristupanju donijeta protivno volji većine naroda, izbjegavanjem referendumskog izjašnjavanja i izglasavanjem u Skupštini čiji je poslanički sastav rezultat neregularnih izbora. On je naveo da je takva odluka nelegalna i nelegitimna.
– Prijem Crne Gore u NATO je svojevrsni istorijski kuriozitet, ali i apsurd jer se radi o jedinoj zemlji čije su teritorija i stanovništvo bombardovani od organizacije u koju se ugurava. Istovremeno, još jedan apsurd usko povezan sa prethodno navedenom činjenicom je i taj da je Crna Gora jedina zemlja primljena u NATO u kojoj je postojalo ogromno, dvotrećinsko protivljenje naroda takvoj odluci, na osnovu svih relevantnih istraživanja javnog mnjenja. U tom smislu, uguravanje Crne Gore u NATO može predstavljati „primjer drugim aspirantima” samo ako bismo govorili o primjerima prevare i izdaje narodnih interesa – kaže Vukićević.
Kazao je da postoji bojazan da bi se eventualnom izgradnjom vojnih baza u Crnoj Gori, kao i nastavkom agresivnih vojnih politika usmjerenih protiv Rusije NATO dodatno mogla ugroziti ionako krhka vojno-bezbjednosna situacija u Crnoj Gori.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"