Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ni slova o privatizaciji i dokazima iz SAD * Dala ostavku, ali ostaje u DPS-u * Smjenjuju me jer sam Žugića tužila za mobing * Zadovoljstvo mi je što se sudi DF-u * Merkel može da odahne * Vučićevi košmari * U vlasti banalnosti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSA BEČIĆ, čelnik Demokratske Crne Gore:
Nema vršenja ni zakonodavne ni izvršne vlasti zajedno sa DPS-om. To smo obećali građanima onog trenutka kad smo osnovani i taj princip nikada nećemo promijeniti.

Vic Dana :)

Uhvatila mačka miša i taman da ga pojede, miš će njoj:
-Nemoj maco, namjestiću ti da pojedeš mog brata, ima bar 3 kile!
- Ma, meni se baš ti sviđaš.
- Nemoj, maco, namjestiću ti moju sestru, da samo znaš kako je bijela i debela!
- Ali, ti si baš sladak i ukusan.
- Nemoj, evo, namjestiću ti mog ćaleta, znaš da je k’o tenk!
- Hmmm… Njega već odavno sanjam u stomaku.
Može!
Pusti njega mačka, ali on odmah uleti u rupu.
Pouka priče: Obećavaj mački kule i gradove dok ne uđeš u rupu, a onda se pravi lud.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2018-07-01 BORIS MARIĆ ZA „DAN” OCIJENIO DA ĆE DPS PRISTATI NA DIJALOG POD PRITISKOM EU
Boris Marić Plan uvod u temeljne izborne reforme
Dan - novi portal
Plan za prevazilaženje političke krize je neophodan i svaka inicijativa u tom pravcu je dobrodošla. Sam plan treba posmatrati kao početni korak za otvaranje sveobuhvatnih pregovora, prvenstveno u političkoj ravni, ali i sa mogućnošću uključivanja šire zajednice, ocijenio je analitičar Boris Marić. On je u razgovoru za „Dan” istakao da je upozoravajuća konstatacija evropskog komesara za pregovore o pridruživanju Johanesa Hana da je u Crnoj Gori na djelu proces usporavanja u oblasti vladavine prava.
– Jasno je da DPS neće pristati na pregovore bez pritiska EU, pa i drugih relevantnih međunarodnih adresa. Ostali politički subjekti procjenjivaće svoju političku poziciju, rizike i prema mogućim pregovorima se odnositi u skladu sa svojim političkim interesima. Crnogorskom društvu su potrebne političke strukture koje svoj trenutni politički interes mogu podrediti opštem interesu građana i vjerovati da će demokratski iskoraci i njima dugoročno otvarati mnogo veći nivo šansi da artikulišu jasan i jači društveni uticaj – rekao je Marić.
On je naveo da treba pretpostaviti da će se i u perspektivi istrajavati na uskopartijskim interesima (a to znači interesu lidera i prvih saradnika), radi održavanja stečenih ili pretpostavljenih pozicija.
– U konkretnom, vlast neprimjereno koristi moć i održava zarobljenim državne institucije, a u slučaju opozicije jasna je tendencija održavanja broja poslaničkih mandata, što crnogorsko društvo osuđuje da se i dalje vrti u začaranom krugu apatije, neperspektivnnosti, povećanja stope kriminaliteta, teško održivih javnih finansija i sve većem socijalnom raslojavanju. Takve tendencije mogu trajati dugo i pregovori u političkom polju su jedan od mehanizama za prevazilaženje političke, ali i društvene krize – navodi Marić.
Po njegovom sudu, politička elita je proizvela u poslednjoj deceniji tri procesa izbornih izmjena i dopuna.
– Možemo danas konstatovati bez potrebnog rezultata, ali sa druge strane ovi procesi mogu poslužiti kao jasni indikatori grešaka. Međunarodne organizacije poput OEBS/ODIHR-a mogu biti od pomoći i treba da uzmu učešća u procesu konstituisanja novih pravila za slobodne i fer izbore. Međutim, političke strukture, kao i dio civilnog društva i stručne javnosti moraće ipak precizno da definišu šta je to institucionalna prednost DPS-a, i kako se ona može normom i snagom institucije zauzdati. Veliki je to izazov, ali neophodan u ostvarenju cilja da se demokratsko zrijevanje u Crnoj Gori desi na demokratski način – istakao je Marić.
Crnogorska opozicija je, od okončanja parlamentarnih izbora 2016. godine, bojkotovala rad parlamenta, uslovljavajući svoj povratak u institucije promjenama izbornog zakona i raspisivanjem novih izbora. Crnogorska vlast na to nije pristala. Demokratski front se prvi vratio u Skupštinu, a nakon nedavnih izbornih poraza opozicije na predsjedničkim i lokalnim izborima i drugi opozicioni subjekti su najavili povratak u parlament.
Inicijativu i poziv za dijalog su pozdravili evropski komesar Johanes Han, premijer Duško Marković koji je dao podršku formiranju radne grupe i povratak ostatka opozicije u Skupštinu, a zatim je sveukupne namjere pozdravila i američka ambasada u Crnoj Gori.
U tekstu plana sadržani su zahtjevi za sveobuhvatnom izbornom reformom, nalaženjem održivih rješenja u vezi sa izborom članova Sudskog savjeta, novim zakonskim rješenjima o izboru članova Savjeta Javnog servisa i procedurom implementacije svih preporuka OEBS-a u cilju profesionalizacije institucija uključenih u izborni proces.M.V.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"