Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Nezavisni samo od pravne države * Za 13 godina javni dug uvećan 2,6 milijardi * Poslanici DPS-a posjeduju 21 stan i 14 kuća * Zbog ubistva Mijovića, traže hrvatskog boksera * Vlada na tankom ledu, sukob Kurca i Kikla * Huavej sprema odgovor na Guglovu zabranu * Zovu opozicionare da dođu kod građana
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Perović, ekološki pokret „Ozon”:
– Sinjajevina je srce Crne Gore, a rijeke su njene vene.

Vic Dana :)

- U ovoj vazi je pepeo moga muža!
- Oh, nisam znala da je umro!
- Ma nije umro, samo je lijen da uzme pepeljaru!

Muž kupuje ženi tortu za rođendan. Žena u poslastičarnici ga pita koliko svjećica da stavi na tortu a on joj odgovara:
– Dvadeset i pet, kao i obično.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2019-05-20 GRUPA POSLANIKA BUNDESTAGA ZATRAŽILA OD NJEMAČKE VLADE DA ODLOŽI PROŠIRENJE EU
Bundestag Crna Gora nespremna za članstvo do 2025.godine Predlagači rezolucije ističu da su u Crnoj Gori i drugim zemljama regiona uočeni ozbiljni deficiti u oblastima vladavine prava, pravosuđa, korupcije, ljudskih prava i sprečavanja organizovanog kriminala
Dan - novi portal
Grupa poslanika Bundestaga iz opozicione desničarske partije AFD (Alternativa za Njemačku) predložila je rezoluciju o budućnosti odnosa EU i Zapadnog Balkana, u kojoj kritikuje raniju strategiju EU prema kojoj Crna Gora dio Unije može postati 2025.godine. Kako ističu, u Crnoj Gori i drugim zemljama regiona uočeni su ozbiljni deficiti u oblastima vladavine prava, pravosuđa, korupcije, ljudskih prava i sprečavanja organizovanog kriminala.Umjesto članstva u EU, Vladi u Berlinu predlaže se da razmisli o opciji da sve zemlje budu privilegovani partneri, ali ne i punopravni članovi.

Kako se navodi u predlogu skupštinske rezolucije, Evropska komisija (EK) planira da održava pregovore o pridruživanju EU sa šest zemalja zapadnog Balkana. U pitanju su Crna Gora, Albanija, Sjeverna Makedonija, Srbija, Kosovo (pod rezolucijom UN 1244) i Bosna i Hercegovina. Ističe se da od svih najbolje šanse imaju Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Albanija.

– Što se tiče Srbije i Kosova, postoji glavna prepreka u vidu nepriznavanja državnosti Kosova od strane Srbije i nekih drugih zemalja iz EU (uključujući Španiju, Rumuniju i Kipar). Bosna i Hercegovina pritom ima veoma niske izglede za prijem u EU prije 2030. godine – ocijenila je grupa njemačkih poslanika u predlogu rezolucije.

Kako se navodi, planovi EU se zasnivaju na praćenju geostrateških i ekonomskih aspekata, kao i aspekata migracije.

– Evropska unija vidi opasnost od sve većeg uticaja Rusije, Turske i Kine na Zapadnom Balkanu ukoliko pregovori o pristupanju EU propadnu ili iz bilo kog razloga budu na duže odloženi. Međutim, izvještaji Venecijanske komisije, svi izvještaji o stanju u pojedinačnim zemljama regiona, uz bezbroj zaključaka sa sastanaka i konferencija, potvrđuju da u svim zemljama zapadnog Balkana postoje ozbiljni deficiti u oblastima vladavine prava, pravosuđa, korupcije, ljudskih prava, organizovanog kriminala, ekonomskih strukturnih problema, te problema sa postojećom infrastrukturom i uspostavljanjem parlamentarne demokratije – piše u predlogu rezolucije.

Poslanici ističu da, uprkos svemu tome, Evropska komisija tokom 2019. godine želi da zvanično ubrza ili otvori pregovore o pristupanju, i to vjerovatno u prvom redu sa Albanijom, Crnom Gorom i Sjevernom Makedonijom. Preporučuju da Berlin nakon svih negativnih događaja razmotri za Zapadni Balakan modele saradnje kakvi već postoje sa Švajcarskom i Norveškom, gdje se ide na opciju revizije prethodnog modela „punopravnog člana" za zemlje kandidate sa Zapadnog Balkana.

– Bundestag poziva saveznu njemačku vladu da razmisli o oblicima uključivanja Zapadnog Balkana u okvir EU na način gdje bi im se konkretno dalo privilegovano partnerstvo umjesto punopravnog pristupanja. U principu, da se provjeri da li bi EU sa svojim trenutnim masovnim problemima u svim oblastima daljim povećanjem broja članica bila preplavljena sličnim problemima – navedeno je u tekstu predložene rezolucije.

Crna Gora je kandidat za prijem u EU od 2010.godine, a pregovore o članstvu vodi od 2012. godine.

M.V.


Karakter EU može da bude bitno promijenjen
Partija AFD, kao i druge desničarske stranke, žele da postignu što bolji rezultat na idućim evropskim izborima. Opšti izbori za Evropski parlament biće zaključeni 26. maja 2019. godine. Mediji u zemljama EU ističu da se izborima za Evropski parlament decenijama nije pridavao veći značaj. Vjeruje se da mogu bitno promijeniti karakter Evropske unije u narednih pet godina, a mogu uticati i na Crnu Goru jer mogu da zaustave ili odlože proces proširenja.
Pravo glasa u 27 zemalja ima oko pola milijarde birača. Ankete pokazuju da su u naletu stranke koje se protive daljem širenju EU.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"