Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovom žirantu dali da gradi kuću na državnom zemljištu * Spremni smo za mirne i demokratske proteste * Poskupili struju jer su Blažu prifalile pare * Bez saglasnosti penzionera uzeli 5,8 miliona eura * Franci plaćaju 14 hiljada za smještaj zaštitnika * Poslije skandala samo u Crnoj Gori nema ostavki * Pripremaju teren za rušenje Hotela Siti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-02-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Duško Knežević, čelnik Atlas grupe:
Crna Gora je samo okvir za notorni kleptokratski sistem kojim rukovodi prva familija.

Vic Dana :)

Srela se dva prijatelja i jedan pita drugog:
- Što ima novo u tvojoj firmi?
- Ma, tražimo novog blagajnika.
- Pa, zar niste prije mjesec dana zaposlili novog blagajnika?
- Jesmo - baš njega i tražimo!

Došao muškarac na razgovor za posao i pita ga šef:
- Kakvo iskustvo imate?
- Pet godina razgovora za posao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2019-06-22 AMBASADORKA SAD DŽUDI RAJZING RAJNKE U INTERVJUU ZA &qUOT;DAN&qUOT;
Urednik „Dana“ Nikola Marković i ambasadorka SAD Rajzing Rajnke Vlast mora istražiti "Kovertu" EU je jasno stavila do znanja da Crna Gora mora da učini više na iskorjenjivanju korupcije, u borbi protiv organizovanog kriminala i suzbijanju napada na novinare. Sjedinjene Države dijele tu ocjenu i mi aktivno sarađujemo s vladinim i nevladinim akterima kako bismo postigli te ciljeve, kazala je ambasadorka Rajnke
Dan - novi portal
-• Presuda za državni udar, ali i Vaša reakcija, kao i povlačenje saopštenja gospodina Pompea izazvali su različite komentare i ocjene?
– Da pojasnim: Sjedinjene Države vide presudu Višeg suda kao korak naprijed za vladavinu prava u Crnoj Gori. Crnogorsko pravosuđe pokazalo je profesionalnost u ovom ozbiljnom i složenom slučaju. Slučaj je razotkrio pokušaj ruskih aktera da destabilizuju nezavisnu evropsku državu neposredno prije pristupanja NATO-u. Prvostepeni sud osudio je 13 osoba, uključujući dva ruska oficira GRU, za učestvovanje u pokušaju terorizma i zavjeri protiv Vlade uoči parlamentarnih izbora 2016. godine.
Pokušaji potkopavanja demokratije i ometanja izbora u suverenim zemljama su neprihvatljivi. Sjedinjene Države podržavaju suverenitet i integritet Crne Gore. Kao suverena država, Crna Gora ima pravo na vlastiti izbor udruživanja, bez malignih stranih uticaja. Sjedinjene Države će nastaviti da pomažu prijatelju, partneru i savezniku Crnoj Gori u jačanju njenih kapaciteta da spriječi i reaguje na te maligne radnje.
Crnogorsko pravosuđe sada mora da nastavi da se dograđuje na ovom iskustvu kako bi ojačalo vladavinu prava, a Sjedinjene Države će nastaviti da pružaju stručnu pomoć u tom procesu. Želimo da pomognemo tužiocima i sudijama da poboljšaju sposobnosti kako bi mogli da obavljaju svoj posao na pravedan i profesionalan način u ime građana Crne Gore.
• Brojna ubistva, primjeri organizovanog kriminala, prije svega slučaj Šarić u kojem je učestvovala i DEA govore u prilog tezi o nefunkcionalosti pravne države i nedostatku vladavine prava?
– Želim prvo da primijetim da crnogorska policija nastavlja da unapređuje saradnju sa američkim i drugim međunarodnim kolegama kako bi poboljšala svoju sposobnost rješavanja problema kriminala i ojačala vladavinu prava. Kao što je Evropska komisija notirala u svom nedavnom izvještaju o Crnoj Gori, povećani nivo saradnje doveo je do brojnih međunarodnih operacija visokog profila, hapšenja i zaplene droge. To je dobra vijest.
EU je takođe jasno stavila do znanja da Crna Gora mora da učini više na iskorjenjivanju korupcije, u borbi protiv organizovanog kriminala i suzbijanju napada na novinare. Sjedinjene Države dijele tu ocjenu i mi aktivno sarađujemo s vladinim i nevladinim akterima kako bismo postigli te ciljeve. Ove godine, na primjer, američka ambasada će potrošiti oko 3,7 miliona dolara za podršku programima usmjerenim na te oblasti.
Konačno, pravosuđe treba da stekne povjerenje javnosti primjenom zakona jednako prema svima, bez obzira na njihovo ime, položaj ili političku pripadnost. Efikasne istrage koje vode ka jasnim presudama povećaće povjerenje u pravosuđe. To zaslužuju crnogorski građani, a to je i cilj našeg ulaganja u pravosuđe. Slično tome, druge institucije, poput Agencije za sprečavanje korupcije, moraju se pridržavati visokih standarda transparentnosti i jednake primjene zakona bez političkog uticaja.
Istovremeno, civilno društvo i mediji moraju imati konstruktivnu ulogu u tom procesu. Isuviše je lako slikati pejzaž cinizmom i potpisati sopstveni poraz. Često kažemo za Sjedinjene Države, kao zemlju, da su „radovi i dalje u toku”; isto se može reći i za Crnu Goru. Samo kroz naporan rad i predanost svih aktera Crna Gora može postići napredak.
• Protesti koji se održavaju u Podgorici motivisani su dokazima o političkoj korupciji i zloupotrebi izbornog sistema. Kako gledate na aferu „Koverta“ i zahtjeve koji su ispostavljeni vlastima, prije svega za formiranje tehničke vlade?
– Mirni protesti su legitimno sredstvo javnog izražavanja u svim demokratskim društvima. Izabrani političari treba da slušaju građane i okupljaju se u parlamentu kako bi odgovorili na zabrinutost građana. I dalje podstičem sve izabrane zvaničnike da rade u parlamentu u ime naroda.
Što se tiče afere „Koverta”, vlasti imaju odgovornost da istraže te navode. Ako postoji kršenje zakona, oni moraju primijeniti zakon ravnomjerno i jednako prema svima.
• Nerijetko je opozicija nezadovoljna zbog podrške koju vlast ima od NATO partnera. Da li je razlog za to bojazan da bi u slučaju promjene vlasti bile zaustavljene evroatlantske integracije Crne Gore, a njen sadašnji status doveden u pitanje?
– Naše partnerstvo je sa Vladom i građanima Crne Gore – a ne sa bilo kojom političkom strankom. I Vlada SAD će raditi sa bilo kim koga građani Crne Gore izaberu za svoje vođe. Naš cilj je da pomognemo Crnoj Gori da postane bezbjedniji, jači i prosperitetniji saveznik. Naša logika je jednostavna: prosperitetna Crna Gora doprinosi regionalnoj i globalnoj stabilnosti koja koristi njenim građanima, kao i svim članicama Saveza.
Sjedinjene Države vjeruju da je Crna Gora napravila pravi izbor ulaskom u NATO i zalaganjem za članstvo u Evropskoj uniji. Bez obzira na etničke, vjerske i kulturne razlike, građani Crne Gore zaslužuju da žive u zemlji jednakih mogućnosti gdje se zakon primjenjuje ravnomjerno i jednako. Crna Gora je na putu da postane punopravna članica transatlantske zajednice, grupe zemalja koje su posvećene vrijednostima demokratije, individualnih sloboda i vladavine prava. Želimo da Crna Gora uspije i posvećeni smo pružanju neophodne podrške Crnoj Gori da postigne taj cilj.
• Iako je CG postala članica NATO-a, mali je broj američkih investitora u Crnoj Gori. Da li su korupcija i nedovoljna pravna zaštita razlog za takvo stanje?
– Crna Gora već vidi konkretne prednosti članstva u NATO-u u smislu jačanja sigurnosti, rastućeg turizma i povećanog interesovanja investitora. Primjera radi, ukupan iznos direktnih stranih ulaganja u Crnu Goru iz zemalja članica NATO-a bio je 402 miliona eura u 2018. godini, što je, prema podacima Centralne banke Crne Gore, impresivno povećanje za 64 odsto u odnosu na 2017. Slično tome, podaci Monstata pokazuju povećanje broja noćenja turista iz država članica NATO-a za 20 odsto 2018. u odnosu na 2017. godinu. To su ohrabrujući znakovi i vjerujem da će se taj trend nastaviti kako Crna Gora bude jačala vladavinu prava i širila ekonomske mogućnosti za sve svoje građane.
Crnogorsko tržište je već privlačno američkim investitorima koji trenutno finansiraju različite projekte u sektoru turizma i energetike. Jedan od mojih glavnih prioriteta je proširenje postojeće trgovine i ulaganja pomaganjem stvaranju novih ekonomskih partnerstava između naših zemalja.
Nikola Marković

Saučešće porodicama iz Murina,država da im pomogne
• Nedavno je obilježena godišnjica stradanja žrtava u Murinu koje se desilo tokom NATO bombardovanja, što je u dijelu javnosti otvorilo neke stare rane i oštre kritike i na račun SAD. Kako prevazići takav odnos?
– Civilne žrtve u vojnom sukobu uvijek su tragične. Izražavam lično saučešće porodicama svih onih koji su izgubili život u sukobima 1990-ih godina.
Važno je zapamtiti da je cilj operacije Saveznička snaga (Allied Force) pod vođstvom NATO-a bio da zaustavi masakre i nasilje koje je na Kosovu sprovodio Miloševićev režim. Pamtimo 24. mart kao dan neuspjeha diplomatije kada je 19 demokratskih zemalja NATO-a donijelo tešku odluku da intervenišu, uz ogromnu podršku međunarodne zajednice.
Nedavno sam imala čast da se sastanem sa članovima porodica koje su izgubile svoje najmilije u Murinu. Stanovnici Murina su pretrpjeli užasnu patnju i ne smijemo zaboraviti njihov gubitak. Razgovarala sam sa crnogorskim zvaničnicima o važnosti rješavanja njihovih problema i zahtjeva. Stanovnici Murina pretrpjeli su najteže posledice intervencije 1999. godine i vjerujem da zaslužuju državnu podršku kako bi njihov život bio pristojniji.
Ne možemo promijeniti prošlost, ali možemo učiniti sve što je u našoj moći da stvorimo bolju budućnost. Umjesto gledanja u prošlost, vrijeme je da se svi okrenemo budućnosti kako bismo stvorili dugoročnu stabilnost na Balkanu.

Nerješavanje ubistva Duška Jovanovića neprihvatljivo
• Brojni nerasvijetljeni napadi na novinare, prije svega ubistvo Duška Jovanovića, i pokušaji ubistva Olivere Lakić i Tufika Softića govore o stanju medijskih sloboda u Crnoj Gori. Kako Vi ocjenjujete što istrage u pomenutim slučajevima godinama ne daju rezultate?
– Akti nasilja protiv novinara – kao što su ubistvo vlasnika i glavnog urednika „Dana“ Duška Jovanovića i drugi napadi na novinare – kategorički su neprihvatljivi. Vlasti moraju riješiti te slučajeve i dovesti počinioce pred lice pravde.
Jednako važno je i da visoki zvaničnici i drugi politički i civilni akteri prepoznaju važnu ulogu medija. Ti lideri imaju odgovornost svojom riječju i djelima da podstiču bezbjedno okruženje za novinare. Želim da vidim da Crna Gora postane mjesto gdje novinari mogu da obavljaju svoj posao bez straha za ličnu bezbjednost.
Isto tako, mediji moraju da zasluže povjerenje javnosti praktikujući odgovorno i na činjenicama zasnovano novinarstvo. Mediji ne bi trebalo da doprinose političkoj polarizaciji nego da obezbijede forum za zdrav, demokratski diskurs.
Da zaključim, Crna Gora je prošlog mjeseca proslavila 13 godina nezavisnosti. Ovog mjeseca, Crna Gora je obilježila drugu godišnjicu članstva u NATO-u. Ova mala balkanska zemlja napravila je velike korake u kratkom vremenskom razdoblju i preduzima pozitivne korake kako bi osigurala prosperitetnu budućnost za svoje građane. Kao što često kažem, s ponosom možemo reći da je Crna Gora naš prijatelj, partner i saveznik i radujem se nastavku partnerstva sa svim građanima ove zemlje.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"