Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ulcinj proglasio za dio Kosova * Zakone ne donose da Duška lakše kontrolišu * Drogu krčmio na ulici * Vukotiću mjesečno 8.100 eura * Kad bi manje davali na vojske, već bismo imali kolonije na Mjesecu * Ulcinj proglasio za dio Kosova * Zoranino emotivno muzičko putovanje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Stevo Muk, NVO Institut Alternativa:
Sprema se izborna krađa u Podgorici.

Vic Dana :)

Fata sjela u kafanu, izvadila mobilni i cigare, kad se kraj nje stvori neki frajer:
- Ćao, slatkice, š‘a piješ?
Fata ga prezrivo pogleda i odbrusi:
- Bjež‘, bolan, seljač‘no, čekam momka...
Tip slegne ramenima:
- Bjež‘, bolan, seljanko, ja sam konobar...

Doktore uzrok mog stresa je što nijedna djevojčica u školi neće da priča sa mnom, a ni da se ljubi!
- Od kad se to dešava?
- Pa od kad sam domar.


Nesanica
Kaže drug drugarici:
- Ja se nesanice brzo riješim. Uvek brojim do tri i gotovo.
- Samo do tri?
- Pa dobro, nekad i do pola četiri.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika RAZLIČIT ODNOS PREMA PROPISIMA DOKAZUJE SUKOB U VLASTI
Đukanović i Marković Zakone ne donose da Duška lakše kontrolišu Donošenje Zakona o predsjedniku kao dodatni mehanizam DPS kontrole nad radom javne uprave, bez inicijative da se donesu zakoni o Skupštini, Vladi i ministarstvima, legalizacija je političkog uticaja na državne organe, istakao je Boris Marić
Dan - novi portal
Različit odnos vlasti prema zakonima, pošto Crna Gora nema akt o skupštini i vladi, a dobija naprečac zakon o predsjedniku, ukazuje na sukob u vladajućoj garnituri jer se otvara mogućnost da predsjednik države Milo Đukanović lakše kontroliše rad premijera Duška Markovića, smatraju analitičari. Vladin predlog zakona dolazi u momentu kada Filip Vujanović nakon tri predsjednička mandata odlazi, a na tu funkciju dolazi Đukanović. To će Đukanoviću biti drugi predsjednički mandat jer je 1998. godine prvi put stupio na dužnost šefa države.
Osim što zakona nije bilo u planu rada vlade za ovu godinu, ona je predlog tog zakona utvrdila bez javne rasprave. Ne samo što se odlazećem predsjedniku daju brojne privilegije, nego i Đukanović dobija veću političku moć. S druge strane, rad vlade i parlamenta reguliše se samo uredbama i poslovnicima koje je lako mijenjati, po potrebi vrha vlasti.
Analitičar Boris Marić napominje da zakon o predsjedniku ima sistemsko-politički karakter. Kaže da ovaj zakon u sistemskom smislu ima bitan nedostatak jer se ne donosi paralelno sa zakonima o skupštini, vladi i ministarstvima.
– Samo u tom kontekstu i Zakon o predsjedniku bi dobio sistemski pripadajuće mjesto, a ustavne odredbe neophodnu zakonsku razradu. Sve govori o nepostojanju političke volje da se reforma javne uprave sprovodi sa osnovnim ciljem da postane servis građana, već za cilj ima da bude pod partijskom kontrolom, i bude u funkciji održavanja institucionalne prednosti u izbornim procesima, što je jasno utvrđeno u međunarodnim izvještajima – kazao je Marić.
Po njegovom sudu, podjela vlasti je od presudnog značaja za razvoj demokratskih procesa.
– Pa možemo očekivati da donošenje Zakona o predsjedniku kao dodatni mehanizam DPS kontrole nad radom javne uprave, bez inicijative da se donesu zakoni o skupštini, vladi i ministarstvima, predstavlja legalizaciju političkog uticaja na državne organe. Ovo će posebnu težinu dobiti u slučaju da Đukanović ostane na čelu DPS-a. Zato je bilo neophodno, a i obavezujuće da se o predmetnom zakonu otvori širok društveni dijalog, ili makar javna rasprava – ocijenio je Marić.
Kako kaže analitičar Božidar Čolaković, Predlog zakona o predsjedniku je donijet prilično iznenada, budući da taj akt nije bio predviđen ovogodišnjim programom rada Vlade, a onda je jednoglasno utvrđen.
– Pošto je trenutak simptomatičan, stiče se utisak da je novi zakon formulisan po mjeri novog predsjednika, koji prevazilazi protokolarnu ulogu svog prethodnika, na koju je javnost do sada bila naviknuta. Detalji zakona pokazuju da se predsjedniku daju široka ovlašćenja. Nameće se pitanje da li će privremena i stalna radna tijela, kakva ima i Vlada, kao i ostale nadležnosti dodate instituciji predsjednika predstavljati efikasniji način za realizaciju postavljenih ciljeva ili gomilanje administracije – kaže Čolaković.
Uprkos brojnim pozivima dijela NVO sektora, većina u parlamentu decenijama odbija da stavi na dnevni red predlog zakona o vladi i parlamentu.
Koordinator u Građanskoj alijansi Zoran Vujičić kaže da nije bio u prilici da pročita tekst Predloga zakona o predsjedniku jer još nije dostupan na sajtu Vlade. Navodi da iz informacija koje su bile dostupne nakon sjednice proizilazi da je ovaj zakon prošao na Vladi.
– Ono što jeste u najmanju ruku čudno je da se ovaj zakon donosi po hitnom postupku, bez javne rasprave. Kako ne postoji još zakon o vladi i zakon o skupštini, nadamo se da će ovo biti samo prvi korak da se stanje do kraja uredi i za ove druge jako značajne institucije. Potreba usvajanja zakona o Vladi je prijeko potrebna jer bi se uredila do kraja njena nadležnost, a ovako imamo Ustav i akte niže pravne snage od zakona koje regulišu ovu materiju – zaključio je Vujičić.
M.V.

I muka i bruka

Korisnica naknade za majke sa troje i više djece Željka Savković rekla je da novca za Vujanovića i Đukanovića, očigledno, ima i mogu da dobijaju 70 odsto njihove prosječne plate, a nema za naknade majkama ni za djecu dječjih dodataka.
– Nema ni za invalide, ni za ljude bolesne od karcinoma. Nema ni za radnike za povećanje plata. Nema. Ali za njih mora biti. Mi možemo i sa dva eura. Mi možemo i bez dva eura. Oni ne mogu. A i može im biti kad smo im nebitni. A i zašto ne bi bili kad smo im sve dozvolili – kazala je Savkovićeva.

Dobija i doživotni imunitet

Funkcioner Demokratske Crne Gore Đorđe Zenović kazao je da je namjera da se predlog zakona o predsjedniku Crne Gore usvoji u skupštini prije inauguracije Mila Đukanovića, kako bi on stekao pravo da po okončanju mandata ode u penziju sa pozicije slične onoj na kojoj je odradio i pripravnički staž – pozicije visokog funkcionera. Kako kaže, Đukanović i Vlada šalju jasnu poruku da su u panici i da vide da se bliži kraj njihovog apsolutizma.
– Opravdano sumnjam da se stvara pozicija da se u moru raznih benefita, priviliegija i prinadležnosti koje će se omogućiti počasnom predsjedniku, nađe i doživotni imunitet od krivično-pravnog gonjenja – saopštio je Zenović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"