Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Medojević štrajkuje glađu, DF sprema proteste * Policija tražila zakopano oružje „zagoričkog klana” * Saradnik „škaljaraca” ubijen u Beogradu * Plaćamo najskuplju struju u regionu * Medojević štrajkuje glađu, DF sprema proteste * Atva * Vašar u Argentini
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goranka Vučinić, predsjednica Savjeta ASK:
– U Crnoj Gori i regionu ne postoji transparentnija institucija od Agencije za sprečavanje korupcije.

Vic Dana :)

- Svaka udata žena mora znati 70 stvari:
- Da kuva i 69.

Djeca pitala učitelja koji je sjedio pored peći razne stvari. Njemu dosadilo pa im kaže:
- Kad hoćete nešto da mi kažete prvo u sebi izbrojte do 100.
Mali Mujo to ozbiljno shvati pa ga učitelj vidi da miče ustima i pita ga šta mu je?
A Mujo:
-..., 97, 98, 99, 100, učitelju gori vam kaput.

Pita Ciganka Cigu:
- U koji WC ja treba da uđem?
- Jesi ti ženo glupa. Ti trebaš ući u M jer si MADAM, a ja u Ž jer sam ŽENTLMEN!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica PROF. DR ŽELJKO KOJADINOVIĆ, NEUROHIRURG I STRUČNI KONSULTANT U POLIKLINICI REZIDENCIJA ZDRAVLJA KERBER, ZA „DAN” GOVORI O TRIGEMINALNOJ NEURALGIJI
Interventne metode uklanjaju bol u licu
Dan - novi portal
Trigeminalna neuralgija je jedan od najčešćih uzroka bola u području lica i ubraja se među najjačim i najneugodnijim bolovima koji se mogu osjetiti. To je poremećaj koji karakteriše jednostrana, izrazito oštra, iznenadna bol u području donje 2/3 lica trajanja nekoliko sekundi do minuta. Prema riječima prof.dr Željka Kojadinovića, neurohirurga i stručnog konsultanta u poliklinici Rezidencija zdravlja Kerber, kod bola u licu po tipu trigeminalne neuralgije najvažnije je ustanoviti tip neuralgije.
-Najčešći oblici su: tipična, atipična i sekundarna. Tipična trigeminalna neuralgija predstavlja bol u licu koji se javlja iznenada, velikog je intenziteta i trajanja obično do 1 minut. Pacijenti ga često opisuju kao udar strujom, ubod. Može biti provociran dodirom ili drugačijom iritacijom pojedinih djelova lica ili usne duplje. (tzv. triger zone). Kod tipične primarne neuralgije između napada bola nema tegoba i neurološkim pregledom se ne otkriva ništa. Ovo je već dovoljno za postavljanje dijagnoze. Uzrok bola su degenerativne promjene u ishodištu, iz moždanog stabla, trigeminus nerva (živca koji inerviše lice, ušne školjke i usnu duplju) - objašnjava dr Kojadinović.
Ističe da se pored pregleda pacijenta obavezno mora odraditi MR snimak mozga da bi se utvrdilo da li eventualno postoji razlog trigeminalne neuralgije, kada se ona zove sekundarna neuralgija.
- To može biti tumor, multipla skleroza, aneurizma, bolesti zuba. Postoji veći broj trigeminalnih neuralgija:tipične, atipične, pre-neuralgije, posttraumatske, sekundarne, neuralgije kod multiple skleroze i neuralgije rezistentne na klasično liječenje. Potrebno je od početka razlikovati o kom tipu se radi, jer se liječenje može znatno razlikovati. Pored ovoga postoje i brojni drugi sindromi koji se manifestuju bolom u licu i njih je potrebno razlikovati od trigeminalne neuralgije - kaže naš sagovornik.
Uzrok tipične trigeminalne neuralgije, prema njegovim riječima, je često pritisak krvnog suda na trigeminalni nerv.
- Liječenje se uvijek počinje ljekovima. Najčešće se primjenjuje Tegretol. Vremenom ljekovi počinju slabije da djeluju i bolovi bivaju sve češći i dugotrajniji. Tada nam najčešće i dolaze pacijenti, mnogi imaju praktično salve bola preko cijelog dana. Pošto ljekovi ne pomažu, a ne odlučuju se za operacije ovi ljudi godinama trpe stravične patnje. Kod nas se u 80 odsto slučajeva, ambulantnim procedurama, može na duže vrijeme zaustaviti bol u licu, kontrolisati ovakvo stanje i izbjeći operacija. Mnogi ljekari ne poznaju ovakve intervencije i odlučuju se na „čupanje nerava” ili operacije. Ako se radi o takozvanim atipičnim trigeminalnim neuralgijama operacija i ljekovi ne daju zadovoljavajuće rezultate. Tada su opisani interventni metodi u liječenju bola jedino uspješni - naglašava dr Kojadinović i dodaje da postoji nekoliko tipova operativnog liječenja.
- Operacija - mikrovaskularna dekompresija predstavlja minimalno otvaranje lobanje i uklanjanje svakog pritiska na trigeminus nerv. Ova metoda pokazuje odlične dugotrajne rezultate u preko 80 odsto slučajeva i danas najčešće izvodimo ovu intervenciju. Intervencija traje oko dva sata i odlično je podnose i pacijenti stariji od 70 godina. Kod starijih ljudi, koji nisu kandidati za opštu anesteziju, se preporučuje intervencija kojom se uništavaju bolna vlakna u dijelu trigeminus nerva koji se zove ganglion. Uništavanje se izvodi povišenom temperaturom na vrhu igle koja se uvodi preko kože lica. Intervencija se radi uz pomoć posebnog aparata za zagrijevanje vrha igle. Ova metoda nema dobre rezultate kao prethodna - kaže dr Kojadinović.
Ipak, još bolje rezultate od prethodne metode u novije vrijeme, postiže lokalizovano precizno zračenje određenih regija moždanog stabla- Gama nož.
- Prije ove metode uvijek treba pokušati interventne metode u liječenju neuralgije jer imaju znatno manje komplikacija, djeluju brže i pacijent ih lakše podnosi. Kod veoma starih ljudi, sa procjenom dužine života manjom od dvije godine, se primjenjuje uništavanje nerava na licu (čupanje nerava, uništavanje otrovima,...). Ova metoda nema dugotrajno dobre rezultate i čak može dovesti nakon 1-3 godine do još jačeg bola - objašnjava naš sagovornik.
Pored trigeminalne, postoje i neuralgije drugih nerava, a najčešća je grosofaringealna neuralgija. Ona se takođe počinje liječiti ljekovima. Ukoliko oni ne obezbole pacijenta dovoljno, oni se liječe operativno veoma uspješno.
Poseban problem, kako kaže dr Kojadinović, predstavljaju atipične trigeminalne neuralgije pošto kod njih uobičajeni terapijski protokol ne djeluje, a pogotovo je slabiji odgovor na operaciju mikrovaskularnom dekompresijom (MVD).
- Stepen atipije raste što je prisutno više sledećih znakova: slabija reakcija na upotrebu Karbapina (Tegretola), mlađi pacijent, postepeni nastanak bola, stalni bol bez faza bezbolnosti, pogoršavanje bola na žvakanje i govor, nema mikrovaskularnog kontakta na MR snimku mozga. U tim slučajevima najčešće uzrok bola nije iritacija krvnim sudom koji pritiska na ishodište trigeminalnog nerva, već iritacija ovog nerva negdje u licu. Tada je najvažnije detaljnim pregledom otkriti mjesto i tip ove iritacije. Kada se precizno odredi šta uzrokuje bol u licu i na kom mjestu postoji iritacija trigeminalnog nerva može se sprovesti specifično liječenje. Često se ovo ne utvrdi dovoljno precizno pa izostane i uspjeh liječenja. Tada se obično okrive za to starost pacijenta, psihičko stanje, druge hronične bolesti. Sve ovo u stvari možda doprinosi bolesti, ali ne može biti izgovor da se ne sprovede uspješno liječenje - naglašava dr Kojadinović. A.Š

Metode liječenja

Uzrok bola se prema riječima dr Kojadinovića, može liječiti savremenim ljekovima.
- Često, kad nam pacijenti dođu, ljekovi, klasične i alkoholne blokade već nisu dali rezultate. U tom slučaju indikovane su interventne metode liječenja trigeminalne neuralgije. One podrazumijevaju da se lijek aplikuje tačno u izvor bola koji dovodi do iritacije trigeminalnog nerva ili njegovu neposrednu okolinu ili da se na izvor bola djeluje nekom drugom interventnom metodom (stimuliše, zagrije, uništi, dekomprimuje,...). Budući da su izvori bola često manji od 1 cm, da su u dubini, i da se oko njih nalaze važne strukture potrebno je promjenu, tokom intervencije, prikazati snimanjem i tokom snimanja pratiti dolazak igle ili drugog instrumenta i ubrizgavanje lijeka tačno u izvor bola. Ovo se najčešće vrši pod ultrazvučnim snimanjem na aparatima posebnih performansi sa posebnim iglama, ili na RTG skopiji. (tzv. ultrazvučna ili RTG navigacija) - kaže naš sagovornik.

Bol ostaje u ambulanti

Dr Kojadinović podsjeća da interventne intervencije ne treba miješati sa tzv. „blokadama” jer se one rade naslijepo i površno u predjelu završnih grana nerava i uvijek je pitanje da li je lijek dat na pravo mjesto.
- Često je dovoljno da se promaši i nekoliko milimetara pa da intervencija ne uspije. To što ljekar ima veliko iskustvo ne znači da može da sigurno aplikuje lijek bez simultanog snimanja. Ove intervencije se rade ambulantno, nisu bolne, a bol se odmah smanjuje. Sve, zajedno sa pregledom traje oko 1 do 1,5 sat i nakon toga pacijent može otići kući. Za dugotrajniji efekat potrebno je obično uraditi 1-3 interventne procedure sa razmakom od nekoliko nedjelja. Ni finansijski efekat nije beznačajan jer je njihova cijena manja od višenedjeljnog fizikalnog tretmana, a pogotovo manja od banjskog liječenja ili operativnog liječenja. Kod preko 80 odsto pacijenta koji imaju uporne i intenzivne bolove u licu možemo savremenim ljekovima ili, u težim slučajevima, posebnim interventnim ambulantnim procedurama zaustaviti odmah bol i kontrolisati ga. Zbog toga ove procedure uvijek treba probati prije eventualnog operativnog liječenja ili stereotaksičnog zračenja npr. Gama nož metodom - zaključuje dr Kojadinović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"