Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ukinuta presuda za ubistvo Šćekića * Hitno je samo kad Đukanoviću prijete * Milove firme vrijede 18 miliona * Ova vlast je gora od okupatora * Istekao rok za raspuštanje Skupštine, Vlada ćuti * Svijet na putu „klimatskog aparthejda“ * Novi pritisci Prištine, Srbi pred humanitarnom katastrofom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Velibor Džomić, koordinator pravnog savjeta MCP:
– Besmisleno je da se vode sudski sporovi o tome da li je crkva crkvena ili džamija džamijska, jer je to isto kao da danas na sudu dokazujete da je zemlja okrugla ili da je more veliko.

Vic Dana :)

Mujo krenuo u večernju školu i nakon nekog vremena prozove ga profesor na času matematike:
- Mujo, kol’ko je dva plus dva?
Mujo ispali kao iz topa:- Čet’r’!
Profesor ga pohvali:
- Sjedi, pet!
Mujo zagunđa sebi u bradu:
- Ma znao sam da je pet...

Zašto je kalkulator najbolji čovjekov prijatelj?
- Zato što na njega uvjek možeš računati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi DIREKTOR MEĐUNARODNE SPECIJALISTIČKE ŠKOLE PSIHIJATAR SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ ZA „DAN“
Slavica Đukić Dejanović Samo ubice i silovatelje treba liječiti u izolaciji Postepeno prelazimo na heteroporodični smještaj pacijenta u nekoj porodici koja nije njegova porodica i koja će brinuti o tom pacijentu, a da država da pomogne finansijski
Dan - novi portal
Stigmatizacija osoba s mentalnim smetnjama još uvijek postoji, ali polako se taj ledeni obruč topi i sve veći broj ljudi shvata da se oni i njihovi bliski mogu naći u sličnoj situaciji. Pacijenti su članovi naših timova. U svijetu timovi su sastavljeni od bivših, izliječenih ili zaliječenih pacijenata. Kad pacijent ima veliku anksioznost, agresiju, bilo šta, mi ga smirujemo, dajemo mu ljekove, ali najjači efekat se postiže kad sam pacijent kaže da je bio u toj situaciji da se liječio, a sada pomaže drugome, kao terapeut. Mi pravimo prve korake ka takvim ciljevima, to su pravi koraci destigmatizacije, kazala je za „Dan“ psihijatar Slavica Đukić Dejanović, direktor Međunarodne specijalističke škole u vezi s prevencijom, dijagnostikom i liječenjem bolesti zavisnosti, koja je nedavno održana u Kotoru.

Evropski standard kaže: „Ne možeš pacijentu dati lijek dok mu ne objasniš kako djeluje i dok on ne da svoj pristanak“, ali ne mogu samo medicinske sestre u psihijatriji i psihijatri pružiti bolesnom čovjeku s mentalnim smetnjama ono što mu treba, to mora čitava zajednica.

– Suština je da osobe koje su dobile uputstva za to kako stručno postupati prema pacijentima, da se drže toga, ali i svi oko njih da im u tome pomažu. Lokalni policajac nikako ne treba da svoju službenu značku pokaže bolesniku, nego treba da razvije prijateljski odnos s njim, da odu na picu i da ga pita je li išao na kontrolu kod ljekara, planira li da ide... Destigmatizacija je širok proces, zahvata komšije, prijatelje, duhovnike, ljekare opšte medicine, centre za socijalni rad, čitavu mrežu institucija i pojedinaca koji pomažu u tom procesu – kaže Đukić Dejanovićeva.

S obzirom na veliki pritisak sudskih forenzičkih pacijenata na kapacitete Psihijatrijske bolnice u Dobroti, ona smatra da je nedopustivo da pacijenti leže na dušecima, te da se svuda u svijetu preferira što veći broj medicinskih mjera na slobodi.

– To znači pacijent živi u svojoj kući, radi, ali se redovno javlja na preglede. Međutim, ako je neko počinio najteže radnje (silovanje, ubistvo), tu su već rizici da će se to ponoviti bez jednog dugotrajnijeg liječenja i takvi pacijenti treba da budu još uvijek u bolničkim uslovima, više da bi se zaštitili drugi, i naravno, da bi se liječili. Za razliku od krivice, gdje idemo na vaspitnu mjeru, čovjeku koji je napravio zakonski prekršaj ili krivično djelo, ovdje razmišljamo o okruženju pacijenta da ne trpi posledice bolesti i zbog toga ga izolujemo, a liječimo ga onako kako bismo ga liječili inače po protokolima – rekla je prof. dr Slavica Đukić Dejanović. Nemamo više one velike bolnice-azile, već postepeno prelazimo na heteroporodični smještaj osobe, u nekoj porodici koja nije porodica pacijenta, koja će brinuti o toj osobi, a da država pomogne finansijskim sredstvima.

– Pacijent treba da bude u bolnici dok se ne postavi dijagnoza i ne pronađe adekvatna terapija. Danas raspolažemo veoma moćnim psihofarmacima, ljekovima koji pomažu pacijentima da oni žive u zajednici: da mogu da idu kod svog ginekologa u Dom zdravlja gdje idemo i svi mi, da oni, ako dobiju neku ranu, odu na ušivanje kod hirurga gdje idemo i svi mi. Ideja je da u istim prodavnicama, istim frizerajima, na istim mjestima gdje ostali građani zadovoljavaju svoje potrebe, budu i oni – to je destigmatizacija. Od najbližih srodnika, komšija, prijatelja ne treba da se krije da u porodici imaju osobu s mentalnim smetnjama, naprotiv – da svi oni znaju i da podsjete pacijenta kad je vrijeme za kontrolu, za lijek. Kad neko izađe iz bolnice, trebalo bi da se više nikad ne vrati, a da se nikad više ne bi vratio u bolnicu, treba redovno da koristi ljekove – kaže ugledni psihijatar Đukić Dejanovićeva.

M.D.Popović




Ne smijemo dozvoliti da oboljeli nemaju krevete u bolnicama
Crna Gora je jedna od potpisnica Agende 2030 Ujedinjenih nacija, koja se primjenjuje svuda od 1. janura 2016. godine. Njen kredo je: „Niko ne smije da ostane izvan kolone“, svi idemo naprijed do 2030. godine. Oni koji potencijalno mogu ostati „van kolone“ po svom standardu jesu naši pacijenti. Taj međunarodni dokument nas obavezuje da nam oni budu prioritet. Najugroženijima u društvu, najsiromašnijima, najbolesnijima, njima prije svega treba pomoći i ne smijemo dozvoliti da naši pacijenti s mentalnim smetnjama nemaju krevete u bolnicama gdje su smješteni. Među zemljama i unutar zemalja treba da se smanje razlike između onih koji imaju sve i onih koji nemaju ništa na planu obrazovanja, zapošljavanja, materijalnih dobiti. Agenda ima tri stuba – ekonomski i ekološki razvoj i socijalnu komponentu u kojoj naši pacijenti zauzimaju vrlo značajno mjesto – kaže direktorica Međunarodne škole.



”S obzirom na veliki pritisak sudskih, forenzičkih pacijenata na kapacitete Psihijatrijske bolnice u Dobroti, Đukić Dejanovićeva smatra da je nedopustivo da pacijenti leže na dušecima, te da se svuda u svijetu preferira što veći broj medicinskih mjera na slobodi




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"