Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za dvije godine zaradio milion * Na zadnjoj sjednici tajno zaposlili 2.000 službenika * DPS aplaudira mafiji, a ja demokratiji * Obezbijedićemo pravnu pomoć za sve majke * Prijete im doživotne kazne zatvora * Da li ima pilota u predizbornom avionu? * Strast i slast vlasti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-02-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIODRAG LEKIĆ, LIDER DEMOSA:
Ne tako davno, ovdašnja vlast je uz pomoć ruskih tajkuna sprovodila operacije pljačke KAP-a.

Vic Dana :)

Plavuša sjela s prijateljicom na kafu, a ova je odmah u glavu znatiželjno upita:
- Čujem da imaš novog frajera?
Plavuša klimne veselo:
- Daaa, znaš kako je dobaaar...
Prijateljica odmahne glavom:
- Hmm... čula sam da je stariji 30 godina od tebe... stvarno si se zaljubila u njega?
Plavuša klime:
- Naravno! On me finansira... jooj, čuj mene... fascinira!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni ŽITELJI NEKADA NAJBOGATIJE PLJEVALJSKE MJESNE ZAJEDNICE ZABRĐE DANAS SUOČENI SA BROJNIM NEVOLJAMA
Selo Kalušići tik uz Termoelektranu Gradnja zabranjena, eksproprijacije nema Mladi su već otišli jer ovdje u sendviču između rudokopa i Termoelektrane nema života, konstatuje predsjednik MZ Zabrđe Dragan Lučić
Dan - novi portal
PLjE­VLjA – Ne­ka­da, i to ne ta­ko dav­no, Mje­sna za­jed­ni­ca Za­br­đe bi­la je naj­bo­ga­ti­ji dio plje­valj­ske op­šti­ne. Da­nas sta­nov­ni­štvo Za­br­đa ži­vi u ne­iz­vje­sno­sti. Po­seb­no su ugro­že­na se­la Ko­mi­ni i Zblje­vo, ali je do­sta te­ška si­tu­a­ci­ja i u se­li­ma Gre­vo, Mr­zo­vi­ći i Gor­nji Ko­mi­ni. Ne­sre­ću ovom kra­ju, ka­žu mje­šta­ni, do­ni­je­la je eks­plo­a­ta­ci­ja uglja, jer su se sa is­ko­pa­va­njem ru­de ja­vi­li broj­ni eko­lo­ški pro­ble­mi, ali i broj­na ogra­ni­če­nja. Ta­ko su mje­šta­ni Ka­lu­ši­ća, je­dan broj mje­šta­na Gre­va, Zblje­va i Gor­njih Ko­mi­na do 2025. go­di­ne do­bi­li za­bra­nu grad­nje obje­ka­ta na svom ima­nju. Za­bra­na tra­je od osam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka i, ka­ko sa­da sto­je stva­ri, tra­ja­će do 2025. go­di­ne ka­da je pla­ni­ra­no da se iz­vr­ši eks­pro­pri­ja­ci­ja imo­vi­ne, a po­me­nu­ti dje­lo­vi MZ Za­br­đe će se pre­tvo­ri­ti u kop Rud­ni­ka uglja. U či­ta­voj pri­či za mje­šta­ne je naj­go­re što ni­ko ne­će sno­si­ti po­sle­di­ce ako 2025. go­di­ne ne do­đe do obe­ća­nog ise­lja­va­nja sta­nov­ni­štva i eks­pro­pri­ja­ci­je imo­vi­ne.
– Ov­dje sta­nov­ni­štvo ži­vi u ne­iz­vje­sno­sti, jer šta će bi­ti ako ne bu­de ise­lja­va­nja i ako se ne iz­vr­ši is­pla­ta imo­vi­ne. Tre­nut­no ov­dje ne mo­že­mo ni­šta da pla­ni­ra­mo, ne mo­že­mo ima­nja na pra­vi na­čin da ko­ri­sti­mo. Pi­ta­te me o ži­vo­tu u na­šoj MZ, a ja sva­ki dan se­bi po­sta­vljam pi­ta­nje da li je ovo ži­vot – ka­že pred­sjed­nik MZ Za­br­đe Dra­gan Lu­čić i is­ti­če da su mla­di lju­di već oti­šli iz Ka­lu­ši­ća jer ne mo­gu da ži­ve pod ogra­ni­če­nji­ma.
Lu­čić ka­že da se po­sta­vlja oprav­da­no pi­ta­nje šta će bi­ti sa mje­šta­ni­ma ako se za­u­sta­vi eks­plo­a­ta­ci­ja uglja, ako se ona na ne­ki na­čin uspo­ri, a ve­ći­na sta­nov­ni­štva oče­ku­je da se to de­si i da uz po­moć do­bi­je­nih sred­sta­va ne­gdje dru­go za­poč­ne ži­vot. On na­vo­di i tu či­nje­ni­cu da je do­sad u ne­ko­li­ko na­vra­ta pro­du­ža­va­na za­bra­na o grad­nji i da se to mo­že de­si­ti i 2025. go­di­ne. Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, ni­ko u ovim se­li­ma ne mo­že da ve­že svo­ju sud­bi­nu za eks­plo­a­ta­ci­ju uglja.
– Mla­di su već oti­šli jer oni mo­ra­ju da ži­ve. Oni ne mo­gu da če­ka­ju ka­da će Rud­nik uglja iz­vr­ši­ti eks­pro­pri­ja­ci­ju imo­vi­ne. Ži­vot u sen­dvi­ču iz­me­đu ko­pa Rud­ni­ka uglja i Ter­mo­e­lek­tra­ne ni­je ži­vot – kon­sta­tu­je Lu­čić uz ob­ja­šnje­nje da je ži­te­lji­ma onog di­je­la MZ Za­br­đe ko­je je ob­u­hva­će­no za­bra­nom grad­nje osta­lo da pla­ća­ju po­rez na imo­vi­nu, iako je ne ko­ri­ste kao slo­bod­ni lju­di.
Lu­čić ka­že da je za­bra­na uve­de­na jer je taj pro­stor ozna­čen kao pro­stor za po­seb­nu na­mje­nu i mje­šta­ni se na to ni­je­su bu­ni­li. Ali, sma­tra on, onog mo­men­ta ka­da je to ura­đe­no, tre­ba­lo je sta­nov­ni­štvu is­pla­ti­ti imo­vi­nu i po­sla­ti ga da ži­vi na dru­goj lo­ka­ci­ju, ta­mo gdje mo­že da pla­ni­ra slo­bod­no svoj ži­vot. Na ovaj na­čin Rud­nik uglja je za­šti­ćen, a sta­nov­ni­štvo je osta­lo da če­ka i tr­pi.
– Ko mo­že iz­bro­ji­ti broj­ne in­ci­den­te ko­je smo ima­li od mi­ni­ra­nja u ko­pu Rud­ni­ka uglja. Ko­li­ko je pra­ši­ne pa­lo na na­ša ima­nja i ku­će i ka­kve ne­vo­lje tr­pi­mo od bu­ke ko­ju is­pu­šta Ter­mo­e­lek­tra­na i me­ha­ni­za­ci­ja Rud­ni­ka uglja. Pri­tom smo pri­ko­va­ni za ove na­še do­mo­ve jer ne mo­že­mo ni­ko­me da ih pro­da­mo, a bez nji­ho­ve pro­da­je ne mo­že­mo za­po­če­ti ži­vot ne­gdje dru­go – ka­že Lu­čić uz pod­sje­ća­nje na ne­ka ra­ni­ja vre­me­na ka­da su ova se­la kao dio Plje­valj­skog po­lja bi­la žit­ni­ca či­ta­ve Cr­ne Go­re.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, u se­lu Ka­lu­ši­će sve je bi­lo pod ora­ni­ca­ma i ži­ti­ma, a da­nas ne po­sto­ji ni­jed­na nji­va.
– Ka­lu­ši­ći su bi­li naj­ljep­še se­lo plje­valj­skog kra­ja. Na­do­mak su gra­da, a ze­mlja plod­na i la­ko ob­ra­di­va. Ali smo mo­žda svi ima­li ne­sre­ću da je is­pod plod­ne ze­mlje le­žao ugalj i ka­da je kre­nu­la nje­go­va eks­plo­at­ci­ja, sve je kre­nu­lo niz­br­do – ka­že Lu­čić.
B. Je.


Broj­ni eko­lo­ški pro­ble­mi

– U na­se­lju Gor­nji Ko­mi­ni i Lju­će po­sto­je broj­ni pro­ble­mi sa iz­grad­njom vi­še da­le­ko­vo­da za po­tre­be Elek­tro­pri­vre­de i Elek­tro­pre­no­sa. Mje­šta­ni su već odav­no iz­lo­že­ni broj­nim pro­ble­mi­ma ve­za­nim za da­le­ko­vo­de. Mje­šta­ni Lju­će ima­ju pro­blem sa pu­tem ko­ji se uni­šta­va od stra­ne te­ške me­ha­ni­za­ci­je ko­ja ra­di za po­tre­be Ter­mo­e­lek­tra­ne. Po­seb­no je u te­škoj po­zi­ci­ji na­se­lje Zblje­vo, ko­je go­di­na­ma mu­ku mu­či sa de­po­ni­jom Ma­lje­vac. Pri­tom ne tre­ba da po­mi­njem ko­li­ko svi za­jed­no ima­mo pro­ble­ma zbog ra­da Ter­mo­e­lek­tra­ne i Rud­ni­ka uglja – ka­zao je Lu­čić i is­ta­kao da pro­ble­me zbog eks­plo­a­ta­ci­je uglja ima­ju i se­la Šu­ma­ne i Bo­ro­vi­ca.


Ora­ni­ce po­sta­le mo­čva­ra

– Rud­nik uglja je od­u­zeo je­dan dio ze­mlji­šta u se­lu Ka­lu­ši­ći. O tom di­je­lu ze­mlji­šta ni­ko ne vo­di ra­ču­na. Ta­mo su se for­mi­ra­le ba­re i mo­čva­re, ta­ko da je to još je­dan pro­blem za na­še sta­nov­ni­štvo, jer u tim se ba­ra­ma le­gu ko­mar­ci i ra­zni gmi­zav­ci, ko­ji nam u ljet­njim mje­se­ci­ma do­dat­no za­gor­ča­va­ju ži­vot – is­ti­če Lu­čić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"