Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
76 abortusa jer su bile djevojčice * Šaranoviću pozlilo, sjednica prekinuta * Tužilaštvu sumnjive samo donacije DF-a * Sveštenici moraju da polažu crnogorski * 76 abortusa jer su bile djevojčice * Pogled kroz dvogled * Igre ispraznog
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-02-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Luiđ Škrelja:
– Politički život neće stati zbog nenadležnog suda i Gorana Đurovića.

Vic Dana :)

Šta se desi policajcu kada pojede komarca?
– Ima više mozga u stomaku, nego u glavi.

Zaustavi policajac vozača:
– Da li ste nešto popili?
– Popio sam jedan kapućino.
Policajac sumnjičavo vrti glavom i pita:
– A da nisu ipak bila dva-tri kapućina?

Saobraćajac u kontroli kaže Cigi vozaču kog je zaustavio:
– Ovo što Vi vozite ne može se nazvati automobilom!
Ciga mu odgovori:
–Da, znam, zato i nemam vozačku dozvolu!

– Halo, policija, moj komšija valja travu!
– A koliko je paketić?
– Hiljadarka.
– Skupo, ne kupuj od njega!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni VANDALIZAM NAD IZVORIMA I ČESMAMA POPRIMA ALARMANTNE RAZMJERE
Devastirano izvorište Dizdarica Ukrali kamen sa izvorišta Dizdarica Krađa kamena sa Dizdarice, a isti je slučaj sa austrogarskom postajom kod motela ,,Borići'', direktan je atak na materijalnu ostavštinu epohe, koja je ostavila presudan trag u Boki Kotorskoj i njenom zaleđu, saopštili su iz Agencije za razvoj i zaštitu Orjena
Dan - novi portal
Građani i ljubitelji prirodnih ljepota u zaleđu Herceg Novog poslali su Agenciji za razvoj i zaštitu Orjena poražavajuće fotografije izvora Dizdarica, kaptiranog još u doba Austrougarske, na kojima je se jasno uočava da kamen s njega polakoe.
Zatražili su da nadležni reaguju kad je u pitanju zaštita ovog kulturnog dobra građenog početkom 20.vijeka, kada je probijan put za Crkvice, odnosno kada je izgrađen vodovod sa kaptaže Dizdarica do kasarne u selu Kameno.
Podsjetićemo da je ovaj vodovod još u funkciji, kao i da se na toj lokaciji mogu zateći otiginalne vodovodne šahte i danas poznate manhajmske firme.
-Kada sve to imamo u vidu, jasno je da je krađa kamena sa Dizdarice, a isti je slučaj sa austrogarskom postajom kod motela ,,Borići”, direktan atak na materijalnu ostavštinu epohe, koja je ostavila presudan trag u Boki Kotorskoj i njenom zaleđu. Njen nestanak sve nas skupa osiromašuje, pri čemu se umanjuje privlačnost Orjena kao destinacije izletničkog turizma, bazirane na očuvanom sklopu prirode i antropogenog pejzaža. Nažalost, za sve to nije briga tamo nekog „ majstora“ koji pajserom odvaljuje blokove tesanog kamena kako bi uštedio novac i trud pri gradnji svoje kuće u kamenu- saopštili su iz Agencije za razvoj i zaštitu Orjena.
Oni su istakli da su informacije o ovom vandalskom činu proslijedili Službi komunalne policije.
Smatraju da je, ipak, od prijave Službi komunalne policije, važnije da mještani kažu „dosta je, neću više da ćutim“, pa će se incidenti ovakvog tipa brzo svesti samo na periodične i marginalne pojave.
Novljani su, inače, poslednjih decenija bili skloniji tome da postojeće česme i fontane uništavaju poput one na Trgu Belavista, ili betoniraju i zatvaraju, poput česme na škveru i one kraj gradske pijace, pa su nestale, ili izvor - česme zagađuju, tako da voda odavno nije za piće, poput izvora na Karači i Toploj.
Agencija za izgradnju i razvoj grada je prije nekoliko godina napravila česmu podno Stepeništa 28.oktobra, ali i ona je zbog neodgovornog odnosa korisnika često u kvaru.
Agencija za razvoj i zaštitu Orjena je tokom 2016. i 2017. godine završila prvu fazu projekta „Četiri hercegnovska izvora“, u okviru koje su na drevnim hercegnovskim izvorima Karača, Forte mare, Tinturija i Topla postavljene turističko-informativne table na našem i engleskom jeziku. Takođe, montirane su drvene klupe na Karači i Forte mare i obnovljen stari natpis „Izvor Topla“ i kamena oplata pižula. To je prva faza projekta za koju je izdvojeno nešto preko 1.200 eura. Bilo je planirano da se projekat nastavi u septembru prošle godine.
-Ideja je bila otrgnuti od zaborava gradske izvore koji više nemaju nekadašnju utilitarnu ulogu, ali posjeduju značaj istorijskih mjesta koja kao takva treba da budu prepoznata i turistički valorizovana. Na ovaj način doprinosimo očuvanju svijesti o vrijednosti ovih mikro-lokaliteta. Osim toga, činimo korak naprijed u divezifikaciji turističkog proizvoda, koji mora biti daleko više od mediteranskog sunca i toplog mora, kazao je Željko Starčević iz Agencije za razvoj i zaštitu Orjena.
Hoće li nova vlast prepoznati značaj ovog projekta, tek ostaje da se vidi.
K.Matović


„Zabranjeno za piće”

Ništa bolje nisu prošla ni stara gradska izvorišta, sa kojih se do prije dvadesetak godina mogla piti voda, a danas na svakom od njih piše „Zabranjeno za piće“. U Starom gradu jedan od najpoznatijih hercegnovskih izvora je Karača, koji se nalazi podno Kanli kule, i koji je kaptiran u doba Turaka. Odavno u njemu ne protiče pitka voda.
Izvorište na Toploj, podno crkvi Sv. Spasa i Sv. Đorđa, dijeli istu sudbinu. Podno utvrde ,,Forte mare” teče izvor koji je kaptiran 1979.godine. Voda sa njega je bila za piće do prije petnaestak godina.


Gradska česma stalno na udaru vandala

Gradska česma na Trgu Belavista, jedna od svega tri u gradu sa koje se može piti voda, a koju je prije više od decenije gradu poklonio Novljanin Mirko Čeprnić, najčešće je na udaru vandala. S mermerne građevine nekoliko puta je lomljen vrh, a mesingane lule nepoznati počinioci neprestano lome i uništavaju. Vlasnici ugostiteljskih objekata na pomenutom trgu, nebrojeno puta su nam skretali pažnju na ovu pojavu. Ukazali su da je poslednji put neko polomio tri mesingane lule, a preostale dvije su zadugo bile gotovo neupotrebljive. Baš ova česma najviše gasi žeđ turista koji tokom ljeta svakodnevno dospijevaju brodovima na škver i kreću brojnim stepeništima u obilazak Starog grada.
-Po zakonu o vodama, JP Vodovod i kanlizacija je dužno da održava sve javne česme. Na hiljade eura je utrošeno u popravke polomljenih česmi, koje su stalno na meti vandala. Upravo zbog problema sa vandalizmom, u najlošijem stanju je glavna gradska česma na Trgu Belavista. Građani moraju znati da je riječ o javnom dobru, da su česme sagrađene zbog njih, te da se sa više uvažavanja moramo odnositi prema imovini koja je zajednička, poručeno je iz Vodovoda, uz napomenu da je česma sada dovedena u red.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"