Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Robijaši zapalili ćeliju, počeo štrajk * Opštine Tuzi nema bez referenduma * Pilota okrivili za helikoptersku nesreću * Vlast progoni 20 sveštenika * Robijaši zapalili ćeliju, počeo štrajk * Pisani spomenik trajno svjedočanstvo uzvišene žrtve * Ubistvo Kašogija strašna greška
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR DAMJANOVIĆ, POSLANIK:
U Crnoj Gori postoji partijski monopol i za njegovo razbijanje potrebne su ključne izmjene izbornog sistema, posebno kroz uvođenje otvorenih lista.

Vic Dana :)

Dječak hoda trotoarom, a na putu pokraj njega zaustavi se auto. Muškarac srednjih godina spusti bočno staklo i povika:
- Mali, ako uđeš dat ću ti 20 eura!
Dječak pocrveni, ljubazno ga odbije i nastavi da šeta. Nakon nekoliko metara, vozač opet zaustavi auto pored dječaka:
- Ok, šta misliš o 30 eura, i dodam još i kesicu bombona?
Dječak nešto odbrusi tipu i još više ubrza hod. Međutim, malo dalje automobil ga opet sustignu i muškarac mu se ponovo obrati:
- Mali, ovo je moja posljednja ponuda, 50 eura i slatkiša koliko god možeš da pojedeš. Samo uđi, molim te!
Dječak zastane, osvrne se oko sebe i polako priđe autu:
- Slušaj, ti si kupio tog glupog jugu, ćale, sad se fino sam vozaj u njemu.










Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2018-10-21 U SUKOBU RADNIKA „ČISTOĆE“ I DIREKTORA SAŠE JEČMENICE OKO ISPLATE POTRAŽIVANJA OD PRIJE ŠEST GODINA 
Upravna zgrada preduzeća „Čistoća“ Sudske troškove plaćaju građani Radnici tvrde da su nudili izvršnom direktoru „Čistoće” Saši Ječmenici  sporazum da njihova  potraživanja od oko 250 hiljada eura  budu  isplaćena od  12 do 24 rate kako ne bi tužili preduzeće ali je on to odbio
Dan - novi portal
Da nesporazumi direktora i radnika u lokalnim preduzećima na kraju uvjek pogode građane Pljevalja najbolje potvrđuje primjer iz preduzeća „Čistoća”. Naime, u ovom preduzeću u periodu od 2012. do 2015. godine radnici su oštećeni prilikom isplate zarada za oko 250.000 eura. Pošto direktor Saša Ječmenica, koji je izabran 2017. godine, nije postigao sporazum sa radnicima o isplati mimo sudskog postupka ovo preduzeće je u poslednjih 14 mjeseci isplatilo 70.000 eura više. Naravno, da bi se platile obaveze prema radnicima, sudskim vještacima, advokatima i takse suda, građani Pljevalja će morati „podmetnuti leđa”.
– Sadašnje rukovodstvo preduzeća, u proteklih 14 mjeseci uspjelo je da isplati 320.000 eura sudskih troškova u postupcima koji su posledica nezakonitog rada u periodu od 2012. do 2015.godine - kaže Ječmenica odgovarajući na kritike o poslovanju preduzeća i optužujući predstavnike opozicionih partija, koji su u pomenutom periodu upravljali preduzećem „Čistoća“, da su oni krivi za trenutno stanje.
Radnici „Čistoće”, koji iz straha za svoja radna mjesta nijesu bili spremni da javno govore, saznajemo da su nudili izvršnom direktoru Ječmenici sporazumno rješenje da ne bi predavali tužbe sudu i da ne bi preduzeće opterećivali sudskim troškovima. Radnici Čistoće tvrde da je Ječmenica takav sporazum odbio, iako su radnici nudili da im se dugovanja isplate od 12 do 24 rate. Navodno Ječmenica ima je tom prilikom poručio „jedva čekam da vidim koji to radnik smije tužiti preduzeće“. Međutim, od 124 radnika, koji su potraživali novac u iznosu od hiljadu i po do tri hiljade eura, preduzeće je u prvi mah tužilo njih 30. Potom se taj broj uvećao čak na devedeset radnika. Kako se broj radnika koji su tužili preduzeće uvećavao tako se uvećavao i iznos sudskih troškova. Samo po tužbi jednog radnika trošak preduzeća je 470 eura, jer se tu nalaze obaveze prema advokatu, sudskom vještaku i sudske takse. Poslovodstvo se na svaku presudu Osnovnog suda žalilo Višem sudu u Bijelom Polju, pa su se sudski troškovi uvećavali za još 170 eura.
Saša Ječmenica je u izjavi za „Dan”, prije dva mjeseca, kada smo pokrenuli pitanje sudskih troškova, tvrdio da on nije odbijao sporazum sa radnicima, da su radnici samovoljno podnijeli tužbe, kao i da nije tačna informacija da je on sa jednim brojem radnika postigao sporazum nakon što su drugi počeli da tuže preduzeće.
-Potraživanja radnika je obaveza preduzeća kada su istim upravljali predstavnici iz opozicionih partija. To nije bila obaveza sadašnjeg poslovodstva. Činjenica da smo mi sa jednim brojem radnika postigli sporazum govori da mi od sporazuma nijesmo bježali - kazao je tada Ječmenica i obećao da će „Danu“ dostaviti tačne podatke koliko je radnika tužilo preduzeće i o kom se iznosu radi. Nažalost, Ječmenica do danas nije „Danu“ dostavio obećane podatke.
Ječmenica je prije dva dana građanima Pljevalja poručio da novo premjeravanje stanbenog i poslovnog prostora nije u funkciji dobijanja novih sredstava da bi se nadoknadili finansijski gubici, kako tvrde njegovi politički protivnici, već da je premjeravanje izvršeno „zbog zloupotreba koje su činili čelnici preduzeća iz redova opozicionih partija“.
- U pitanju je redovna djelatnost, a ne uvođenje novih nameta. U Čistoči je prekinuta praksa koruptivnih radnji i „činjenja“ kroz samovolju pojedinaca, pa tako privilegovani građani za razliku od njihovih komšija uopšte nijesu plaćali usluge čistarine niti su se nalazili u evidenciji Društva - poručio je Ječmenica uz objašnjenje da svi nezadovoljni građani mogu da se žale na novo premjeranje prostora.
U svakom slučaju veliki broj građana, posebno u rubnim djelovima grada, nakon novog premjeranja stambenog prostora dobili su udvostručene račune. Loše su prošli stanovnici Ševara, Radosavca i Komina, gdje je prije desetak godina donijeta odluka o zabrani držanja domaćih životinja pa su njihove staje ispražnjene, a sada su iste premjerene i pretvorene na računima „Čistoće“ u stambeni prostor.
Ostaje da se vidi iz kojih će sredstava „Čistoća“ nadoknaditi novac radnicima koji su tužili, odnosno hoće li saniranje ovog gubitka biti izvršeno iz opštinskog budžeta ili će to biti urađeno od novca prikupljenog na osnovu uvećanih računa ispostavljenih građanima. Bez obzira odakle će se novac uzeti, biće potrošene narodne pare.
B. Je.

Ćute i  Upravni odbor preduzeća i Opština

U čitavoj priči oko novčanog gubitka zbog tužbi radnika, zanimljivo je da niko nije reagovao iz Upravnog odbora „Čistoća“ na čelu sa predsjednikom Milkom Čolovićem, kao ni iz lokalne uprave koja je osnivač preduzeća. Čolović, koji živi u Prijepolju, i u Pljevlja dolazi povremeno, u vrijeme sjednica Upravnog odbora preduzeća, sastanaka u Demokratskoj partiji socjalista i na dan izbora, nije se oglašavao. Poslednjih mjeseci ćuti i predsjednik Opštine Pljevlja Mirko Đačić iako je po važećim zakonskim propisima trebao da pozove Ječmenicu na odgovornost.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"